Autor Zpráva
camo
Profil *
Pekný deň!

Asi budem zase otravný, ale inú možnosť nevidím. potreboval by som pochopiť princíp hover menu. Toťiž potreboval by som aspoň nejaký link, kde by to bolo riadne rozpytvané.
Lebo zápisy typu:

ul ul, li:hover ul ul {
		display:none;
	}

	li:hover ul, li:hover li:hover ul {
		display:block;

pre mňa totálne absurdné. Príkladov som našiel celú kopu, ale nikde neni vysvetlené, čo to je ul ul ,alebo li:hover ul, li:hover ul, alebo aký význam má display inlay, alebo pozicovanie v tomto hover dese?

Moderátor Chamurappi: Vkládej prosím kódy mezi značky [pre] a [/pre] (stačí kliknout na ).
Moderátor Chamurappi: Titulek „hover menu“ nevystihuje podstatu dotazu. Příště zkus prosím vymyslet lepší.
tiso
Profil
camo: Chýbajú ti základy CSS, kúp si nejakú knižku, alebo si nájdi seriál na nete. A zopakuj si vybrané slová.
camo
Profil *
No tak to si ,,trafil,,!
Mám jednu cca 500stranovú knihu za sebou. A čo myslíš tým ,,chýbajú ti základy css,,? K tomu seriálu na nete mi kľudne môžeš dať link. O to mi aj išlo. No a na gramatiku som zanevrel už dávno, zato rozumiem mnohým iným veciam, tak si nerob starosti!
tiso
Profil
camo: „A čo myslíš tým ,,chýbajú ti základy css,,?
Tým myslím: chýbajú ti základy CSS.
Mám jednu cca 500stranovú knihu za sebou.
Poprosím názov knihy.
camo
Profil *
Todd Stauffer: Tvorba webových stránek pro úplné začátečníky.
No a teraz napadneš tú zmienku o úplných začátečnícich?
Ak nemáš nič lepšie, tak skús ten link. Urobíš mi radosť.
Veď si určite pomohol, už aj väčším drevám ako som ja.
Chamurappi
Profil
Reaguji na cama:
Mám jednu cca 500stranovú knihu za sebou.
Skvěle, tak si ji vem před sebe a přečti si ji :-)

Zkus položit nějaký konkrétní dotaz. Víš, jak funguje :hover? Víš, co znamená ul ul, li ul ul? Víš, co dělá display? A jakých efektů lze dosáhnout pozicováním?

Todd Stauffer: Tvorba webových stránek pro úplné začátečníky.
Nic moc, sem tam s bludy a docela staré.
tiso
Profil
camo: „No a teraz napadneš tú zmienku o úplných začátečnícich?
Nie, prečo by som to robil?
Podľa toho čo som si o tej knihe prečítal by si ju vôbec nemal čítať, obsahuje totiž postupy, ktoré by sa dnes nemali vôbec používať (napríklad layout pomocou tabuliek).
Ak nemáš nič lepšie, ...
Práveže mám. To je taký problém hľadať?

Veď si určite pomohol, už aj väčším drevám ako som ja.
Dal som ti najlepšiu radu, akú som ti mohol dať. Keď ju nevieš prijať, tak sa nemám s tebou o čom baviť, poradí ti niekto iný.
camo
Profil *
Vidím, že ste na mňa nezabudli!
No tak: Hover snáť chápem(navštívenie myšou), display myslím tiež(mení bloky na riadkové el. a naopak), pozicovanie si pozrite na str http://camo.tym.sk, (ale nezaujate) , no a to čo naozaj nechápem je zápis ul ul a pod.!
ul,li - je mi jasné(platí aspoň pre jeden el.)
ul li- tiež(el. musia byť pohromade)
li :hover ul- myslím, že ide o podmienku, že musia platiť súčasne, ale to dupľovanie ul ul alebo li:hover li :hover to priznám sa nechápem a nikde sa nemôžem dopátrať vysvetlenia. Moju knihu to už presahuje.
Chamurappi
Profil
Reaguji na cama:
display myslím tiež(mení bloky na riadkové el. a naopak)
A nebo je zcela skrývá (s hodnotou „none“). Nedává sice moc smysl, že se skrývání řeší stejnou vlastností jako blokovost/řádkovost, ale s tím je nutné se smířit.

to čo naozaj nechápem je zápis ul ul
To je <ul> v <ul>. Nemusí být přímým potomkem <ul>, může ležet kdekoliv uvnitř, klidně zabalený do padesáti dalších elementů.

ul li- tiež(el. musia byť pohromade)
Ne pohromadě, ale druhý (tedy <li>) musí být někde v prvním (tedy v <ul>).

li:hover ul
Platí pro <ul>, které je uvnitř <li>, nad nímž (nebo nad jehož obsahem) je kurzor myši.

