« 1 2
Autor Zpráva
Bubák
Profil
<joke>
Navrhuji zřídit při EU komisi, která by měla za úkol vytvořit seznam povolených prohlížečů a ISP by pod hrozbou sankcí nesměli dovolit pustit brouzdaly s neschváleným prohlížečem na internet.
</joke>
Taurus
Profil
Dusann:
Ak by vo sfére webového vývoja vládol jednotný prístup, kde nikto archaické browsery podporovať nebude, tak žiadny zákazníci s IE 8-7 a podobne by neexistovali. Modal by ich proste upozornil na upgrade prehliadača a svet by bol oveľa menej komplikovaný IMHO.

Na jednu stranu vývojáře chápu. Na stranu druhou mě tenhle způsob, který funguje na mobilu, pěkně štve. Pořád nějaké aktualizace systému, softwaru, aplikací a bůhvíčeho, což je ve srovnání s ještě poměrně variabilním a pohodlným desktopem peklo. Na něm mám ještě slušnou iluzi, že systému diktuju já, ne on mně (což nesouvisí jen s updaty, ale taky s neustálým škemráním o přístup k různým soukromým datům).

Další věc je, že když šlo optimalizovat i pro IE6, tak vidět někoho skuhrat u IE8/9 je úsměvný. Nicméně myslím, že každý tady je snad soudný a své projekty má ohlídané. Ví, co si může dovolit a pro koho optimalizovat. Ponechat starším prohlížečům funkčnost bez efektních vychytávek je to nejmenší. Pak klidně může znamenat, že Chrome / Firefox / Edge / IE 11 bude stačit. Nějaká ta hodina pro zbytek prohlížečů nikoho nezabije.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Kcka:
Všechno tohle vychází z nějaké mylné domněnky, že např. IE 8/9/10 jsou ješte relativně mladé prohlížeče a zasluhují si optimalizaci.
Ty zase vycházíš z mylné domněnky, že stáří prohlížeče hraje nějakou roli. Nehraje, nikdy nehrálo. Důležitý je jen tržní podíl. Optimalizaci si zasluhují lidé z cílové skupiny, ne přímo prohlížeče.

Nejsou a nejsou už podporované ...
Na názoru Microsoftu nezáleží, otazník kompatibility visí jen mezi mnou a mým návštěvníkem. Pokud se nesnažím vyrábět viry, tak mi může být úplně jedno, jestli pro starý prohlížeč vycházejí bezpečnostní záplaty.


Reaguji na Dusanna:
nerozumiem prečo by bežný človek v dnešnej dobe mohol mať dôvod byť nútený stále fungovať na archaických prehliadačoch plných nekompatibility
Já zase nerozumím tomu, proč by měl být nucený na nich nefungovat, což je to, co tu s Kckem řešíte – chtěli byste před tazatelem tutlat, že osmička neumí :nth-child, aby jeho web (více či méně) nutil své návštěvníky k upgradu, protože chcete, aby podobných uživatelů bylo co nejméně. Kdokoliv je podporuje, je de facto stávkokaz.

Modal by ich proste upozornil na upgrade prehliadača
Jako že bys návštěvníka přesvědčoval, ať si nainstaluje jiný program, bez něhož tvoji stránku neuvidí? To řada webů dělá, naivnější uživatelé se nechají snadno napálit. Překvapuje mě, kolik lidí si neuvědomuje bezpečnostní aspekt podobných vydíracích dialogů. Skoro každému je jasné, kde jsou bezpečnostní limity JavaScriptu a jak chrání uživatele, ale vnutit návštěvníkovi instalaci úplně jiné brány do internetu vypadá neškodně?

svet by bol oveľa menej komplikovaný IMHO
Nebyl. Jednak by to podstatně zpomalilo rychlost vývoje, protože nové verze prohlížečů by nepotřebovaly být lepší než staré, když by byly šířené silou. Jednak by výrobci prohlížečů vytvořili ještě větší chaos při každé generační obměně svých vývojářů. Ten současný binec v CSS a v DOMu je alespoň částečně svázaný zpětnou kompatibilitou (nikdo si netroufne přejmenovat třeba border-radius na box-radius).


