Autor Zpráva
xlifer
Profil
Mám tento kód ve kterém se snažím přijít na nějaké lepší řešení odsazení "padding-left: .3em", které řeším přes <B> u odkazu a <STRONG>em pro název oddělení.

Když padding-left vložím přímo do <a> nebo <span> ujede šírka bloku o .3em, která je nastavena na 200px;

Cílem je použít minimum "class", "div" a "span" v kódu, aby to bylo co nejčistčí.

Máte nějaký navrh jak to udělat lépe?
Aktuální nastylování funguje naprosto bez problému od IE5.5 napříč všemi verzemi včetně FF i Chrome.
Trejpa
Profil
xlifer:
Cílem je použít minimum "class", "div" a "span" v kódu, aby to bylo co nejčistčí.
Co takhle žádný z nich?
xlifer
Profil
Trejpa:
Co takhle žádný z nich?
Hm, poklona, vidím, že se mám ještě pořád co učit a to jse si myslel, že to mám docela vychytaný :-(

Doplnil bych si tam ještě oddělovací linku do "menu a, menu b" : border-bottom: 1px solid #fff; a je to 100%. Jinak jen pro dobrý pocit i když to je úplně nepodstatné v dnešní době řešit, ale aspoň to moje řešení vypadlo stejně i v IE5.5 :-)

Ale jinak fakt dobrá práce i když <menu> je HTML5, které nemá zatím 100% podporu, ale to lze řešit náhradou <div ..menu> takže není co dodat, prefketní, díky moc za vzorek :-)


Ještě bych se zeptal co přesně řeší (proč tam je) v CSS menu a, menu b "zoom: 1" ? Když to bez toho vypadá a funguje stejně. Není lepší místo toho použit spíše např. font-size: 100% nebo tam nedávat ani jedno z toho.
jenikkozak
Profil
Kde konkrétně nemá <menu> podporu?
Trejpa
Profil
xlifer:
Řešíš podporu pro IE 5.5 a nevíš, proč je tam zoom: 1;? Přece kvůli němu, aby se zapnul hash layout a odkazy proměněné v bloky neměly mezi sebou odsazení jednoho řádku. Je vidět, že tenhle prohlížeč znáš jen ze simulátorů.

A značka <menu> se používá pro menu od prvopočátků tvorby webu, najdeš ji ve specifikaci HTML 2.0 a prakticky všech následujících. Neznám prohlížeč, který by ji neznal.
xlifer
Profil
Trejpa:
A značka <menu> se používá pro menu od prvopočátků tvorby webu, najdeš ji ve specifikaci HTML 2.0 a prakticky všech následujících. Neznám prohlížeč, který by ji neznal.
Aha, tak to jsem nevěděl, myslel jsem, že se jedná o HTML5 :-)


Trejpa:
Je vidět, že tenhle prohlížeč znáš jen ze simulátorů.
Dobře IE5.5 neznám, proto se ptám, ale díky za vysvětlení.
Trejpa
Profil
xlifer:
myslel jsem, že se jedná o HTML5
Ne. Do HTML 4.01 měla značka <menu> stejný význam jako <ul> a <dir>, tedy obal pro položky seznamu. Jen z mně neznámých příčin neměla podle specifikace dovoleno zanořování blokových prvků, tedy i tvorbu víceúrovňových seznamů, nicméně prohlížečům to nikdy nevadilo a chovali se k uvedeným značkám stejně. Nově v HTML 5, kromě zachování původního významu, má značka sloužit jako další nepotřebný blok se sémantikou hodnotou, třeba místo <div id=menu>, má sloužit jako uživatelské menu doplněné pod pravé tlačítko myši.
Tomáš123
Profil
xlifer:
i když <menu> je HTML5,
<nav> je HTML5.
xlifer
Profil
Trejpa:
Nově v HTML 5...
Prosím, abych se v tom tedy vyznal - HTML5 je tedy oficiálně schváleno/vydáno nebo je to stále ve vývoji? Či jak to tedy s tím HTML5 vlastně je? Nějak se mi pořád motá význam nově v HTML5 má být atd.


jenikkozak:
Kde konkrétně nemá <menu> podporu?
A jak řešit situaci kdy chci na webu například mít boční menu a horní menu? Na oboje použít <menu> a rozlišit class=horni / class=leve ?
Trejpa
Profil
Tomáš123:
Element MENU v HTML 5 umožňuje vytvořit uživatelské menu po kliknutí pravým tlačítkem myši, položky se dělají pomocí <menuitem> a funkčně se navazují na JavaScript. Podporuje to pouze Firefox. Takže s <nav> nemá moc společného.

Podpora a příklad užití: caniuse.comw3schools.com

xlifer:
Specifikace HTML 5 nebyla schválena a pořád se vyvíjí. Prohlížeče její části pomalu přebírají – hlavně ty užitečné a u kterých je nepravděpodobné, že by se ve specifikacích mohly v budoucnu změnit.
xlifer
Profil
Trejpa:
Element MENU v HTML 5 umožňuje vytvořit uživatelské menu po kliknutí pravým tlačítkem myši, položky se dělají pomocí <menuitem> a funkčně se navazují na JavaScript. Podporuje to pouze Firefox.
Tak teď jsem s toho zmatený jako Goro před Tokiem :-) V HTML5 se element <MENU> používá jinak než v HTML4? Chápu dobře?
Fisir
Profil
Reaguji na xlifera:
Neřeš verze HTML, ale jejich reálnou podporu věcí z nich v prohlížečích. Takže zcela standardně (a sémanticky a přívětivě pro nevidomé):
<menu>
    <li><a href="">Podstránka</a></li>
</menu>
xlifer
Profil
Fisir:
Neřeš verze HTML, ale jejich reálnou podporu věcí z nich v prohlížečích. Takže zcela standardně (a sémanticky a přívětivě pro nevidomé):
Dobře, to jsem asi potřeboval slyšet. Už jsem si připadal jako v labyrintu bez východu... Zlváštní je, že prohlížeče podporují něco dříve, co ještě není schváleno :-) Jako by naši právnící posuzovali podle zákonů, které se teprve chystají, ale nemusejí projít v parlamentu alias W3C :-)
Trejpa
Profil
xlifer:
Zlváštní je, že prohlížeče podporují něco dříve, co ještě není schváleno
Zřejmě jsou pro tvůrce prohlížečů důležitější uživatelé, než nějaké specifikace. Zkus myslet podobně.
xlifer
Profil
Ještě bych se vrátil k této "problematice": Jak řešit situaci kdy je na webu boční i horní menu. Na oboje použít <menu> a rozlišit class=horni / class=leve ?
jenikkozak
Profil
Nebo třeba class=prave a class=dolni, případně class=nedolni a class=neprave. Jiná možnost asi neexistuje…
Tak přece! Je možné přidat třídu jen jednomu z nich. A nebo nepřidávat třídu žádného a cílit je pomocí jejich rodičů.
xlifer
Profil
jenikkozak:
To je jasné, mě šlo jen o to, zda třeba zase s ohledem na sématiku se nedoporučuje používat vícekrát element MENU to je celé. Ale chápu, problém to není, uzavřeno a díky. Vážím si každého názoru na věc.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0