Autor Zpráva
Hroch11
Profil *
Cau, mam web delanej v HTML a CSS vcera sem vse hodil do kodu tak jak ma byt a ulozil...
pristi den se mi trosku posunuly pole delane v CSS do strany.. nevite nekdo co s tim?
kdyztak se mrknete [url=www.bike-for-life.ic.cz ]Bike For Life[/url]
Miloš
Profil
Pro klikavce www.bike-for-life.ic.cz/

— Ve vyšším i nižším rozlišení (resp. velikosti okna) se rozpadá hlavička a obsah – rozjíždí se to od sebe.
— Spodek patičky je ukousnutý.
— Nadpisy v levém slouci jsou podtržené a vypadají jako odkazy z horního vodorovného menu, neboli zkoušíš trpělivost návštěvníků.
— V META máš iso-8859-2, ale je to windows-1250, tudíž pokažená diakritika
— Na úvodní stránku jsem nenašel žádný odkaz.
— Neklikací logo.
— Plánovat zvláštní stránku pro počítadlo považuji za ještě větší pitomost, než (viditelné) počítadlo.
— Logo (horní banner) má 89kB, zbytečně moc. Věřím, že jako JPG by to mohlo být menší.
— Pozadí o 187kB je nehoráznost; přitom přechody jsou tak snadné – udělej si dostatečně vysoký, ale jen pár pixelu široký proužek, který necháš na pozadí vodorovně repetovat; vypadat to bude stejně, ale datově to bude zcela zanedbatelná velikost.
— Obrázkové menu bez textové náhrady nic moc (aspoň že alty tam máš).
Hroch11
Profil *
A nevíš proč se mi hlavička s obsahem rozjíždí??
Něco co jsi sem napsal jsem se pokusil opravit, ale vůbec si nevím rady s rozpadáním hlavičky a obsahu...
Miloš
Profil
Je to dost úděsný kód a nechce se mi v něm hledat, proč se to rozjíždí – záplatovat něco takového považuju za ztrátu času.
Je třeba celé to překopat; o něco jsem se pokusil a najdeš to na adrese pokusna-krysa.webpark.cz/tmp/bike/, ale protože je to freeweb, vkládá si do stránky kus vlastního kódu, tak si tu stránku můžeš stáhnout z edisku: muj.edisk.cz/soubor/stahni/24887/bike_oprava.zip_48.62kB.html.
Stránky jsem testoval v Opeře 9, Firefoxu 2 a Exploreru 6 i 5 (sedmičku nemám; jak to vypadá tam?).

Nejprve k viditelným změnám:
— Prostřední části jsem vyhodil pozadí. Nevypadá to sice kdovíjak světově, ale s tvým pozadím měla stránka pevně stanovenou výšku, což na webu není zpravidla vhodné.
— Logo je klikací (vede na úvodní stránku).
— Položky menu mají hover efekt
— Pro logo i menu platí, že pokud se nenačtou obrázky, je vidět text.
— V levém sloupci jsem vyhodil obrázkový text, protože vypadal stejně jako text v menu, které je složeno z odkazů, zatímco nadpisy v levém sloupci žádnými odkazy nejsou.
— Texty jsou zarovnány doleva. Centrovat má smysl leda nadpisy (a to ještě ne vždy) nebo poesii (která se tak často sází v normálním tisku). Centrování běžného textu vede k nepřehlednosti.

Další změnou je datová velikost – z 276kB (stránka nad sto už je zbytečně velká) jsem to snížil na 52kB

Změny v HTML:
nedůležité změny
— Změnil jsem DOCTYPE z XHTML na HTML 4.01 Transitional. To sice nebylo nutné, ale XHTML nepřináší nic, co by nebylo v HTML a já jsem na HTML uvykl. Kód je validní.
— Druhou nikoli nutnou změnou byl charset – nyní je to utf-8. Při editaci pozor na BOM, což znamená nepoužívej k tomu poznámkový blok.
zásadní změny
— Zcela odlišná, přehledná a sémanticky slušná (opak slova neslušná) struktura. Stránka je použitelná a přístupná i bez obrázků, i bez stylů.
— Odkaz z loga vede na úvodní stránku na tvé adrese (abys ho nemusel přepisovat).
— Odkazy z menu vedou na soubory novinky.html, galerie.html, kola.html, odkazy.html a navstevy.html. Nevím proč máš soubory pojmenované index-Galerie.html a podobně, považuji to za pitomost; jednak zbytečné slovo index, druhak velké písmeno (to sice není chyba, ale názvy souborů jen malými písmeny můžu jen doporučit – risiko chyby se tím zmenšuje).

Změny v CSS:
— Původní stylopis jsem radši vůbec nečetl, takže jsem vytvořil zcela nový. Sestává se ze tří souborů:
1) screen.css je hlavním stylovým předpisem. Pokud bys něčemu z toho nerozuměl (platí samozřejmě i pro HTML, ale předpokládám, že styly se ti budou asi chápat trochu hůř), stačí se zeptat.
2) ie5.css je doplněk pro staré explorery pětkové řady, které si nerozumí s centrováním stránky pomocí margin:auto a je nutné jim to naservírovat pomocí text-align:center pro body a text-align:left pro vnitřek stránky. Tento stylopis je v hlavičce HTML přilinkován v podmíněném komentáři tak, že se k němu dostanou jen explorery starší než šestka. Druhý důvod tohoto souboru je velikost písma – staré IE to mají o stupeň jinak.
3) Zatímco předchozí styly mají v HTML tagu <link> atribut media="screen", což znamená, že se stylové předpisy projeví na obrazovkách, v souboru print.css je určeno, jak poleze stránka z tiskárny (bez loga, bez menu…; schválně si ji zkus vytisknout). Podobně bys mohl dělat stylopisy pro palm nebo projektor.

------------------------------------------

Pokud bych měl podrobit kritice tvůj původní XHTML kód, zmínil bych zejména:
<center> je zastaralá zbytečnost. Nahrazeno příslušným zápisem do CSS.
<font> je zastaralá zbytečnost. Nahrazeno příslušným zápisem do CSS.
<p>&nbsp;</p> je zbytečnost – odsazení (okraje) se dělají v CSS pomocí margin
<strong><p>jméno</p></strong><p>ICQ: číslo</p> je jednak špatně (strong je řádkový prvek, nesmí proto obsahovad prvky blokové jako je <p>), druhak jméno a číslo nepatří do dvou odstavců z hlediska sémantiky. Nahradil jsem seznamem definic (<dl>, <dt> a <dd>),

------------------------------------------

A to je momentálně vše. UF!
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0