Autor Zpráva
INSiGHT
Profil
Zdravím,

buď přehlížím nějakou totální hrubku, nebo se musím ještě hooodně učit, ale každopádně mám tento problém.
Dělal jsem teď stránky www.motostyl.cz a mám validní XHTML i CSS, ale když zkusím CSS zvalidovat na stránce přes referer, tak mi to na jedné stránce projde a na některých zase ne!
Stejné XHTML, stejné CSS.
Ta "vtipná" hláška je třeba tady.

Předem díky za postřehy, proč tomu tak je.


INSiGHT
INSiGHT
Profil
Teď jsem objevil jednu zajímavou suvislost.
Ty stránky, kde mi to háže error při validaci CSS mají při validaci XHTML toto upozornění:



Byte-Order Mark found in UTF-8 File.


The Unicode Byte-Order Mark (BOM) in UTF-8 encoded files is known to cause problems for some text editors and older browsers. You may want to consider avoiding its use until it is better supported.


Akorát nevím, co má kódování společného s CSS a proč tam při validaci XHTML tahle hláška vůbec je!
INSiGHT
Profil
Takže jsem si našel tohle http://cs.wikipedia.org/wiki/UTF-8, takže už vím, co to BOM je a že dělá problémy.
Teď už tedy mé otázky zní takhle:

A) Jak ten "prázdný znak" vzniká?
B) Jak a kde ho najdu?
C) Proč je jenom někde, když kompletní hlavičku mám kopírovanou do všech stránek stejně?

Omlouvám se za ty dva předešlé příspěvky (dvakrát budu příště hledat, než jednou psát), ale snad to takhle posloupně bude do budoucna někomu vhod.
Chamurappi
Profil
Reaguji na INSiGHT:
A) Vyrobí ho editor.
B) Najdeš ho v editoru, který UTF-8 nepodporuje.
C) Protože ho vyrobí editor.
Situací, kdy se CSS a XHTML validátor neshodují v názoru na bezchybnost XML, je více. Tentokrát je zrovna vinen spíše CSS validátor.

Nenapadá mě žádný rozumný důvod, proč dávat odkaz na validátor na normální web. To je patrně hlavní motivace tvého bádání. Proč to řešíš? Obzvláště u CSS je validita k ničemu.
INSiGHT
Profil
Chamurappi:

Díky za odpověď!
Používám PSPad, takže se v něm zkusím trochu "porozhlédnout", abych věděl, proč to někdy dělá a někdy ne.

Nenapadá mě žádný rozumný důvod, proč dávat odkaz na validátor na normální web. Proč to řešíš?

No řeším to z jediného důvodu.
Mě a většině lidí zabývajících se tvorbou webu, stačí kouknout na výsledek v různých prohlížečích a do zdrojového kódu a je jasný, jestli jde o dobrou/špatnou práci.
Jenže!
Teď si dovolím citovat z tvé stránky:
# 3) Bobřík validity - oběť už „umí“ a na svých webech se tím chlubí slavnými oranžovobílými ikonkami Valid! od W3C. A protože „umí“, tak si věří. A protože si věří, tak nevěří těm, kdo v neomyslnost konsorcia nevěří. Zuřivě odmítá...

Bobříka validity drží povětšinou poučený, leč nezkušený zákazník až v prvé řadě, proto mu většinou nemá cenu vysvětlovat, že jsou i jiné prohlížeče, než IE a co je to vlastně ten zdroják. Hlavně ať je to validní.
Dám jim tam ikonku a zavládne spokojenost;-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na INSiGHT:
Mít na webu odkaz na validátor -- tohle vážně zákazníci chtějí?
Kdysi chtěli zákazníci také kýčovité animace, ošklivé kombinace VGA barev, mrňavé písmo nebo obrázkové menu. Také jim to někdo vymluvil.
INSiGHT
Profil
Chamurappi:

Mít na webu odkaz na validátor -- tohle vážně zákazníci chtějí?

Ano, někteří chtějí, protože věří;-)

Kdysi chtěli zákazníci také kýčovité animace, ošklivé kombinace VGA barev, mrňavé písmo nebo obrázkové menu. Také jim to někdo vymluvil.

Oni to samozřejmě někteří chtějí i dnes (hlavně, ať se to všechno hezky hejbe a tohle by mohlo takhle jako problikávat), jen asi ne ve sféře ve které se asi pohybuješ ty.
No a zrovna tak mi ještě na spoustu věcí chybí pádné argumenty.
habendorf
Profil
K původnímu problému: píšeš že používáš PSPad, v něm to jde v nastaveních vypnout.
Chamurappi
Profil
Takže jinými slovy: hledáš hack na CSS validátor, aby sis mohl dát na web senzační logo „optimalizováno pro W3C validátory“ :-)
INSiGHT
Profil
habendorf:

Našel jsem jen zaškrtávátko Identické byty v kódování UTF-8 - Je to ono?


Chamurappi:

Já přeci žádný hack na validátor nehledám. Chci mít stránky validní a pro zákazníka funkční tlačítko.
Nehledě na to, že když ta chyba vadí validátoru (a to tak, že celou stránku odmítne vůbec zpracovávat!), tak mi nikdo přeci nemůže zaručit, že to stejným způsobem odmítne i nějaký prohlížeč.
habendorf
Profil
INSiGHT: Ano.
INSiGHT
Profil
habendorf: Díky!
Chamurappi
Profil
Reaguji na INSiGHT:
Nehledě na to, že když ta chyba vadí validátoru (a to tak, že celou stránku odmítne vůbec zpracovávat!)
Stránku celou odmítne zpracovat kvůli drakonismu XML a drobné chybě uvnitř svého XML procesoru.

Já přeci žádný hack na validátor nehledám.
A ty se snažíš jeho chybu obejít.

tak mi nikdo přeci nemůže zaručit, že to stejným způsobem odmítne i nějaký prohlížeč
Bereš-li jako záruku specifikace, pak máš záručeno, že to stejným způsobem neodmítne žádný prohlížeč. BOM v HTML dokumentu nevadí a tvůj dokument by nemělo nic zpracovávat XML procesorem => nic nemůže kvůli přehnaně iniciativnímu drakonismu selhat, jelikož v HTML se drakonismus nepraktikuje.
INSiGHT
Profil
Chamurappi:
OK chápu, teď už můžu klidně spát;-)
A aby byl i zákazník spokojen, tak mu zprovozním tlačítko odstraněním BOM.

Vlk se nažere........


Díky za názory a informace!
Kralik
Profil
Měl jsem stejný problém a zjistil jsem, že stačí přejmenovat původni *.html soubor na *.xhtml a validace CSS projde v pohodě. Jinak co se týče validace CSS, tak projde, pokud zadám přímo konkrétní *.css soubor. Taky mi to práve házelo tu VTIPNOU hlášku:

Please, validate your XML document first!
Line 1
Column 1
Content is not allowed in prolog.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0