Autor Zpráva
n00bik
Profil *
Cau lidi, zacinam s css strasne moc by me zajimalo jak nadefinovat nadpis v css tak aby neodskakoval a nevytvarel tak dalsi odstavec.

Jinak receno, kdyz dam vetu a do ni budu chtit vlozit treba jedno slovo a to slovo budu chtit mit nadefinovane jako nadpis h1, aby melo napr. cervenou barvu stane se me ze navazujici i predchozi text odskoci a vytvori tak dalsi odstavec. Nevite nekdo prosim jak doplnit tento prikladovy kod abych zamezil odskoku na dalsi radek? Predem moc diky.

Tady to je v kodu...

<html>
<head>
<style>
h1 {font-family:Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:12px; color:red; font-weight:normal}
</style>
</head>

<body>
Tady takhle pisu a ted prijde <h1>nadpis h1</h1> ktery byl mel ale dle me predstavy zustat a tvorit krasnou vetu na 1 radek, coz se ale nestane
</body>
</html>
Railbot
Profil
* {padding: 0; margin: 0}
h1 {display: inline}
Bubák
Profil
Nejsem si úplně jistý, protože jsi uvedl pouze příklad, ale myslím si, že znásilňuješ značky.
www.semantika.name
quinux
Profil
n00bik
IMHO jak můžeš nadpis vkládat do prostřed věty? To je naprostý nesmysl.
n00bik
Profil *
:))))) tak dik radsi to asi vyresim tridama abych neznasilnoval znacky :))) S css zacinam, ale diky za odpovedi.
n00bik
Profil *
No ale na druhou stranu sem prave vyzkousel co napsal Railbot a funguje vyborne :) Tak nevim tridy, nebo Hacka? Jde o znasilneni znacek nebo ne?
quinux
Profil
n00bik
Jde o znasilneni znacek nebo ne?
Kdzž píšeš ve škole slohovku tak napíšeš snad nadpis do odstavce textu? Ne. Takže značky H1-6, logicky nemůžeš dávat do běžného textu. Pokud chceš nějakou část textu zvýraznit máš na to <strong></strong>,<b></b>,<em></em>,<i></i>.
Alesh
Profil *
Nazdar n00bik,
zkus to takhle:
<body>
Zkus raději <span class=cokoliv>tohleto</span> a pokračovat tak dál, můžeš vyrobit i <span class=dalsi>další </span>, jak budeš chtít.
</body>

A v CSS souboru pak přidej řádek například takto (hlavně to musí mít tečky):
.cokoliv {
FONT-SIZE: 0.1em; LINE-HEIGHT: 1.5em; FONT-FAMILY: Arial, Helvetica, Sans-Serif; COLOR: #FF0000
}
.dalsi {
COLOR: #0000FF
}

Obsah (FONT-SIZE, FONT-FAMILY atd.) si klidně můžeš zkopírovat z těch Háček.
Doufám, že ti to pomůže a využiješ to namísto H1-6 a quinux bude spokojený. :)
Ana
Profil *
Mám podobný problém;

chcem ale dať na jeden riadok dva nadpisy + odstavec;

<h2>Nadpis</h2><h2 id="podnadpis">Posnadpis</><p id="pozn">poznámka</p>

Malo by to byť v jednom riadku, niečo ako tri DIVy vedľa seba,
aby prípadný dlhší text bol zarovnaný pod seba;
napr. dlhší podnadpis nebude pokračovať zalovený text pod <h2>Nadpis</h2> (ako pri použití display:inline") ale až pod <h2 id="podnadpis">Podnadpis ... </h2> .

V IE mi to funguje s float, ale iné browsery mi to vždy hodia do nového riadku.

