Autor Zpráva
jefitto44
Profil
Zaujímalo by ma, čo si myslíte o frameworkoch CSS- používať ich, a či nie? Máte nejaké skúsenosti s konkrétnymi frameworkami? Ja som sa zatiaľ stretol s gridom960, bootstrapom, to je asi všetko. Nejakým spôsobom som si ani neuvedomoval, že ide o frameworky, neviem, na čo sú dobré a ak som potreboval niečo zmeniť, na drzáka som zmenil v editore kód a hotovo. Ako to funguje? V SK/CZ jazyku o tom niečo nájsť je celkom umenie.
janbarasek
Profil
jefitto44:
Myslím, že se hodí v případě, když kodér není grafik a potřebuje rychle splácat nějakou šablonu pro jednoduchý web. Já osobně jsem si udělal balíček CSS stylů, které používám na formátování většiny mých webů.
Myslím si, že by si každý pokročilý kódér měl vyrobit vlastní balíček stylů, který bude dobrě znát, bude se mu dobře používat a bude se mu líbit.
Použití CSS frameworku osobně pokládám za mírně neprofesionální, protože každý web by měl mít jedinečný vzhled (aspoň tedy myslím) a kodér by měl být schopen jakýkoli vzhled nakódovat. Přecijen - web se většinou vždy kóduje podle nějaké obrázkové šablony, takže se většinou nedá vše úplně zobecnit na jeden styl a vždy je potřeba nějaká úprava.
jefitto44
Profil
janbarasek:
by měl mít jedinečný vzhled

Tiež som toho názoru. Ono ja keď robím, tak mám už proste vžité také pojmy, že hlavný div sa volá site, potom head, content, sidebar, footer. A toto už používam podľa toho, ako čo treba použiť. Mohol by si opísať viac, čo konkrétne obsahuje tvoj balíček stylov? Vďaka
Str4wberry
Profil
Asi jak kdy.

Myslím, že CSS FW mohou být dobrým nástrojem pro začátečníky, jak si vytvořit relativně slušný web.

Třeba budu-li chtít vytvořit 3 sloupce, stačí mi v Semantic UI napsat:
<div class="ui three column grid">
  <div class="column">1</div>
  <div class="column">2</div>
  <div class="column">3</div>
</div>
Dá se tak vytvořit celý layout webu bez znalosti CSS. To mi přijde docela dobré.

I člověku, co CSS zná, může FW zjednodušit a zrychlit práci. Při návrhu rozmístění jednotlivých prvků na stránce se dá rychle zkoušet různé varianty.

Hlavní nevýhoda frameworku je jeho datová velikost, protože obsahuje spoustu obsahu, který se potom reálně nevyužije. Není ale problém po vytvoření prototypu s FW potřebné části přepsat do čistého CSS.

Pro jednu skupinu tvůrců jsou frameworky podle mě dost k ničemu, a to jsou kodéři, co převádějí nakreslenou grafiku do kódu. Těm se může hodit možná tak nějaký grid systém
jefitto44
Profil
Ale v podstate sa tieto FW nemôžu považovať za nejaký štandard, však? Nikto na mňa nebude kričať, ak nebudem používať FW a nikto na mňa nebude kričať, že ich používam, však?
Aké sú najznamenjšie FW? A načo sú dobre?

Jedna dodatková otázka: Načo je dobrý GitHub?
janbarasek
Profil
jefitto44:
Načo je dobrý GitHub?
To je místo, kde se sdílejí zdrojáky mezi vývojáři. Buď veřejně, nebo i v rámci soukromého repozitáře.

Str4wberry:
Těm se může hodit možná tak nějaký grid systém…
A nebo jen prostý textový editor. Není nad to, napsat si styly ručně a mít vše plně pod kontrolou a ušetřit hromadu zbytečných bajtů/kilobajtů.
Str4wberry
Profil
Reakce na janbaraska:
A nebo jen prostý textový editor. Není nad to, napsat si styly ručně a mít vše plně pod kontrolou a ušetřit hromadu zbytečných bajtů/kilobajtů.
Samotný grid většinou moc datově velký není. Potom je to ušetřit pár kB vs. ušetřit spoustu času při kódování. Což už může být zajímavé.
jefitto44
Profil
Čo by ste mi teda odporučili si pozrieť? O tom 960grid som ako-tak čítal, tuším na brm.sk twitter a boostrap vôbec netuším, o čom sú.

