Autor Zpráva
MilanHS
Profil *
Zdravím Vás pánové,

Taky se pokouším naučit něco o CSS z internetu, ale mám problém s pozadím stránky. Pokusil jsem se napsat kód dle instrukcí ale pokud ten soubot uložím jako html vše funguje OK ale validátor http://validator.webylon.info/ mi stránku zhodnotí jako nevalidní. Pokud ale text uložím jako xml nebo xhtml kód je validní, ale stránka se mi v prohlížečích (firefox, opera, explorer a safari) objeví bez údajů z kaskádového stylu (barva pozadí a font uprostřed stránky). Nevím jak dál chtěl bych zkusit pomocí CSS rozmístit grafiku ale teď nevím jak dál a kde je chyba. Prosím o radu kod je níže.


<!-- ?xml version="1.0" encoding="UTF-8"? -->
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="cs">
<head>
<meta http-equiv="Content-Language" content="cs" />
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
<meta name="author" content="TEST MEN" />
<meta name="copyright" content="TEST" />
<meta name="email" content="webinfo@noname.no" />
<meta name="description" content="TEST TEXT." />
<meta name="keywords" content="text, test" />
<title>Testovací webovka</title>
<style type="text/css">
<!--
body {
margin: 0;
padding: 0;
background: #040404;
font-family: Calibri;
text-align: center;
}
h1 {
font-size: 25pt;
color: white;
}
p {
font-size: 20pt;
color: orange;
}
-->
</style>
</head>
<body>
<h1>TEST NADPISU</h1>
<p>Test textu, test textu, test textu</p>
</body>
</html>
Chamurappi
Profil
Reaguji na MilanaHS:
Nepoužívej XHTML, má slabou podporu. Přestože ti Explorer něco ukázal, věz, že jej běžně nepodporuje.

objeví bez údajů z kaskádového stylu
V XML jazycích (na rozdíl od HTML) fungují komentáře v elementu <style> jako skutečné komentáře, takže tam vlastně žádný stylopis nemáš.
MilanHS
Profil *
To znamená, že správné je uložit na web ten kód s přípomou HTML?

A nevadí že není validní v HTML, nebo se musí přepsat hlavička na ....//W3C/DTD HTML 4,01 Transitional//..... ?


Stáhl jsem si nějaké šablony z internetu a tam to funguje jako jakýkoliv dokument s příponou xhtml i html i xml nějak to nechápu!?
Značky komentáře smažu.

Děkuji. Milan
MilanHS
Profil *
Hurá už to pracuje podle mých představ a toho co jsem myslel, že to udělá.
Ještě jednou Děkuju.

Mám ještě jeden dotaz, kdy je tedy v praxi výhodné psát stránku jako xhtml a kdy html?

Milan
Chamurappi
Profil
Reaguji na MilanaHS:
A nevadí že není validní v HTML
Ne.

nebo se musí přepsat hlavička na ....//W3C/DTD HTML 4,01 Transitional//..... ?
Prohlížečům je to celkem fuk. Při příponě „.html“ (respektive při MIME typu „text/html“) berou stránku vždy jako HTML, nehledě na <!doctype>. Tomu by měla víceméně odpovídat syntaxe, ale když něco porušíš, nikdo tě za to nepověsí.

kdy je tedy v praxi výhodné psát stránku jako xhtml a kdy html?
XHTML se prakticky nepoužívá. Kdysi se myslelo, že převálcuje HTML a pak teprve se bude zázračně rozvíjet, ale to převálcování se nepovedlo a místo toho se začalo zase rozvíjet HTML.
MilanHS
Profil *
Ještě jednou děkuji.
Milan
don jebot
Profil
Chamurapi odteba som taku odpoved tu necakal
Validita dolezita je ...
ak robis html nemozes pouzivat sintax xhtml a naopak ...cize doctype je dolezity ...
xhtml sa pouziva a 99% firiem ktore tvoria stranky si zaklada na tom aby kodery ovladali validny xhtml kod ...
tiso
Profil
don jebot - ach, tá neznalosť...
don jebot
Profil
tak mi to vyvrat ja sa rad nieco nove naucim ... chces mi povedat ze mozes miesat sintax??? alebo to ze kazdy kto robi kvalitne weby robi ich validne ??? ze by sa nudil a robil to iba tak ?? som zvedavy ..
Trejpa
Profil
don jebot
Validita dolezita je ...
Pro koho? Pro Google, Seznam ani pro validátor není.

ak robis html nemozes pouzivat sintax xhtml a naopak
Pokud stránku pošleš s MIME type „text/html“ (tedy jako HTML), tak můžeš. Prohlížeče jsou na chyby syntaxe připraveny a úspěšně je ignorují.

