Autor Zpráva
marvays
Profil
Ahoj. Chci se naučit pořádně tyhle věci. Jsem vystudovaný grafik do polygrafie a už nějaký ten rok dělám weby. Poslední dva roky poměrně často dostávám nabídky na vytvoření grafického návrhu nového webu. Doposud jsem to dělal vždy jako balík služeb, ale nikdy jen tuhle část. Chtěl bych si tedy ujasnit pár věcí.

1. posloupnost
mám správné pořadí, v jakém jednotlivé etapy vytvářet?

2. Drátěný model
ze mám celkem ve všem jasno. Co nevím, to nevím že nevím :)

3. Prototyp
Na internetu jsem moc zmínek o prototypech stránek nenašel. Jen pár všeobecných pouček. Všiml jsem si dvou druhů. jedny prototypy mi připadaly jako wireframy na vyšší úrovni, které už obsahovaly odstíny barev a nástřel prvků stránky mnohem detailněji. A druhé byly již vytvořeny ve specializovaných systémech a byly "živé". Dalo se jimi procházet jako na webové stránce. Opravdu to tak je? Kdy a jak toho využívat? Případně nějaký šikovný soft na "živé" prototypy? Můžu prototypem přeskočit a zastoupit i drátěný model?

4. Grafický návrh webu
Je nutno vždy vytvářet tento návrh v psd připravený pro webového grafika k vytvoření template? nebo stačí jen výstupy v jpg? Osobně si myslím, že to asi bude podle přání klienta. Pokud bude chtít jen dopředu vidět, jak bude jeho web vypadat, stačilo by asi jpg a až si ho bude někde dělat, ať se programátor trápí sám. Nebo když chce ušetřit, či vypracovat hned několik návrhů a vybrat si. PSD bych asi bral jako placenou službu navíc, kdy strávím víc času při výrobě, abych vše pěkně vyvrstvil a zpřehlednil pro další použití při výrobě.

Pokud máte chuť se na některou z částí mého dotazu pozastavit a poradit, budu jen rád. Já s tím nemám skoro žádné zkušenosti.
Tomášeek
Profil
marvays:
Můžu prototypem přeskočit a zastoupit i drátěný model?
Prototyp (a změny v něm) jsou časově náročnější, než ve "statickém" wireframu. Tedy, nepřeskakovat.

Je nutno vždy vytvářet tento návrh v psd připravený pro webového grafika k vytvoření template?
Eh? Grafiku snad tvoříš ty, ne? Další grafik už tam nebude.

nebo stačí jen výstupy v jpg?
Formáty jsou dané ve smlouvě. Od grafika je ve webdesignu JPG k ničemu.

Nebo když chce ušetřit, či vypracovat hned několik návrhů a vybrat si.
JPG je jen exportní formát. Zdrojová data máš v PSD, tak co vymýšlíš proboha? Jasně, že náhledy se posílají v JPG, kvůli datové velikosti a programové vybavenosti typického klienta (nemá Photoshop).

Píšeš, že se v oboru pohybuješ několik let, ale představy o oboru máš, jako bys včera dostal první počítač...
marvays
Profil
Tomášeek:
Asi jsem se s tím výstupem nepřesně vyjádřil.
Ty výstupy jsem myslel tak, jestli je běžné, že si někdo nechá vypracovat grafický návrh jen jako návrh. Jestli je vypracování psd pro další použití při výrobě webu standardem? Protože pokud potom bude někdo používat mnou vytvořený psd, tak to musí být uděláno přehledně a srozumitelně (složky, pojmenování atd) a to zabere čas navíc.

Ne vždy si totiž grafický návrh nechá vyrobit klient. Většinou ho po mě potřebovali programátoři, kteří prostě pro grafiku nemají cit. Já jim něco navrhnu a oni podle toho udělají template.
Kcko
Profil
marvays:
Ty jako grafik bys asi UX-ko řešit neměl, pokud pro to nemáš cit a dostatek zkušeností.
Většinou to funguje (zjednodušeně, mezikroků může být víc, některé se opakují)
Sběr informací od klienta => WF => HTML template => programovaní / plnění / whatever => testování => korektury => vystavení

PS. Ty jsi spíš takový grafik filozof ne? Viz ta tvoje etuda s JOOMLOU.
marvays
Profil
marvays, Kcko:
WF => HTML template
Přesně tuhle část výrobního procesu řeším.

PS. Ty jsi spíš takový grafik filozof ne?
nerozumím

Viz ta tvoje etuda s JOOMLOU.
co přesně máš namysli? dělám s joomlou pořád.

PS: Chápu, že vy profíci nám to při každém amatérském dotazu musíte dát pěkně sežrat :) Ale zkuste se občas přemoci a pomyslet na to, že existují taky zakázky s malým rozpočtem a někdo je udělat musí. A ten někdo bude nejspíš freelancer, který hold nemůže rozumět všemu perfektně. Protože kdyby ano, dělal by vaše zakázky a na tyhle drobnosti by neměl čas. :)
Kcko
Profil
marvays:
Mno myslel jsem to tak, že se snažíš dělat všechno. Nejdříve, že jsi grafik , pak začneš fušovat do UX a řešíš prototypování, předtím jsi psal cosi o kódování, aby to bylo super rychlé; načež jsi dodal, že používáš zrůdnost typu JOOMLA, už Ti chybí jenom to programování a bude to komplet :-), proto mi to přišlo úsměvné a trošku jsem si rýpl.

