Autor Zpráva
Anonymouz
Profil
Nechci, aby se uživatelům stahovalo nepotřebné CSS, proto jsem zkoušel vytvořit pravidlo pro import. Ačkoliv postupuji podle návodu, tak nefunguje, můžete mi někdo poradit, kde dělám chybu?

@import url("test.css") only screen and (max-width: 700px);

Zkoušel jsem i vlastní výmysl, ale také nefunguje.
@media only screen and (max-width: 700px) {
    @import url("test.css");
}

Nefunguje v prvním případě znamená, že se načítají oba css soubory pořád. Nefunguje v druhém případě znamená, že to zničí kód. Jde to vyřešit jinak, než přes javascript?
N71
Profil *
Jak víš, že je to CSS nepotřebné? Co když zmenším velikost okna? Budu muset čekat na stažení stylu a překreslení celé stránky?

To co chceš udělat je v podstatě blbost. Neřeš nesmysly a soustřeď se na místa, kde má smysl šetřit, jako jsou média nebo komprese velkých textových dat.
Anonymouz
Profil
Nechci pro mobil zbytečně stahovat styly, které jsou pro rozlišení třeba 1250px což odpovídá spíše desktopu než telefonu. Uživatelů, kteří si v telefonu změní velikost okna aby bylo stejné nebo větší než 1250px je minimum. Většina uživatelů prostě přijde a nechá si v telefonu rozlišení a nijak s ním nemanipuluje. Proč plýtvat zbytečně data uživatelům mobilního připojení. Na co zbytečně stahovat stylopis pro prvky, které se třeba v mobilu vůbec nevyskytují? Každý ušetřený megabite dobrý.
Pro tebe je to nesmysl a blbost, někdo jiný tomu zase říká adaptivní design.

Řešení bez JS jsem nikde nenašel, zkusím to tedy pomocí JS. Mobil i desktop budou mít své vlastní CSS soubory a pokud se najde uživatel, co má JS vypnuté, tak se mu načte CSS soubor, který obsahuje vše. Místo dvou souborů tedy budou tři a JS bude použit.
Keeehi
Profil
Anonymouz:
Každý ušetřený megabite dobrý.
Tak jestli má tvůj stylopis megabajt tak problém bude úplně někde jinde.
N71
Profil *
Anonymouz:
Pro tebe je to nesmysl a blbost, někdo jiný tomu zase říká adaptivní design.
Adaptivní design neznamená, že budeš mít pro každou velikost okna megabajt stylů. To už není nesmysl a blbost, ale prasečina. Adaptivní design v krajním případě ani velikost okna nepotřebuje znát a vystačí si s jediným stylem.
Anonymouz
Profil
Vy si sem chodíte leštit ego na nováčcích?

Každý ušetřený megabite dobrý. Je nadsázka, něco jako když se říká, "Každý ušetřená koruna dobrá" nebo "Halíře. Dělají talíře." Opravdu tím nikdo nemyslí, že někdo ušetřil přesně halíř nebo korunu a je rád. A ani já v tomto případě neříkám, že mé CSS má 1 megabite. Opravdu se tohle musí vysvětlovat? Opravdu tady řešíte něčí výrok, místo odpovědi na dotaz?
Opět se prostě ukázalo, že čím víc lidi umí programování, tím nulovější mají sociální inteligenci. Pokud tady chcete slovíčkařit, tak si slovíčko po slovíčku přečtěte znovu název tohoto vlákna, ve kterém se řeší "Import CSS pro určité rozlišení" a ne velikosti css. I kdyby to byla úspora pouze 10kb, tak když na tom klient trvá, nevidím sebemenší problém mu v tom nevyhovět.

N71:
Adaptivní design v krajním případě ani velikost okna nepotřebuje znát a vystačí si s jediným stylem.

Adaptivní design určitě není to, že budeš mít jeden styl a budeš vypisovat veškeré prvky pro všechna zařízení, nebo že budeš obsah skrývat přes display:none. V adaptivním designu některé prvky v telefonu třeba vůbec nevypisuješ a pokud tam teda ten prvek vůbec není, tak je zbytečné pro něj načítat všechny styly. Ten kdo tu řeší blbosti jsi naopak ty, protože k odpovědi tě nikdo nenutil a když už jsi odpověděl, tak jsi řešil něco, na co se tazatel neptal.
N71
Profil *
Anonymouz:
Vy si sem chodíte leštit ego na nováčcích?
Já osobně si leštím ego na hlupácích. To je můj sport.