Moju knihu to už presahuje.
Najdi si novější a lepíš.
camo
Profil *
Chamurapi:

Ospravedlňujem sa za prehnanú reakciu, myslel som, že zvýraznené slová sú narážky na moju nechápavosť. Až neskôr mi došlo, že sú to linky(a medzitým som bol mimo).

Na novšiu knihu nemám. Knihy sú drahé. Jediné čo mám je prístup na net.

li:hover ul - no to mi práve nedávalo zmysel, lebo som to našiel v menu, ktoré malo podľa mňa, len dve úrovne. Teraz som si to lepšie prezrel a je tam skutočne jedna ďalšia. Je to toto http://www.xs4all.nl/~peterned/examples/cssmenu.html. Tiež musí mať príklad hneď dve úrovne a hover načítavanie obrázkov ako bground, asi aby to bolo čo najneprehľadnejšie. Zatiaľ teda vďaka!
camo
Profil *
vlastne ma ešte napadlo: Čítal som, že IE má problém s :hover efektom u iných elementov ako <a>. Dostal som sa ku súboru s JavaScriptom určeným práve na to. Samozrejme chápať ho nemám šancu. Ale chcem sa spýtať, či sa to nedá riešiť cez onmouseover? Príde m i to logické.
panther
Profil
camo
Ale chcem sa spýtať, či sa to nedá riešiť cez onmouseover? Príde m i to logické.
nevím, můžeš ozkoušet :-)

Samozrejme chápať ho nemám šancu.
Věř, že ne všichni, kteří jej používají, jej i chápou.

Nicméně, je jednodušší přilinkovat soubor hover.htc a stylovat normálně li:hover, než vymýšlet nějaké bláznoviny s událostmi.
camo
Profil *
Panther: Keď sa tak prehrýzam cez tú hrúzu nazývanú CSS, tak mi príde Javascript oveľa spoľahlivejší. Berte to ale s rezervou, lebo mu ani zďaleka nerozumiem.
panther
Profil
camo
tak mi príde Javascript oveľa spoľahlivejší
není tomu tak. JS může být vypnutý, kdežto styly vypíná nebo prohlíží bez nich málokdo.
camo
Profil *
Panther:

No to som si myslel aj o JS, že ho vypína málokto. Nieje to percento ľudí, čo vypínajú JS, alebo CSS mizivé? V tej mojej knihe to autor nazýva paranojou a to bol rok 2003. Ja teda do toho toľko nevidím, ale ako to teda je, keď do toho chcem vidieť?
camo
Profil *
Veď si len zoberme koľko formulárov je kontrolovaných cez JS.
panther
Profil
camo
Veď si len zoberme koľko formulárov je kontrolovaných cez JS.
ale je tam ještě PHP kontrola, JS se dá obejít ;-)
Leo
Profil
Vykaslete se na Javascript i htc (coz je zakukleny JavaScript pro IE), pro rozbalovaci menu jsou tyhle podivnosti potreba jenom pro IE6, a to uz nestoji za to. Proste udelejte strukturu stranek takovou, aby nerozbaleni nevadilo. Leo
panther
Profil
Leo
a to uz nestoji za to
to bych neříkal, procento uživatelů s IE6 stále není zanedbatelné.
Chamurappi
Profil
Reaguji na cama:
Nieje to percento ľudí, čo vypínajú JS, alebo CSS mizivé?
Docela je.

Keď sa tak prehrýzam cez tú hrúzu nazývanú CSS, tak mi príde Javascript oveľa spoľahlivejší.
Je rozhodně logičtější. Zrovna tyhle :hover menu jsou tak trochu znásilněním technologie, které vzniklo v éře pozdní javascriptofóbie z jásavého nadšení „jů, ono to také jde bez JS“. Takže kvůli tomu, že to jde, vznikají menu, která jsou nepoužitelná bez myši, zobrazují se (navzdory zažitým zvyklostem mimo web) už při najetí a vyžadují po uživateli zbytečně složitý pohyb kurzoru po určité trase (složitý ve srovnání s najeď-klikni). S pomocí JavaScriptu (a CSS) jde vždy udělat něco lepšího.


Reaguji na Lea:
pro rozbalovaci menu jsou tyhle podivnosti potreba jenom pro IE6, a to uz nestoji za to
Hloupý přístup. Přidání HTC vůbec nic nestojí a šestku má pořád víc než jedno promile.
Leo
Profil
Uzivatele IE6 se na dalsi stranky dostanou i kdyz se jim menu nerozbali. Ostatne rozbalovaci menu prestavam pouzivat i pro prohlizece, ktere ho umi. Leo
camo
Profil *
Leo:

Napísal:,,Ostatne rozbalovaci menu prestavam pouzivat i pro prohlizece, ktere ho umi. Leo,,

No ale to nič nemení na tom, že to dobre vyzerá a je to aj užitočné. A ak by to fungovalo, bez problémov, bolo by to fajn.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0