Autor Zpráva
Ifča
Profil
Prosím, jsem v CSS začátečník. Mohli byste mi zcela laicky vysvětlit co je to absolutní a relativní pozicování? I když jsem četla článek na jakpsatweb.cz moc z toho chytrá nejsem. Vše co dělám, dělám stylem pokus/omyl a buď to výjde nebo né, ale někdy nechápu proč to tak je.

Druhá věc je ta, že bych svůj web, který mám udělaný přes "frame" bych chtěla předělat do CSS a bez použití tabulek a samozřejmě zrušit frejmy. Ale je tak rozsáhlý, že opravdu nevím, zda se to vyplatí. Bojím se že nebude dost rychlý. Prosím poraďte... adresa je http://www.goldendy.cz/index.htm
bojars
Profil
http://www.jakpsatweb.cz/css/position.html
Martin Kuželka
Profil
Ifča ten článek už četla.

Pokusím se Ti to vysvětlit.

Pokud má nějaký prvek nastavené position na absolute, tak to znamená, že prvek s touto hodnotou bude umísťován pomocí souřadnic a vůbec nezáleží v jakém pořadí jsou prvky v html kódu. Absolutního pozicování se využívá, pokud chceš nějakou část stránky umístit úplně nahoru (udělat takovou lištu), ale přitom nechceš mít tu část stránky umístěnou na začátku html kódu.
Souřadnice se určují podle prvního nadřazeného prvku, který má position: relative. Position: relative tedy vlastně slouží pouze k určení počátku souřadnic pro absolutně pozicovaný prvek.
habendorf
Profil
Ifča: Já myslím že na JPW je to popsaný dost dobře a že ti to tady těžko někdo na malém prostoru vysvětlí lépe. Tak jen stručně:
Abs. pozicování - umísťuje prvek na jakoukoliv pozici. Prvek je vyjmut z toku dokumentu, to znamená vlastně jako by tam nebyl, zbytek stránky na něj nebere ohled. Představ si to tak, že vystřihneš kus papíru a nalepíš ho na nějakou stránku hlava nehlava.
Je to jako bys řekla: tenhle obrázek dej na souřadnice 100,100.
Rel. pozicování - umísťuje prvek relativně vůči jinému prvku, zařazuje se do toku dokumentu a zbytek stránky s ním tudíž "počítá".
Je to jako bys řekla: tenhle obrázek posuň o 10 dolů a 0 20 doprava.

K druhé otázce: z technického hlediska se to vyplatí. Otázkou je, jestli se to vyplatí v relaci vynaložené úsilí a čas versus výsledný efekt.
Ifča
Profil
Článek jsem opravdu četla :o) JPW je jeden z nej webů a moc mi pomohl. Svůj problém vidím i v tom, že moc nerozumím té mluvě která se používá slova jako tok dokumentu, objekt, nadřazenost a jiná dost dobře nechápu... zatím, snad do toho taky časem proniknu.

Ale k problému, jestli jsem to tedy pochopila správně: relativní je tedy, že prvek, třeba text je někde umístěn a já ho jen mohu posunout doprava, doleva či nahoru a dolů a v HTML kódu musí být napsán tam kde má být. Kdežto absolutní je že nějaký blok, třeba čtverec umístím podle souřadnic, bere se levý horní roh, že? a zadám mu, že ten levý horní roh má být třeba 180px od vrchu a 200px zleva a v HTML kódu tyto prvky mohu zařadit klidně až nakonec. Tj. že nadpis, levé menu a patička jsou nakonci a dopředu si dám v DIVu obsah, který budu asi nejčastěji aktualizovat.

K druhé otázce: já vím, že to dá dost práce celé to předělat, toho se nebojím. Ale mám strach, že když nad tím strávím dejme tomu 2-3 měsíce nakonec zjistím, že je to pomalé, nebo že narazím na něco, s čím si nebudu vědět rady :o(
Nedávno jsem se pokoušela pozicováním udělat http://rusty.mastal.cz/index.htm ale i tak jsem do hlavičky musela použít tabulky. Kamrádka chtěla vyskakovací lištičky a s tím jsem si v CSS bohužel nevěděla rady, takže to zas tak dokonalé není.
habendorf
Profil
Ifča: Chápeš to celkem dobře. Osobně bych doporučoval abs. pozicování omezit na minimum, jen tam, kde to má své opodstatnění. Jediné co se dá poradit, je: udělej si pár spanů, divů, obrázků atd., nastav jim v css nějaký barevný rámeček nebo pozadí (abys je na stránce poznala), a začni si s tím po stránce šoupat, ať vidíš co to dělá. Zní to jako klišé, ale vlastní zkušenost a trénink je skutečně nejlepší cesta. Tak držím palce :o)
Ifča
Profil
Díky moc, vyzkouším to :o)
Potřebuji na to příjit hlavně kvůli grafice. Jsem zvyklá, že to Photoshop vše udělal za mě (rolovery, rozřezání, atd..) jenže do tabulek. A teď s CSS a různým pozicováním a umístěním prvků, to nějak nemohu poskládat dohromady, aby mi grafika pěkně seděla a hlavně to fungovalo v těch známých prohlížečích. Moc se mi líbí web http://www.csszengarden.com/tr/czech/ snad to jednou taky budu umět :o)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0