Autor Zpráva
marvays
Profil
Zdravím přátelé.
Chtěl bych vytvořit jednoduchou template webu (běžícího na Joomle), bez nějakých jQ, Mootools, Bootstrapů a podobně. Je to v dnešní době vůbec možné?
Na jednu stranu roste popularita builderů všeho druhu. Člověk má pocit, že si může vytvořit něco sám a nemusí jen kupovat hotové věci. Ale výsledky jsou po technické stránce pomalé a hlavně "šílené". Tak mě právě napadlo, jestli by šlo vytvořit opravdu vlastní šablonu stránek, která by byla jednoduchá a lítala by opravdu rychle?!

Já jsem grafik, takže jakési to cítění bych měl. Ale po technické stránce jsem to nikdy nedělal. Možná, že je to jednodušší, než si myslím. Možná je to úplně jednoduché, jen to chce prostě vysedět a obětovat tomu mraky času.

Máte někdo nějaké zkušenosti? Doporučení? reference? Na google se to blbě hledá. Hned mi skáčí samé templatemonstra a podobně.

Nyní jsem ve fázi, kdy otevřu notepad++ a uvažuju, co dál :)

Pěkné svátky všem, co už máte volno a pevné nervy nám, co ještě pracují :)
Kcko
Profil
marvays:
Problém bude hlavně díky té JOOMLE ;-) (s nadsázkou, i blbě udělaná HTML šablona plná JS knihoven 3 stran, spousty datově objemných obrázků atd dokáží stránku taky zpomalit).
marvays
Profil
Kcko:
blbě udělaná HTML šablona plná JS knihoven
No a tomu se chcu právě vyhnout. Obsah je jedna věc. Ten bych tady nechtěl rozebírat. Jde čistě jen o šablonu. Chcu se vyhnout placeným a builderům, které sice vypadají fantasticky a určitě tu mají své místo, ale cítím potřebu mít u eshopu něco víc . . . nebo vlastně spíš míň. Tady už to nemusí být tak "načanačané" a chtěl bych upřednostnit rychlost.
Kcko
Profil
marvays:
Na ThemeForrestu jsou hezké šablony a samozřejmě jako všude jinde, je tam balast (overboosted šablony) a dají se tam najít i pěkné.
Jestli máš ovšem nutkání si udělat šablonu podle sebe a vytunit si ji, aby byla opravdu svižná, tak si otevři zdroják a zkus to :-)
marvays
Profil
Kcko:
Jestli máš ovšem nutkání si udělat šablonu podle sebe
Přesně tohle mám už dlouho . . . a kvůli tomu jsem používal buildery. Jenže tam je problém s tou rychlostí, protože balast.

Tady bych se rád dozvěděl něco do začátku ohledně napsání vlastní šablony od nuly, pro začátek velmi jednoduchou. Tím nemyslím jednoduché grafické zpracování, ale chci se vyhnout co nejvíce knihovnám. Prostě zaměřeno na rychlost. problém je, že nevím jak začít. proto tady zahajuji toto téma :) možná někdo něco takového řešil a popostrčí mě správným směrem.
Trejpa
Profil
marvays:
Když jsem potřeboval udělat to samé ve WordPressu, tak jsem vzal jednu šablonu, přejmenoval si ji, zrušil všechny obrázky, styly a skripty, oholil HTML prakticky do zástupných symbolů pro vkládaný text a kolem nich vystavěl šablonu vlastní s jedním stylem, bez skriptů a pár obrázky na pozadí. Samozřejmě, pokud je samotná Joomla na nějakém skriptu závislá, tak ho tam musíš nechat. Ale jak píše Kcko, nejen šablona, ale spíš i Joomla bude pomalá.

možná někdo něco takového řešil a popostrčí mě správným směrem
Nauč se základy HTML a CSS. Těch pár PHP značek v původní šabloně pro začátek prostě necháš.

Kcko:
Problém bude hlavně díky té JOOMLE
Ne díky, ale kvůli.
marvays
Profil
Co porád máte s joomlou? Vždyť není tak strašná :) Já nečekám, že mi naskočí kategorie eshopu s 20 položkama na první stránce do jedné vteřiny :) To já zase smýšlím trochu reálně. Ale u joomly chcu a musím zůstat. Už v ní dělám nějaký ten pátek, mám předplaceno poměrně dost členství a nerad bych přecházel do neznámých vod :(

Trejpa: To jsem právě dělal. A pak chtěl klient nějakou "větší" úpravu a já se stím trápil. Raďeji bych postupoval "košér" . . . čili navrhl klientovi drátěný modul a následně podle něj napsal vlastní šablonu. Základy umím. Co neumím, vygooglím :) Jen mi nějak uniká samotný proces výroby. A jelikož jsem to sám nikdy nedělal, tak bych se strašně nerad naučil nějaké zlozvyky a nesprávné postupy.

