Autor Zpráva
Keilew
Profil
Hraju si s typografií svého nového webu a vloudila se mi otázka, která mi byla do hlavy našroubována Plaváčkem v tomto threadu. Jde o odsazení prvního řádku odstavce. Správně je asi odsazovat, ale mnohdy to vypadá dost odpudivě, zvláště jde-li o krátké odstavce. Pokud se to sečte s ne-zcela-estetickým trendem nezarovnávat do bloku, je to přímo ošklivé (na pohled samozřejmě). Tak jak je to s dogmaty v této problematice?:-)
J
Profil *
Nedávno tu něco podobného bylo:
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=7&topic=44 223
Keilew
Profil
NJN, v CSS bych to ani nehledal...
Tak ještě přihoď thread na téma počáteční velikost písma u jednotlivých fontů a bude to zas na měsíc vše:-)
Marek Prokop
Profil
Správně je asi odsazovat, ale mnohdy to vypadá dost odpudivě,...

Odsazování prvního řádku odstavce je nejen odpudivé, ale hlavně hůře čitelné. IMHO je správnější oddělovat odstavce na webu větší svislou mezerou.
habendorf
Profil
Odsazování prvního řádku odstavce je nejen odpudivé, ale hlavně hůře čitelné. IMHO je správnější oddělovat odstavce na webu větší svislou mezerou.

Přesně tak, web není kniha.
Petr Tichý
Profil
habendorf, Marek Prokop

Vaše odpovědi mi nejspíše seslal nějaký bůh, neboť přesně to samé si říkám já. Za prvé se mi to nelíbí a za druhé to podle mě zavádí na web další pomyslnou linku, která pak nepůsobí nejlépe.

Na druhou stranu se ke mě valí: "Odsazení prvního řádku odstavce je určitě ta nejopomíjenější věc na webu."

A člověk se v tom má vyznat.

Btw. by mě nikdy nenapadlo neodsazovat odstavce mezi sebou alespoň tak velkou mezerou, jaký je jeden řádek.
Marek Prokop
Profil
by mě nikdy nenapadlo neodsazovat odstavce mezi sebou alespoň tak velkou mezerou, jaký je jeden řádek.

Ano, to je na webu v pořádku a zřetelně to zvyšuje čitelnost. V tisku se to ale nedělá, a proto se odsazují první řádky odstavců -- jinak by nešlo poznat, kde nový odstavec začíná. Ze stejného důvodu se v tisku neodsazuje první řádek prvního odstavce, protože je-li první, jde snadno poznat, kde začíná, i bez odsazení.

Cílem typografické úpravy textu je čitelnost. Prvky, které ji nezlepšují, jsou zbytečné. Proto je na webu zbytečné odsazovat první řádky odstavců, když už jsou odstavce dostatečně odděleny svislou mezerou. "Papíroví" typografové mívají tendenci automaticky přenášet své zvyky z papíru na web a neuvědomují si, že je web svými nároky na čitelnost jiný.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0