...cize doctype je dolezity ...
Jen kvůli validaci. Prohlížeče, vyhledávače ani běžní uživatelé prokazatelně stránky nevalidují.

xhtml sa pouziva
Pravé XHTML (s MIME type „application/xhtml+xml“ či jiným xml) se seriózně nepoužívá vůbec, protože ho plně nepodporuje Internet Explorer ani vyhledávače a ostatní výrobci prohlížečů ho nedoporučují. Falešné XHTML (s MIME type „text/html“) je rozšířené pouze proto, že je na něj zpracováno mnoho šablon, které byly svého času úspěšně ověřovány oficiálním validátorem porušujícím W3C specifikaci o MIME typech a chybně vyhodnoceny jako validní. A protože i tyto nevalidní stránky fungují, tak nikdo nemá potřebu je měnit (zvalidňovat).

99% firiem ktore tvoria stranky si zaklada na tom aby kodery ovladali validny xhtml kod
Kde bereš takto vysoká procenta? Zběžně jsem se koukl na Sprace. Dnes jsem na výraz XHTML nic nenašel, na HTML je 12 výsledků, z nichž jen jeden (!) vyžaduje znalost XHTML a jeden další považuje znalost „(X)HTML“ za výhodu. Ostatní požadují nebo doporučují znalost HTML.

Chamurapi odteba som taku odpoved tu necakal
A já si myslel, že je Chamurappiho názor na XHTML dobře známý.
don jebot
Profil
Nechapem preco si tam dal google ved to je cisty monopol on sa nemusi riadit podla nicoho ... rob si stranky nevalidne ked to zbada zakaznik tak si nico pomysli, vies ze podla doctypu sa ti vykresluje stranka??? asi nie ze? takze si potom la hlavu nad optimalizaciou ...
tiso
Profil
don jebot [#9] - počkaj si na odpoveď Chamurappi-ho
[#11] :-))
Chamurappi
Profil
Reaguji na dona jebota:
Chamurapi odteba som taku odpoved tu necakal
Jakou odpověď jsi ode čekal? Nějaké teoretické bláboly, které v praxi neplatí?

cize doctype je dolezity
Pro validátor je důležitý, aby našel DTD. Neurčuje, jestli se má dokument brát jako X[HT]ML nebo jako HTML — tak praví W3C (třebaže jejich validátor na ta slova nedbá).
V XML jazycích způsobuje <!DOCTYPE> jen problémy a obvykle se nepoužívá, pokud není vyloženě nutný.

xhtml sa pouziva
MilanHS se bavil o skutečném XHTML, to se nepoužívá.

chces mi povedat ze mozes miesat sintax???
To ty si myslíš, že ji můžeš mísit. Myslíš si, že když na začátek HTML stránky s XHTML syntaxí napíšeš XHTML <!doctype>, že to bude mít nějaký vliv — že se z HTML stránky rázem stane XHTML stránka. Ale tak to nefunguje.

vies ze podla doctypu sa ti vykresluje stranka???
V XHTML ne. V HTML rozhoduje o režimu. O jednom ze dvou režimů, které jdou vyvolat i bez X.


Používej prosím diakritiku a správnou interpunkci, tvůj projev je bez nich hůře srozumitelný. Na konec otázky patří jeden otazník, nikoliv tři.
Trejpa
Profil
don jebot
alebo to ze kazdy kto robi kvalitne weby robi ich validne ??? ze by sa nudil a robil to iba tak ?? som zvedavy ..
Ano, někteří lidé tvoří validní stránky jen tak pro zábavu.

Nechapem preco si tam dal google
Protože je to nejnavštěvovanější stránka na světě. Kdyby byla validita důležitá, tak jsou nejnavštěvovanější stránky validní.

rob si stranky nevalidne ked to zbada zakaznik tak si nico pomysli
Budu. Ty máš snad zákazníky, kteří vyžadují validitu a zároveň vědí, co validita znamená?

vies ze podla doctypu sa ti vykresluje stranka???
Máš asi na mysli přepínání vykreslovacích režimů kaskádových stylů v HTML stránce, že? Bez uvedení DOCTYPE si můžeš být jistý quirkem, při uvedení <!DOCTYPE HTML> zase standardním režimem. Takže obvykle vynechávám.

takze si potom la hlavu nad optimalizaciou ...
To neznám. Napíši stránku a ona vypadá vždy tak, jak chci ve všech prohlížečích.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0