Učený z nebe nespadl, ale zaměř se na to co chceš dělat a čemu chceš rozumět, jinak to bude takovýto "pane Lorééénc, mám použít to nebo ono ...
marvays
Profil
Kcko:
Dík za upřímnost. Ano, momentálně se asi pořád hledám a řeším to tím, že dělám vše. A protože jsem soudný, nehrnu se do velkých zakázek. To vysvětluje fakt, že jsem grafik a fušuju do UX a řeším prototypování. Takhle podle mě freelancer funguje.

Tím jak si narazil na joomlu a tvůj názor na ni mi dochází, že vlastně nedělám vše . . . . programování za mě převzala joomla. Nevím, jak to dělají velké agentury na drahých eshopech, ale prozatím mi joomla stačí.
Tomášeek
Profil
marvays:
Protože pokud potom bude někdo používat mnou vytvořený psd, tak to musí být uděláno přehledně a srozumitelně (složky, pojmenování atd) a to zabere čas navíc.
Jestli nejsi prase, tak se v tvém pracovní PSD kodér vyzná. Jestli pracuješ tak, že potřebuješ před výstupem něco učesávat a zabere to čas navíc, tak sorry.

Já jim něco navrhnu a oni podle toho udělají template.
A podle čeho tu šablonu udělají? Podle JPG? Jak z JPG získají SVG ikony, PNG obrázky bez komprese?

PS: Chápu, že vy profíci nám to při každém amatérském dotazu musíte dát pěkně sežrat
Nejde o sežrání. Ale než jsem něco uměl, nenabízel jsem se za peníze (a už vůbec ne oblasti, ve kterých se nevyznám, viz Kcko - buď jsem kodér, UXák, grafik, programátor, ale nikdy ne všechno dohromady).
marvays
Profil
Tomášeek:
potřebuješ před výstupem něco učesávat a zabere to čas navíc
Ne před výstupem, ale během celé výroby.

ale než jsem něco uměl, nenabízel jsem se za peníze
Člověk se učí celý život. To už by jsi dávno pošel hlady, kdyby to bylo tak, jak píšeš. Ale pamatuj, že ne každý "Ferda mravenec" je amatér co nic neumí. Ale i tak díky za podněty k přemýšlení.
Tomášeek
Profil
marvays:
Ne před výstupem, ale během celé výroby.
Tak ti doporučuju naučit se tvořit tak, abys učesávat nemusel. Tvoř jako člověk od začátku, ne jako prase.

To už by jsi dávno pošel hlady, kdyby to bylo tak, jak píšeš.
Já tak třeba začínal, protože by mě hanba fackovala nabízet něco, co neumím.

Buď jsem kodér, joomlista nebo grafik, nikdy ne vše dohromady. Umět všechno a všechno blbě je špatně, stejně jako Kcko doporučuji se specializovat na jedno a na zbytek se sehnat kamarády, kteří ti s tím budou pomáhat.
marvays
Profil
Tomášeek:
Buď jsem kodér, joomlista nebo grafik, nikdy ne vše dohromady.
To je tvůj názor. Dle mě mylný. Kdyby tomu tak bylo, freelanceři by neexistovali. A to myslím upřímně a bez urážky. Je krásné, když je někdo specialista. i když si odkázaný na tým, protože jsi součástí skládačky a sám nic nedokážeš. Vždy ale záleží nakonec na tom, jak to podáš :)
Kcko
Profil
marvays:
No a proto jsem napsal, že jsi takový filozof ;-). Možná by pro tebe byla místo webové sféry POLITIKA. Tam můžeš žvanit, mlžit, povídat pohádky (bez urážky).
Můžeš na malém projektu přeskočit WF a udělat rovnou grafiku klidně bez PSD, pokud z něj nic nepotřebuješ.

Já i Tomášeek jsme Ti naznačili jak to standardně funguje. Mám za sebou cca 150+ projektů, tak vím jak to chodí.

Jestli chceš plácat malé weby, tak si je dělej tak jak Ti to vyhovuje. Nebo se nech zaměstnat v IT firmě a sleduj a uč se ... a zkus se vyprofilovat.
To že budeš sedět doma u kompu a vést debaty na DJPW s vlastním sebestředným názorem Ti moc nepomůže v dalším rozvoji.

Upřímně: neznám nikoho kdo umí všechno (třeba já umím všechny jmenované oblasti, v některé jsem slabší, v některé silnější, ale rozhodně neumím všechno na 100% a dle potřeby dělám na projektu vždy nějakou dílčí část
- programování
- kódování
- uhlazení grafiky po grafikovi
- UX / UI
- komunikace s klientem či s externím dodavatelem.

Jenže já to dělám 15 let a prošel jsem X firmami ...
marvays
Profil
Kcko:
To že budeš sedět doma u kompu a vést debaty na DJPW s vlastním sebestředným názorem Ti moc nepomůže v dalším rozvoji.
No, jestli můj dotaz působí takhle, tak je nejvyšší čas to tady zabalit.
Už vím, že freelanceři jsou amatéři na houby. Že jsem filosof, sebestředné prase, fackuje mě hamba, ale o prototypech jsem se nedozvěděl nic :)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0