Vedel by mi niekto poradiť prosím?
tiso
Profil
Ana a to Ti je načo?
Railbot
Profil
tiso
To je snad jedno. Někdo sem píše, protože potřebuje poradit, nepotřebuje nejdříve projít výslechem proč, jak...
Ana
Profil *
iné browsery

... pardón, mala som na mysli prehliadače, len ma to slovo nemohlo napadnúť ;) ...
tiso
Profil
Railbot pokiaľ viem viac tak viem lepšie poradiť...
Ana
Profil *
tiso

Páči sa mi to tak; nejak mi vadí, keď to zaberá toľko miesta do výšky :)

ten podnadis má mať len inú farbu a font, ale kôli zalomeniu pod <h2> tam nechcem dávať span..
Ana
Profil *
tiso
Najbližšie mojej predstave (IE) je toto:

<div style="width:700px;margin:20px auto; border:1px solid white; position:relative; text-align:left;">
<h2>Nadpis</h2><p id="written" class="right">bla: bla<br>bla: bla</p><h2 id="black">podnadpis podnadpis podnadpis podn podn podn podn podn podn podn </h2>
<br clear="all">
<p>Odstavec odstavec ... </p>
</div>

... alebo ...

<div style="width:700px;margin:20px auto; border:1px solid white; position:relative; text-align:left;">
<h2>Nadpis</h2><h2 id="black">podnadpis podnadpis podnadpis podn podn podn podn podn podn podn </h2><p id="written" class="right">bla: bla<br>bla: bla</p>
<br clear="all">
<p>Odstavec odstavec ... </p>
</div>

-----------------------------------------------------------
CSS

body{ text-align:center; margin:auto;}

h2{ font-family:"Times New Roman", Times, serif; font-size:150%; font-weight:bold; color:#FF9900; vertical-align:text-top; float:left; position:relative; margin:0px 20px 10px 10px;}
h2#black{ color:#000000; font-family:Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:120%; font-style:italic; float:left; line-height:1;}

#written{ color:#CC6600; font-family:Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:70%;}
.right{ float:right; width:auto; padding:0px; margin:5px; white-space:nowrap;}
h2, p {border:1px solid black;}
-----------------------------------------------------------

Ostatné prehliadače mi to odriadkujú :(
tiso
Profil
Ana problém je v tom, že blokový float prvok musí mať zadanú šírku...
Ana
Profil *
Aha...to som nevedela.

Dá sa to urobiť do jedného riadku nejakým iným spôsobom?
Ak chcem mať tých nadpisov viac; veľa a rozne dlhé...
tiso
Profil
h2, h2#black, p#written{display: inline;}
Ana
Profil *
tiso
skúšala som, ide mi ale aj o to, aby tie texty boli zarovnané stĺpcovo;
napr. dlhší podnadpis nebude pokračovať zalovený text pod <h2>Nadpis</h2> (ako pri použití display:inline") ale až pod <h2 id="podnadpis">Podnadpis ... </h2> .

aj tak ďakujem

Pred pol rokom by som to zrejme švihla do tabuľky, :)
som samouk, tak to trošku trvá, kým prídem na správny postup.
tu sa toho dosť podozvedám,
Snažím sa prísť na čo najsprávnejší spôsob zápisu kódu, ale popritom, aby bol čo najbližšie mojej predstave.
Ana
Profil *
tiso
blokový float prvok musí mať zadanú šírku...
Tá šírka môže byť aj width:auto? , alebo to musí byť pevná šírka?

(Skúšala som "auto", ale nevidela som žiadny rozdiel; možno mi tam ešte niečo chýba...)
tiso
Profil
Ana takže ty chceš zalomiť text v nadpise? tak mu nastav šírku (v px, em či %) a potom ten float bude fungovať. Ak chceš aby sa odstavec zalamoval pod to celé, tak mu nenastavuj šírku ani float, len display: inline.
Ana
Profil *
tiso
Ďakujem, aj za trpezlivosť.

Skúsim tam vymyslieť tú šírku tak, aby vyhovovala nadpisom na celom webe. Tiež, aby to vyzeralo dobre aj v IE a FF, ten rozdiel vo veľkosti písma je hrozný :)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0