Adaptivní design určitě není to, že budeš mít jeden styl a budeš vypisovat veškeré prvky pro všechna zařízení,
Adaptivní = přizpůsobivý

Pokud tady chcete slovíčkařit
Nikdo neslovíčkaří. Jenom ti říkáme, že dělat lazy-loading stylů kvůli pár ušetřeným bajtům je čuňárna, která nic nešetří a akorát zhoršuje UX, SEO a kompatibilitu. To je vše. Jestli ti to není recht, tak nám vlez na záda.
blaaablaaa
Profil
Anonymouz:
Neleští si ego, ale snaží se ti říct, že tvůj přístup je špatný. CSS import musí být před ostatními deklaracemi.
A adaptivní design opravdu neznamená naservírování X verzí css a ponechání výběru na prohlížeči.

Jiná css pro jiná rozlišení můžeš řešit pomocí media atributu.
Anonymouz
Profil
blaaablaaa:
Asi jsem přecitlivělý, ale Vaše odpověď na mě prostě působí úplně jinak než od N71, který dle mého odpovídá útočně a ofensivně, (přičemž odpovídá dobrovolně, nikdo ho nenutí pokud nemá náladu).

Jiná css pro jiná rozlišení můžeš řešit pomocí media atributu.
To znamená třeba@media (max-width:1000px){}? Pokud ano, tak tohle právě klient nechce. Pokud je na mysli <link type="text/css" media="(max-width: 1000px)" rel="stylesheet" href="mobile.css" />, tak tento postup mi právě taky nefunguje.
Jde o to, že jde primárně o mobilní aplikaci, která má úplně jiný obsah než desktop verze.


N71:
Tak se zase vraťte na Facebook, kde jsou na Vaši toxicitu zvědaví.
Tomášeek
Profil
Anonymouz:
Sorry, ale ten tvůj dotaz je vážně hloupý, tak se nevztekej.

Jinak úspora 10kB vs. nový HTTP request? Navíc přizpůsobení stylu na konkrétní (sadu) rozlišení by nemělo mít ani těch 10kB, a pokud má, děláš opět něco špatně. Za nový request to fakt nestojí.
Anonymouz
Profil
Tomášeek:
Mě nevadí, když mi někdo řekne, že je to nesmysl a vysvětlí. V takovém případě si z toho něco odnesu. Vadí mi, když někdo začne plácat "Řešíš blbosti.. Děláš to blbě.. Leštím si ego na hlupácích atd." V takovém případě si z takové ofensivní odpovědi nic neodnesu. Je rozdíl v tom co jste napsal vy a blaaablaaa a v tom co psal N71.

Za nový request to fakt nestojí.
Vycházím z toho, co je psané na webu vzhurudolu.cz, tedy že pokud se využívá http/2, tak na počtu requestů zas tak nezáleží a není problém v podobném navýšení. Zkusil jsem to pomocí toho JS, kterému jsem se chtěl vyhnout a zatím jsem na problém nenarazil. Martina Michálka čtu docela často, proto jsem ho poslechl. Kdyby neměl pravdu, klidně se nechám poučit a poradit si.
Kdyby to byl můj web, tak to taky dělám celé jinak.
Mlocik97
Profil
Tomášeek:
u HTTP2 mám svoje weby ktoré majú veľkosť 100-250kB aj na 30-50 requestov.
Kapitán
Profil *
Anonymouz:
Tvůj zápis je legitimní dle W3C konsorcia nicméně to funguje jinak, než jak očekáváš. Soubory se ti stejně stáhnou, akorát že se neaplikují styly uvnitř, dokud nebude splněno, co tam píšeš. Tedy to budeš muset udělat pomocí JS.
Mrkni na css-tricks.com/resolution-specific-stylesheets, kde máš i řešení pomocí jQuery a odkazy na další články.
Názory že je něco prasárna ber s rezervou. Téměř jakékoliv řešení, které není uplně obvyklé, je označované jako prasárna. Bylo to tak, když začínal Less, Sass, React atd. Pamatuju si dobře, jak se kňouralo na fórech a diskusích, že JSX je prasárna a dneska to už lidi to uznávají.
Co se týče requestů, pokud opravdu jedeš na HTTP/2 není třeba jeden request navíc řešit, jak píše Mlocik97.