Alebo bootstrap a twitter je to isté? :O Už som z toho magor
jefitto44
Profil
áno, je to to iste :D
Chamurappi
Profil
Reaguji na jefitta44:
čo si myslíte o frameworkoch CSS- používať ich, a či nie?
Já osobně je považuji za převážně nepotřebný balast, který komplikuje opravování cizích kódů. Chápu touhu vnést jakýsi pořádek do něčeho komplikovaného, ale nechápu touhu mít stránku zbytečně komplikovanou :-)

Nikto na mňa nebude kričať, ak nebudem používať FW a nikto na mňa nebude kričať, že ich používam, však?
Tohle rozhodně není specifický rys standardů. Zejména u těch webových většinou platí, že na tebe jde křičet buď proto, že je užíváš, nebo proto, že je neužíváš… (ve tvém případě spíš ta první možnost, protože se domnívám, že je přeceňuješ)
Pokud ti na stránce něco nebude fungovat a bude zapříčiněné frameworkem, tak na tebe také půjde oprávněně křičet.
janbarasek
Profil
Chamurappi:
Důležité je také zmínit, že používání jakéhokoli frameworku vede k lenivosti. Programátor/vývojář/kodér/já_nevím_co_ještě byl původně hluboce logicky myslící člověk, co hledal nové metody, jak něco udělat. Když framework vše důležité udělá za vývojáře, tak mi připadá jeho přítomnost naprosto zbytečná. A vede to k tomu, že při sebemenším problému vývojář velice těžko najde chybu, protože nebude znát základní syntaxi, která se dá naučit jen tím, že bude vytvářet své řešení.

Já osobně nepoužívám žádný framework (tím myslím i PHP a další jazyky) a jsem na to hrdý. Moje aplikace mám pak plně pod kontrolou a dokonce jsou dost často rychlejší a efektivnější, než aplikace s frameworkem, které psal člověk, co vývoji moc nerozumí a jen kombinuje hotové funkce.

Programování není kombinování hotových řešení, ale hledání cest nových. :)
Jan Tvrdík
Profil
janbarasek:
Programování není kombinování hotových řešení, ale hledání cest nových.
Wow, takže ty sis napsal vlastní operační systém i programovací jazyk, jo? To seš teda hustej. Škoda, že ten programovací jazyk ani operační systém nikdo kromě tebe neumí používat. Reálně je programování především kombinování hotových řešení.

CSS frameworky, jako ostatně všechny frameworky představují nějakou další vyšší úroveň abstrakce. Každá abstrakce má výhody a nevýhody. Stejně jako je většinou rychlejší použít hotový a léty prověřený operační systém, tak je často výhodnější použít CSS framework (vyšší abstrakce), občas se ale vyplatí napsat si operační systém nebo CSS přesně na míru aktuálním potřebám (nižší abstrakce). Operační systém na míru bude za předpokladu (!), že umím dobře programovat operační systémy, určitě rychlejší než nějaké obecný serverový operační systém, stejně tak CSS napsané na míru bude menší a rychlejší na vykreslení, než když použiji CSS framework. Je zodpovědností programátory vybrat správnou míru abstrakce.
jefitto44
Profil
Chcel by som si stiahnúť toto: http://getbootstrap.com/examples/carousel/# ale nech pozerám ako pozerám, neviem zistiť, ako na to :O
quinux
Profil
jefitto44:
Zaujímalo by ma, čo si myslíte o frameworkoch CSS- používať ich, a či nie?
FW jsou ideální pro prototypování a backend, tedy "weby", kde je potřeba něco udělat rychle a není potřeba do toho míchat grafika. Na frontend opravdu jen výjimečně. Tak jako ve všem prostě záleží na aktuálních potřebách a požadavcích.

Nikto na mňa nebude kričať, ak nebudem používať FW a nikto na mňa nebude kričať, že ich používam, však?
bude i nebude. Asi by jsi měl vědět o co jde a měl i vědět jak to použít, tedy vše za předpokladu, že by tě tato práce měla živit. Pokud to děláš jen soukromě, tak se na FW můžeš klidně vybodnout

Chamurappi:
Já osobně je považuji za převážně nepotřebný balast, který komplikuje opravování cizích kódů.
nebo naopak zjednodušuje, protože k FW existuje dokumentace, na rozdíl od "ruční práce" kodéra :)


Jinak shodou okolností dneska napsal na toto téma článek Martin Michálek
Jan Tvrdík
Profil
jefitto44:
Chcel by som si stiahnúť toto
Dokumentace, build ke stažení
jefitto44
Profil
Nie je v tom nijaký index.php ani index.html . Je mi jasné, že si to mám napísať sám, ale čakal som, že nejaké html tam predsalen bude. Nemôžem predsa prekukávať stovky riadkov v CSS, aby som v html vedel, kde akú class a aký id použiť... alebo? Je to tak schválne? Či skopírovať zdrojový kód z ukážky?
Jan Tvrdík
Profil
jefitto44:
Nemôžem predsa prekukávať stovky riadkov v CSS, aby som v html vedel, kde akú class
Tak mohl bys sis třeba přečíst dokumentaci, že =)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0