Autor Zpráva
leprra
zdravím přítomné

jak je to vůbec s písmem a browsery?
zajímalo by mne, proč se písmo v IE zobrazí vskutku čitelně,
ale ve FF je takový skorem až rozrastrovaný.
(stejně třeba u safari a camina...)

Je to dáno tím, že mám velikost písma určenu v procentech, nebo to bude lepší v em?
= existuje nějaká optimální velikost a jednotka u druhu písma pro každý prohlížeč....?

Vytvořila jsem stránky, kteréžto mají tendenci být relativních rozměrů
- zmenšením či zvětšením textu se mění velikost stránek,
když si stránky zmenším třeba v tom FF - tak se mi zdá, že jsou "škaredější" než v IE
(po kolika procentech písmo zmenšuje/zvětšuje IE v nastavení velikosti písma - a jak je na tom FF)

+ předpokládám že teda taky hodně záleží na tom jaký monitor je k dispozici
= to by mne mimochodem taky zajímalo - jestli náhodou něde o tomhle něco není, nebo někdo neví
= ale z toho by se asi člověk zbláznil...

++ ještě jedna věc - v IE 7 a dělá to i FF - se mi při zmenšení (relativní velikosti) ztratí border
- je nějaká velikost kterou už prohlížeče nezobrazují? (IE 6 je v cajku)

díky moc-li
Plaváček
leprra

Vypadá to, že na jednoduchou otázku dostaneš složitou odpověď, protože v oblasti určování velikosti písma (a jeho případného zvětšování či zmenšování) vládne trochu chaos napříč prohlížeči a jejich vykreslovacími režimy (http://wellstyled.com/html-doctype-and-browser-mode.html ).

Začni své studium zde:

http://www.sovavsiti.cz/c01021.html

pokračuj tady:

http://pixy.cz/pixynergia/2007/o-velikosti-pisma-v-prohlizecich-zvetso vani-a-zoomovani/

a pak se ptej dál, pokud ti něco nebude jasné.

Já osobně mám nejlepší zkušenosti s definováním velikosti písma slovně a vesměs se všechny známé prohlížeče chovají korektně.

Pro body si nastavíš velikost písma takto (platí i pro IE6 a IE7 ve standardním režimu):

body {
font-family: Tahoma, Verdana, Arial, lucida, sans-serif;
font-size: small;
}

Pokud máš IE v quirks mode (zpětně kompatibilním režimu), pak nejlépe pomocí podmíněného komentáře nadefinuješ pro IE odlišný zápis:

body {
font-size: x-small;
}

Samozřejmě, existují i jiné metody (Pixy je ve svém článku zmiňuje) a je jedno, kterou si vybereš.

++ ještě jedna věc - v IE 7 a dělá to i FF - se mi při zmenšení (relativní velikosti) ztratí border

Této otázce nerozumím, nebyla by ukázka?
Plaváček
leprra

Ještě doplním. V rámci obsahu stránky si pak velikosti písma (nadpisy a tak podobně), řídíš procenty.
leprra
Plaváček

- je nějaká velikost kterou už prohlížeče nezobrazují? (IE 6 je v cajku)

myslím toto: border-left: 0.07em solid #62bb46;
+ zmenšení v rámci IE možností

články znám, ale raději si je teda přectu ještě jednou... ale diky

teďko nevím jeslti pixy je Staníček nebo co..
ale právě myslím, že u něho sem četla něco o optimální velikosti písma (záleží na fontu),
že se určuje třeba i na desetinu procenta a pak teprv vypadá písmo dobře
- ten článek teď nemůžu najít - tak nevím jestli jsem neměla vlčí mhu...

každopádně myslíte, že způsob předepisování velikosti písma má vliv na jeho kvalitu zobrazování?
snad nepíšu moc zmateně (hehe)...
a díky mocli
tajny spion
Plaváček
Ještě doplním. V rámci obsahu stránky si pak velikosti písma (nadpisy a tak podobně), řídíš procenty.
Nebo Nem (priklad: font-size: 1.2em) neco jako 120% :)
Bubák
tajny spion
Jěště doplním:
www.jakpsatweb.cz/css/font-size.html - kapitola EM poskakující

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0