Reaguji na Bubáka:
Je tu vazba prohlížeč - verze Windows a verze Windows - hardware.
Zajímavé je, že přibližně třetina uživatelů Exploreru 8 má Windows 7 nebo Vistu. Takže upgradovat můžou. Buď novější verzi nechtějí, nebo ještě nenarazili na tabulku, kde by jim v určité buňce chyběl styl :-)
Dusann
Profil
Taurus:
Na stranu druhou mě tenhle způsob, který funguje na mobilu, pěkně štve. Pořád nějaké aktualizace systému, softwaru, aplikací a bůhvíčeho, což je ve srovnání s ještě poměrně variabilním a pohodlným desktopem peklo. Na něm mám ještě slušnou iluzi, že systému diktuju já, ne on mně (což nesouvisí jen s updaty, ale taky s neustálým škemráním o přístup k různým soukromým datům).

Ja tak isto považujem tieto dnešné temer každodenné aktualizácie a updaty za peklo. Najväčší problém tohto ale je, že dosť často to zhoršuje uživateľskú použitelnosť aplikácii. Napr. nová generácia Firefoxu upustila od klasického desktop window layoutu a vymysleli "zlepšovák" - menu bar sa nachádza priamo v title bare, čo spôsobuje zmätok a komplikácie pretože okno browsera nemôžem cez title bar presúvať (namiesto title baru klikám na menu bar).

Každopádne téma sa odklonila dosť k offtopicu tak asi by bolo dobré to presunúť do inej témy.


Chamurappi:
Překvapuje mě, kolik lidí si neuvědomuje bezpečnostní aspekt podobných vydíracích dialogů.

Dialóg ktorý nabáda uživateľa k update 7 ročného browsera mi nepríde ako vydieranie. V starých verziách IE je X vecí ktoré treba pre tento prehliadač robiť špeciálnym postupom, namiesto jednotného postupu, ktorý funguje v ostatných browseroch. Vydieranie je, ak mám napr. 1 rok starý prehliadač a web ma nepustí ďalej ak neupdatujem na úplne najnovšiu verziu.

A zdá sa mi, že trošku podceňujete počítačovú gramotnosť dnešnej populácie. Fakt si myslíte že v dobe kedy sa ani babička a dedko nemajú problém orientovať v tabletoch a smartphonoch, tak by existoval niekto kto nedokáže updatovať browser ? :) Ak uživateľ v dnešnej dobe nedokáže updatovať browser, tak nebude vedieť dokázať ani nakupovať v eshope. Pretože oboje sú to dnes už triviálne činnosti ktorá zvládne každý kto s počítačom chce pracovať.
Trejpa
Profil
Dusann:
A zdá sa mi, že trošku podceňujete počítačovú gramotnosť dnešnej populácie.
Zrovna před chvílí jsme vysvětlovali vysokoškolsky vzdělanému člověku, jak stáhnout a nainstalovat prohlížeč - bez šance. Internet je plný vyskakujících nesmyslů, které uživatele lákají k instalaci všeho nemožného. Obávám se, že rozlišení, zda zobrazený banner nabízí něco pozitivního nebo škodlivého je pod rozlišovací schopností značné skupiny uživatelů (znám jich dost, nakupovat v e-shopech umí). Nesuď ostatní podle sebe.

Nemluvě o tom, že třeba v zaměstnání mají uživatelé omezené možnosti instalace nového software.
Taurus
Profil
Dusann:
Fakt si myslíte že v dobe kedy sa ani babička a dedko nemajú problém orientovať v tabletoch a smartphonoch, tak by existoval niekto kto nedokáže updatovať browser ? :)

Jak už psal Trejpa, rozhodně uživatele dost přeceňuješ. Mám podobné zkušenosti jako on, zvlášť z vysokoškolského prostředí. A např. rodiče (kteří jsou babička a dědeček) nakupovat v e-shopu umí, ale na jakoukoli instalaci nebo něco, co naučené nemají, potřebují někoho třetího. A to taťka se zájmem čte živě, mobilmanii a podobné servery.
« 1 2

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0