Autor Zpráva
Acci
Profil
Jak se díváte na možnost psát rozměry obrázku v CSS. Tedy místo klasického zápisu
<img src="obrazek.gif" width="50" height="50" />

použít zápis
<img src="obrazek.gif" style="width:50px; height:50px" />


Já vždy doporučuji první možnost
habendorf
Profil
Já vždy doporučuji první možnost

Až tam dopíšeš px a alt tak bude ještě doporučeníhodnější (wow, to je slovo!).
Šlaha
Profil
Jsem taky pro to první. Když už nic, tak nemusíš psát style=""
SuE
Profil
habendorf: v html je px implicitní nebo ne ? tak se psát asi nemusí?
Martin Kuželka
Profil
SuE má pravdu, ba dokoce se tam px ani psát nesmí.
ax123
Profil
Jednorázově první způsob v hromadném zobrazení samozřejmě jedině ten druhý s deklarací style pro všechny v hlavičce
habendorf
Profil
SuE: v html je px implicitní nebo ne

No já bych podle toho /> čekal že se tu bavíme o xhtml. A rozměry v xhtml bez jednotky? Pokud vím tak jedině pro nulový rozměr, tam je to samozřejmě jedno.

Jinak já osobně to píšu vždycky do ext. css - už jsme se tu o tom jednou někde bavili (hlavně s Fredem). Výsledkem té debaty bylo, že je to asi blbost, ale já to prostě tak dělám dál, protože mám pak přehled. Nechápu proč něco stylovat v html (to je ta první možnost), něco přímým in-line stylopisem, něco stylopisem v hlavičce a něco externím (to jsou 4!!! různé zdroje, odkud se formátuje) - dumat potom co má přednost, jak se to dědí a mezi sebou kříží - na to teda nemám žaludek. Takže pro sebe jsem si zvolil cestu striktního oddělení - význam v html a vzhled v ext. css.

Můj zápis by vypadal <img src="obrazek.gif" alt="xxx" title="yyy" />, samozřejmě asi s nějakým class. A to ještě jen v případě, že obrázek nese skutečně význam, jinak je vždy dávám jako background příslušnému elementu.

Holt každý má svůj styl, který mu nejlépe vyhovuje (rozhodně nemusí být nejlepší).
Acci
Profil
No já bych podle toho /> čekal že se tu bavíme o xhtml. A rozměry v xhtml bez jednotky? Pokud vím tak jedině pro nulový rozměr, tam je to samozřejmě jedno.
V DTD pro XHTML je uvedeno:
<!ENTITY % Length "CDATA">
<!-- nn for pixels or nn% for percentage length -->
habendorf
Profil
Acci: OK, tak asi jo. Snažím se tu pořád napsat, že to v html zápisu vůbec nepoužívám.
A taky se snažím jasně říct, že to nepovažuju za objektivně nejlepší, ale podle mě nejlepší způsob. Ostatní ať si to dělají jak je nejctěnější libost.
Fred
Profil
No když si ve cse html validátoru (podotýkám pro) smáznu width a height z obrázku, odpověď je jednoznačná.
You should use the "height" and "width" attributes with the "img" element. Using these attributes generally result in faster and smoother (less jumpy) rendering. Using them is also considered to be good style.
habendorf
Profil
Fred: Ale jo, já vím, už jsme to tu spolu probírali. Praktický efekt (tedy pokud je styl přilinkován přes link rel) je jen v Opeře, která nečeká na načtení stylu a hned vykresluje.

Jen by mě zajímalo, jestli jsi při té validaci měl korektně ty hodnoty nastavené v css.
A in-line zápis stylu, tedy <img src="obrazek.gif" style="width:50px; height:50px" /> to bere? Protože jestli ano, jaký je rozdíl mezi in-line zápisem a zápisem v hlavičce nebo ext. souboru? Ty zápisy by měly být rovnocenné.
Fred
Profil
Hm nevzal to, ale kvůli něčemu jinému:
<img src="pics/logo.gif" alt="obrazek test" style="height:105px;width:107px" />

The "style" attribute has been used but a default style sheet language has not been defined (note that HTML Validator would not see this declaration if it is sent as an HTTP header by a web server). HTML 4.01 and XHTML require this for valid documents. For example, include this in the "head" section of your document to specify "text/css" as the default style sheet language: <meta http-equiv="Content-Style-Type" content="text/css" />. See http://www.w3.org/TR/html4/present/styles.html#default-style If you are using HTML Validator's integrated editor, then you can add this from the Tags menu and/or from the Tag Inserter.

Po přidání <meta http-equiv="Content-Style-Type" content="text/css" /> to bere jako v pořádku
habendorf
Profil
To jsem přesně čekal, že to projde (defacto to prošlo, chyběl mu jen type pro style). Jenže pak by měl projít i analogický zápis v hlavičce:

<style type....>
img {rozmery}
</style>

a v html <img.... /> bez rozměrů.

A jestli tohle neprojde, když ta minulá verze prošla, pak mám pochybnosti a smysluplnosti takových validací.
Fred
Profil
habendorf Teď jsem se ještě jednou díval, neprošlo to ani s tím Content-Style-Type, předtím jsem si toho nešimnul. Když tam není width a height natvrdo v obrázku vypisuje to vždy tuhle chybu.
habendorf
Profil
Fred: Dík za testování, výsledek beru na vědomí :o).
Prostě mě na tom dráždí to, že naprosto veškerý vzhled mám v css, tak proč zrovna pro img dělat nějaké výjimky? Když oddělit, tak oddělit.
Možná svůj názor ale časem přece jen přehodnotím, uvidíme.
Fred
Profil
habendorf No jo on tenhle validátor je trošku drsnej. Když s ním projedu třeba naší špičku na moderniweb.cz tak je tam jen jeden naprosto bez chyb.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0