N71:
Já osobně si leštím ego na hlupácích. To je můj sport.
Já si zase chodím leštit ego na retardech a ty se mi docela líbíš. Meleš tady o nějakým lazyloading stylů... On chce načíst CSS soubor podle toho, jestli se jedná o mobilní zařízení nebo o počítač. Nechce, aby se něco dodatečně stahovalo. Jsi asi jediný, kdo si běžně mění velikost okna v telefonu. A i kdyby, tak s max-device-width ti to bude stejně prd platné.

Mimochodem doporučuji všem si udělat jasno v tom, co je adaptivní a co responsivní design. Pletete si dojmy s pojmy.
Keeehi
Profil
Kapitán:
Jsi asi jediný, kdo si běžně mění velikost okna v telefonu.
Budeme minimálně dva.
Můj telefon mění automaticky rozlišení když zapnu úsporný režim.
Také používám volbu "Stránky pro počítač" které mi rozlišení zvětší 3x v obou směrech.
Tomášeek
Profil
Kapitán:
Změna rozlišení (poměrně výrazná) přichází i s otočením telefonu. Pokud se načte styl pro zobrazení na výšku, ztratim signál/vypnu data/wifi/cokoliv a natočim si telefon na šířku, tak co? Rozháze se mi web?
Kapitán
Profil *
Keeehi:
Také používám volbu "Stránky pro počítač" které mi rozlišení zvětší 3x v obou směrech.
Tohle tuším vyvolá refresh. Nebo tak alespoň funguje můj telefon. Pokud patříš mezi uživatele, kteří to dovedou zapnout, tak to dovedeš i vypnout. Nicméně jestli je to dělané primárně pro telefon, tak nechápu proč by jsi měl zapínat desktop režim.

Tomášeek:
Změna rozlišení (poměrně výrazná) přichází i s otočením telefonu. Pokud se načte styl pro zobrazení na výšku, ztratim signál/vypnu data/wifi/cokoliv a natočim si telefon na šířku, tak co? Rozháze se mi web?
Proč by se ti to mělo rozhodit. Jako že nastane situace, že si dáš telefon na šířku, on se ti přepne na rozlišení větší než 1250px a bude se tvářit jako PC? Tak ti zůstane načtená verze pro mobil, která je rozdílná než PC verze. Co by jsi chtěl, aby se ti na tom zničilo? Stránka se ti načte na začátku včetně stylů a to že si budeš točit telefonem to nerozhodí.

Asi by bylo nejlepší, kdyby sem Anonymouz hodil odkaz na tu stránku, aby se tu zbytečně nespekulovalo.
Tomášeek
Profil
Kapitán:
Proč by se ti to mělo rozhodit.
Protože styly pro druhé rozlišení nebudou načtené? Zkus si přečíst tu citaci celou.

on se ti přepne na rozlišení větší než 1250px a bude se tvářit jako PC?
Tak pokud to bereš tak, že 1250px+ a 1250px-, tak je něco špatně. Breakpointů v responsivním designu bývá přeci více, ne?

Co by jsi chtěl, aby se ti na tom zničilo?
To je otázka, jak jsou styly napsané. Nepsal jsem o zničení, ale rozhození.

Stránka se ti načte na začátku včetně stylů a to že si budeš točit telefonem to nerozhodí.
Včetně stylů pro jiné rozlišení, než aktuálně po otočení přístroje mám.

Asi by bylo nejlepší, kdyby sem Anonymouz hodil odkaz na tu stránku, aby se tu zbytečně nespekulovalo.
To bezpochyby. Nebo by stačilo psát web jako člověk a nemuset podobné voloviny řešit (a obhajovat ve tvém případě).
N71
Profil *
Kapitán:
Meleš tady o nějakým lazyloading stylů... On chce načíst CSS soubor podle toho, jestli se jedná o mobilní zařízení nebo o počítač.
Ne, on chce načíst styl podle šířky viewportu (700px). Neumíš číst?

