Autor Zpráva
Keleti
Profil
S ohledem na přístupnost je nevhodné použít pro absolutní ukrytí nějakého elementu "display: none". Myslíte, že tato náhrada to jistí (možné problémy...?):

.zmizenielementu
{position: absolute;
left: -10000px;
top: -10000px;
z-index: -10;
margin: -1000px 0 0 0;
padding: 0;
border: 0px none}
Charlie
Profil
Myslim, ze s ohledem na pristupnost je to jedno. Vasim zpusobem akorat zvysujete objem CSS souboru, takze se bude dele nacitat. A navic mzslim, ze by bohate stacilo z-index: -1;.
halogan
Profil
Charlie: S ohledem na pristupnost to jednoznacne jedno neni! Nektere ctecky prvky s display:none nectou.
Keleti
Profil
Jedná se o to, že většina hlasových čteček d:none ignoruje - což je správně.
Charlie
Profil
Aha, hlasove ctecky... No ale stejne zaleyi na tom, zda-li chcete, aby to cetly nebo ne.
halogan
Profil
Prvky, ktere nejsou videt jsou v 95% pripadu pro ctecky.
Charlie
Profil
Ahaaaa... :-]

No ale stejne, prijde na to.
Petra
Profil
Tohle je věc, kterou jsem ještě nepochopila :-) Setkávám se s tím nějak často (spíš teda s obměnami typu text-indent nebo padding někam do pryč). Když chci vědět proč to tak je, dozvím se že proto, že display:none je špatně (buď kvůli přístupnosti nebo něčemu co mi jako důvod sedí ještě míň).

To prostě přístupný neni, neni a neni. :-)) Fajn, přečte to (možná) hlasová čtečka, ale uživatelů s vypnutými obrázky si myslím může být daleko víc a ti z toho nemají nic.

Budu taky ráda, když tu někdo vysvětlí, proč se používá tohle a ne obyčejný replacement například. Jako důvod mě napadá třeba to, že se tam musí připisovat to hloupé <span></span>, ale to nebo něco podobného do tohohle taky :-))
halogan
Profil
> Jako důvod mě napadá třeba to, že se tam musí připisovat to hloupé <span></span>, ale to nebo něco podobného do tohohle taky :-))

Kvuli tomu, ze neni jediny zpusob, ktery by korektne fungoval v Prestu, Gecku, KHTML a IE bez pouziti prazdneho spanu.
peta
Profil *
Keleti
position:absolute; visibility:hidden;

S display:none souhlasim, v nejakem prohlizeci mi takovy prvek uplne ignoroval a nemohl jsem vyuzit dalsi jeho vlastnosti.

Na ctecky se vykaslat, to je chyba programatora, at si to spravi podle norem. Proc bych ja mel menit kvuli tomu stranku? a dalsich 100.000 lidi
Charlie
Profil
Na ctecky se vykaslat, to je chyba programatora, at si to spravi podle norem

Tak za tohle by ti rada lidi utrhla hlavu, ale ja ne :-) Misto optimalizace pro hlasove ctecky bych uz radsi obnovil optimalizaci pro IE $.
Petra
Profil
halogan
Ano, jistě, to je relevantní ve chvíli, kdy máš:

<a>text</a>
a {background;zmizení třeba tím paddingem; ...}

Ale ne když máš (jak ze zadání podle mne vyplývá):

<a><span class="zmizenielementu">text</span></a>

protože tam ten <span> máš taky a já to v 90% případů vídám s nějakým přidaným elementem pro to zmizení. Takže to jako důvod neberu.
Plaváček
Profil
Petro, hezky to vysvětlil David Špinar i se zajímavým návodem k řešení

http://pristupnost.nawebu.cz/weblog/blogpost.php?post=94
Petra
Profil
Plaváček: Nevysvětlil, myslím. Moje otázka nesměřuje k tomu, jak to udělat (to myslím umím) ani jak skrýt nějaký text za nesouvisející obrázek. Jde mi spíš o to, proč se za přístupné řešení považuje něco, co zjevně přístupné není. Tedy o použití něčeho takového v případě obrázkových textů. Větší přístupnost je jen v tom, že to přečtou navíc teda čtečky, ale pořád to bez obrázku není vidět (nemyslím to Davidovo, myslím to o čem tu mluvíme).

Teď teda koukám, že jsem si celý problém s alternativním textem vymyslela a v původní otázce o tom nic není. Asi chyba při přenosu, no nic :-)))

Ale teda pokud má být nějaký text navíc jen kvůli čtečkám, tak se dá napsat třeba do titlu něčeho.
Plaváček
Profil
Teď ti Petro nerozumím, pokud vím a já to tak řeším pravidelně, text třeba v logu se neschovává pomocí display:none, protože by při vypnutých obrázcích nebyl vidět. Používá se metoda image-replacement, to jest text překryješ obrázkem.
Keleti
Profil
Malý poddotek:

To, co chceme uchovat pro čtečku, můžeme při vypnutých obrázcích oželet, protože třeba přeskočení k navigaci není třeba....; dále mě napadájí oddělovací čáry.

Jinak image replacement je něco jiného - pojistka, když grafickým prvkem "přenášíme" textovou informaci (ale tohlee sem nepatří)
Plaváček
Profil
Přeskočit navigaci se může hodit každému (jak píše David Špinar), zkuste si některý web ovládat jenom klávesnicí.
Keleti
Profil
Myslím si, že většina webdesignerů myslí naprosto úplně jinak než běžný uživatel - už vidím požívání accesskeye a tabulátoru pro hopsání po stránce mojí sestrou, kamarádem, otcem...
peta
Profil *
Keleti
acesskey nepouzivat, tento nesmysl kdosi vymyslel, ale kazdy prohlizec ma jakesi klavesove zkratky a pulka acesskey bude spoustet ruzne veci. treba opera je tim dukazem, ma vsechny cisla obsazena
Spike
Profil
K tomu display:'none' a hlasovým čtečkám:
Pokud mám ten styl pro media='screen,projection' , tak se k němu čtečka vůbec nedostane. Nebo se mýlím?
Timy
Profil
Keleti
už vidím požívání accesskeye a tabulátoru pro hopsání po stránce - neznám jiný způsob jak "hopsat po stránce" když zrovna (z jakéhokoliv důvodu) nemůžeš používat myš.

peta
Na ctecky se vykaslat, to je chyba programatora, at si to spravi podle norem. Proc bych ja mel menit kvuli tomu stranku? - protože přizpůsobovat se (bohužel) vždycky musí webdesigner. Nebo jdi dělat toho programátora a vytvoř dokonalou čtečku:-)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0