Možná se budu opakovat, ale když prostě zadám do vyhledávače "jak vytvořit html šablonu stránek" najdu jen stránky typu "Šablony pro webové stránky zdarma a bezplatné HTML motivy"
Kcko
Profil
Trejpa:
:-)

marvays:
Jak píše Trejpa začni HTMLkem a CSSkem a pokud budeš potřebovat si tam přidat nějakou skriptovací klientskou věc (JS) tak ji tam dodej.
Neboj se ani jQuery, když to nebudeš psát jako prase tak je to v pohodě.


marvays:
:-) Tvůj problém je, že ho hledáš jinde, radši zalagovanou šablonu než obludní monstrum typu JOOMLA s triliardou sql dotazů.
marvays
Profil
Kcko:
Chápu kam míříš. Ale já se ptám, jakou barvou si mám nastříkat auto. A ty mi radíš, abych si koupil koně :)
Kcko
Profil
marvays:
Já sem TI řekl, aby sis koupil vlastní štetěc a vlastní barvu a začal sis natírat. Ale pořád ta obluda pod novým lakem/barvou může trpět neduhy, které vlastním přelakováním neodstraníš.
blaaablaaa
Profil
marvays:
Zkus se spíš podívat, jak dlouho trvá, než se stránka vygeneruje (nebo rovnou na TTFB = než se dostane do prohlížeče). U tvych referenci je to 1-3s, to je neskutecny cas. prakticky cokoliv nad 500 ms je už pomalé.
Pak může přijít na řadu optimalizace balastu, co taháš a jak ho taháš.

K analýze můžeš použít třeba lighthouse v chrome nebo developers.google.com/speed/pagespeed/insights

A třeba u mého projektu bez joomly, ale s bs3, jquery, několika fonty, dost js ... se mi stránka vykreslí na 3g (emulace lighthouse) za 1.4 s, za 2.7 s má vykreslený obsah a za 5 s je plně interaktivní.
marvays
Profil
blaaablaaa:
jojo TTFB . . . přesně tohle číslo teď řeším. Joomláci mi tvrdí, že právě velký vliv na to TTFB má šablona a to, jak je napsaná. Plus samozřejmě veškeré rozšíření, které používám.

Teď třeba ladím poslední letošní web, kde jsem se u eshopu dostal na zajímavá čísla. Je to tedy ještě pořád s nějakou šablonou třetí strany, kterou jsem přestyloval tak, jak potřebuji. Ale i tak už je to mnohem veselejší: gtmetrix.com/reports/luky3.8u.cz/N2AMzqJT


blaaablaaa:
lighthouse mi fandí ještě víc:
První vykreslení obsahu 0,7 s
Index rychlosti 3,4 s
Doba do interaktivity 1,3 s
První smysluplné vykreslení 1,3 s
První nečinnost procesoru 1,3 s
Odhadovaná latence vstupu 10 ms
blaaablaaa
Profil
marvays:
developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?url=http%3A%2F%2Fluky3.8u.cz/luky/reflexni

Jo, to je lepší, ale podívej se, jak dlouho trvá, než se uživateli něco vykreslí. A TTFB je opět 1.5 s. Na ten čas nemají vliv žádné javascripty, ale jde o dobu, za jak dlouho se dostane odpověď ze serveru do prohlížeče (prakticky za jak dlouho prohlížeč obdrží html stránky).

Takže optimalizace šablony může pomoct, ale optimalizace ze serverového pohledu (jaké joomla funkce se volají, jaké pluginy, co musí joomla udělat, aby tu stránku mohla připravit, ...). To nemá nic společného s mootools, jquery, bootstrapu apod.


marvays:
TTFB je v pageinsights v sekci Příležitosti > Zkraťte doby odezvy serverů (TTFB) po najetí na to číslo, teď mi to ukazuje 2970 ms (v každém testu bude jiné, ale je prostě moc velké).
marvays
Profil
blaaablaaa:
Já si TTFB vysvětluju tak, že je to čas, po který si server stránku složí. A pak teprve prohlížeč začne stahovat jednotlivé části a zobrazovat. Tady je jedna nevýhoda, že do toho nejde nahlédnout. Takže nezjistím z čeho všeho se ten čas skládá a odhalit případné "špatně napsané" rozšíření, které třeba zbytečně kazí celkový čas :(
blaaablaaa
Profil
marvays:
Jde o součet času od chvíle, kdy browser pošle požadavek, než dostane odpověď. Joomla je opravdu známá svou pomalostí a náročností, tak nevím, na kolik to půjde odladit.

Joomla má nějakou Joomla Debug Console docs.joomla.org/How_to_debug_your_code
Keeehi
Profil
marvays:
Tady je jedna nevýhoda, že do toho nejde nahlédnout. Takže nezjistím z čeho všeho se ten čas skládá a odhalit případné "špatně napsané" rozšíření, které třeba zbytečně kazí celkový čas :(
Jde do toho nahlédnout. Říká se tomu profiling a umí ho udělat (mimo jiného) rozšíření xdebug. Jelikož je to ale užitečné jen pro vývojáře a na produkci vy to jen zdržovalo, na hostingu ho běžně nenajdeš. Budeš si muset na vlastním počítači zprovoznit lokální web-server. Jsou na to balíčky které ti to kombo server-PHP-databáze pomohou případně jednoduše nainstalovat, pokud si to nechceš konfigurovat sám. Se zapnutým xdebugem pak jen nacteš tu stránku, on udělá analýzu a někam ti ji uloží. Pak už jen budeš potřebovat nějaký program, který tu analýzu načte a v lidsky čitelné podobě ti ji zobrazí.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0