Autor Zpráva
Logyx
Profil *
Ahoj, narazil jsem na problém, kdy mi jediný soubor style.css nestačí pro pokrytí celé aplikace. Respektive obsahuje nejen layout, ale i detaily, které se upotření třeba jen někde, takže jsou tam zbytečné. Jak to vlastně funguje - *.css se načítá s každou stránkou znovu nebo je taky v cache? Vyplatí se mi dát layout do jednoho css souboru a další "tématické" stylopisy přilinkovávat jen tam, kde jsou potřeba? Možná ta otázka zní hloupě, jen chci vědět, jaká je praxe. Jestli all-in-one nebo naopak rozsekávat na menší celky...
Bubák
Profil
Základní info je www.jakpsatweb.cz/clanky/na-co-stranka-ceka.html
Doporučil bych jeden CSS soubor.

Já to někdy dělám tak, že pokud nějaký detail potřebuje pouze jedna stránka, tak to připíšu jako stylopis přímo do stránky. Ale nejsem profesionál a myslím si, že tento postup není příliš vhodný, zejména na větší projekty, třeba proto, že na takový zápis se snadno zapomene.
Logyx
Profil *
Bubák
Tak přímo do stránky, to asi není zrovna košér řešení, neměly by se míchat externí a interní styly.
Bubák
Profil
Logyx
Nevidím velký rozdíl mezi:
<link rel="stylesheet" href="styl.css" type="text/css">
<link rel="stylesheet" href="b-cerveny.css" type="text/css">

A mezi:
<link rel="stylesheet" href="styl.css" type="text/css">
<style" type="text/css">
b {color: red}
</style>

Jestli "míchám" dva externí styly, nebo externí s interním, vyjde skoro nastejno, pokud jde to "detaily", zmíněné v dotazu. A jak jsem již psal doporučil bych jeden CSS soubor.
Logyx
Profil *
Ta moje snaha o dělení má hlubší význam. Něco ve smyslu strukturalizace - tedy vypadalo by to takhle:
<link rel="stylesheet" href="layout.css" type="text/css">
<link rel="stylesheet" href="colors.css" type="text/css">
<link rel="stylesheet" href="special-products.css" type="text/css">
atd.
Tedy nasekat dlouhý CSS soubor do několika menších. Výhody - snadnější orientace, možnost změnit barevné schéma při zachování layoutu, speciální styl pro speciální stránku (zbytečné načítat kdekoli jinde). Nevýhody - Bubák to nedoporučuje;-)
Jaké jsou další pohledy dalších diskutérů?
venca163
Profil
Logyx
imho je to zbytečné, linkovat více souborů (jak kdy)...
stačilo by přilinkovat vždy jeden soubor *.css, který by třeba obsahoval stejný kód pro prvky layoutu a pozměněný kód pro barvy nadpisů, odkazů...

no, jinak musím říct, že pokud někdy je třeba skutečně jen změnit (např.) h2 na červenou, tak klidně bych použil:
<style" type="text/css">
h2 {color: red;}
</style>
Railbot
Profil
Logyx
Další pohled říká, že nějaké rozkouskování je holý nesmysl. Všechno dej do jednoho CSS souboru a hotovo. Nejsem laik, takže můj názor můžeš brát i vážně a ne nad tím mávnout jako nad Bubákem ;)
tozi
Profil
Výhody - snadnější orientace
možno ale v css si môžeš robiť aj poznámky takže prehľadnosť je tak či tak a maš to v jednom súbore.

Je lepšie a jednoduchšie nerozdeľovať to čo môžeš dať do jedného súboru. Jednak preto lebo maš to pokope a jednak preto že to nebude mať ani nijaký dopad na rýchlosť alebo akékoľvek načítanie stránky.
Logyx
Profil *
Jen pro ujasnění, než tuto variantu definitivně pošlu na propadliště dějin: je něco, co by bylo striktně proti linkování více CSS souborů? Má to nějaký vyložený negativní dopad, nebo je to jen "neobvyklé"? Zatím zde nenacházím nic vyloženě proti, jen doporučení.
Miškin
Profil
Ja osobne pouzivam deleni css: "common.css (na vsech webech stejny napr. (.fleft {float:left;}), layout.css (body, content), menu.css (poze menu), screen.css (pouze co je na kazde strance jine), print.css".
V rychlosti nacitani stranky bych problem nevidel. Urcite je prehlednejsi mit rozdeleny css do ruznych souboru, ale spis zalezi na uvazeni kazdeho kodera :) Neobvykle to urcite neni.
k
Profil *
Logyx
Linkovani vice css se podle me celkem hojne pouziva a zadny problem v tom nevidim. Jen same vyhody.
Logyx
Profil *
Tak vidíte. Dva naprosto protichůdné názory;-) Ale víc se mi líbí ta Miškinova varianta. Přecijen se mi to zdá praktičtější.
k
Profil *
V profi programovani/kodovani je to naprosto bezne. Ma to napr. Lupa.cz, root.cz nebo treba think4.com (a spousta dalsich, kde je potreba velke mnozstvi ruznych stylu)
Logyx
Profil *
k
Do této situace jsem se taky dostal. Projekt roste a roste a speciální styly přibývají... Dobře, rozdělím to a děkuju za názory!
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0