Mimochodem doporučuji všem si udělat jasno v tom, co je adaptivní a co responsivní design. Pletete si dojmy s pojmy.
Pouč nás prosím. Fakt nevím jaký je v tom rozdíl.

Jsi asi jediný, kdo si běžně mění velikost okna v telefonu
Vem si do ruky někdy větší telefon, třeba plusový iPhone. Nebo nedejbože iPad. Zjistíš, že lidi resizují šířku webů v rozsahu klidně tisíce pixelů.

Selektivní (nebo lazy, nebo jak tomu jaká chorá hlava chce říkat) načítání stylů je prostě nesmysl, bude způsobovat jen problémy a neušetří nic, protože sebevětší styl je jen zlomek objemu stránky.
Keeehi
Profil
Kapitán:
Nicméně jestli je to dělané primárně pro telefon, tak nechápu proč by jsi měl zapínat desktop režim.
Například pro to, že jsi psal že webová a mobilní verze jsou dost jiné. Pokud mi na mobilní verzi chybí nejaká funkčnost z webové verze, tak zapínám právě tento mód.
Kapitán
Profil *
Keeehi:
Psal, že je to aplikace dělaná primárně pro telefon. Primárně pro telefon, znamená, že telefon obsahuje veškeré funkcionality a jeho PC verze je právě ta očesaná. Sice to není tak běžné, ale už jsem to tak taky viděl. To co zmiňuješ ty je naopak aplikace dělaná pro PC a je ořezaná pro telefon. U aplikace dělané pro telefon je přepnutí do PC verze zbytečné a má za následek, že tam máš právě méně věcí. U toho co zmiňuješ ty, by to význam mělo, každopádně to i tak vyvolá refresh stránky.

Tomášeek
Breakpointů můžeš mít kolik chceš, záleží jak je to napsané. Dokonce jsem viděl i jednoduchou stránku, která využívala jen 1 breakpoint, veškeré divy padaly pod sebe, když už se to nevešlo a bohatě to stačilo. Někdo využívá klasickou mřížku jako to má třeba boostrap a někdo zase jinak.

N71:
Vem si do ruky někdy větší telefon, třeba plusový iPhone. Nebo nedejbože iPad. Zjistíš, že lidi resizují šířku webů v rozsahu klidně tisíce pixelů.
Asi záleží na cílovce. Mrknul jsem do GA na a vybral vzorek za poslední dva roky. Z 897k návštěv přišlo přišlo jen 34k přes mobilni safari. A jen 104 lidí za ty dva roky měli s mobilním safari rozlišení, které popisuješ. Nedivil bych se, kdyby to byl navíc nějakej fake přes rozšíření user-agent-switcher, kde si můžeš namačkat prohlížeč a OS jakej chceš. Ale i kdyby to bylo pravé, tak těch lidí neni ani jedno procento. To se ti může stát u všech stránek, že pro nějaký malý vzorek něco nebude fungovat na 100%, když tam budou lidi vymýšlet vylomeniny. U aplikace, která cílí, primárně na telefony, to procento lidí bude asi větší, ale i tak zanedbatelné. Většina lidí podobné změny zobrazení dělá pouze tehdy, jestliže je stránka špatně udělaná a něco jim tam vadí, jinak k tomu nemají důvod.

My tu ale řešíme problémy, o kterých ani nevíme, zda mohou nastat, protože jsme ty stránky ještě neviděli. Bylo by fajn, kdyby nás tazatel nenapínal a podělil se.
Tomášeek
Profil
Kapitán:
Bylo by fajn, kdyby nás tazatel nenapínal a podělil se.
A nejsi, jen tak náhodou, tazatel ty?

Já jen, že mi přijde s podivem, jak tu za ty nesmysly kopeš, aktivita obou účtů je v posledních dnech podobná...
Kapitán
Profil *
Tomášeek:
A nejsi, jen tak náhodou, tazatel ty?

Ano jsem to já. Odhalil jsi mě.:DD::DxD

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0