« 1 2 »
Autor Zpráva
Chamurappi
Profil
Založil jsem v této kategorii rozcestník s častými potížemi, zajímavostmi a poučnými debatami.
Má někdo nějaké tipy k doplnění?
ah01
Profil
Pěkný souhrn. Palec nahoru.

ad „eval“:
Občas se to řešilo u setTimeout
http://diskuse.jakpsatweb.cz/?action=vthread&forum=8&topic=82162#13
http://diskuse.jakpsatweb.cz/?action=vthread&forum=8&topic=80605#8 a #14

Určitě bych tam doplnil převod řetězce na číslo. Aneb otázky typu „Proč není 1 + "1" = 2“ a nebo „Jak to, že parseInt("0x1e") nevrátí 0“ (informace o tom, že parseInt má i druhý parametr).
_es
Profil
Napadla ma ešte jedna téma, mohla by byť spoločná pre JavaScript a PHP, nazvaná trebárs:
"Prečo sa (1-0.9) nerovná 0.1"
Napadlo ma to pri čítaní tých hádaniek v JS.
Začiatočníci v JS a v PHP sa to zvyknú dosť často pýtať.
Chamurappi
Profil
Reaguji na ah01:
Občas se to řešilo u setTimeout
Nakopíroval jsem tam tvé povídání.

Určitě bych tam doplnil převod řetězce na číslo.
Doplněno.

Ještě si vzpomínám, že jsme tu někdy řešili otázku (ne)používání with, ale nevím, jak to dohledat. (To by patřilo spíš do zajímavostí, jelikož with není příliš známé a málokdo s ním má potíže.)


Reaguji na _es:
Prečo sa (1-0.9) nerovná 0.1
Doplněno.



Jak byste vysvětlili Rozdíl mezi voláním funkce a funkcí? Narazil jsem tu na to už víckrát.
_es
Profil
Tie krátke kódy (parseFloat, parseInt) v texte by mohli byť odkazy na dokumentáciu.

K tým dvom fintám, násobením jednotkou a dvojitým aplikovaním unárneho mínus, by malo byť ekvivalentné Number(proměnná).

Ten názov "doporučuji používat standardní vlastnosti HTML DOMu" by možno bolo dobré zmeniť. V niektorej literatúre je pod tými "štandardnými" vlastnosťami myslené a aj je doporučované práve to druhé. Možno "vlastnosti DOM0".
Chamurappi
Profil
Reaguji na _es:
by mohli byť odkazy na dokumentáciu
Doplněno.

by malo byť ekvivalentné Number(proměnná)
Doplněno.

Možno "vlastnosti DOM0".
Drtivá většina z nich je definovaná i v DOMech 1 a 2. Právě proto zdůrazňuji slovo „standardní“ — protože to je ze všech úhlů pohledu naprosto normální postup. Akorát vlastnosti onudálost ve specifikacích DOMu chybějí, ale u nich neuspěje ani setAttribute.
_es
Profil
Chamurappi:
Právě proto zdůrazňuji slovo ‚standardní‘

V inej literatúre je zasa doporučované používanie "štandardných" metód setAttribute a getAttribute, preto ma napadlo, že čitatelia takejto literatúry ten nadpis nemusia správne pochopiť, respektíve ho môžu pochopiť úplne opačne, ako by si chcel.
Možno by bol najlepší nadpis "Nedoporučuji používat metódy setAttribute a getAttribute"
_es
Profil
Chamurappi:
parseInt("08") vrátí 0
Nie je isté, čo to vráti.
Podľa špecifikácie číslo začínajúce na 0 môže a nemusí byť považované za číslo v osmičkovej sústave.
Napríklad Opera vráti 8. Výsledkom parseInt("011") je v Opere: 11
Chamurappi
Profil
Reaguji na _es:
preto ma napadlo, že čitatelia takejto literatúry ten nadpis nemusia správne pochopiť, respektíve ho môžu pochopiť úplne opačne
Předpokládal jsem, že budou číst i obsah toho vlákna a že i z kontextu, v jakém na něj budou posláni, tak nějak vyplyne pointa. Ale budiž, vlákno jsem přejmenoval na „Doporučuji užívat standardní vlastnosti HTML DOMu místo getAttribute/setAttribute“.

Podľa špecifikácie číslo začínajúce na 0 môže a nemusí byť považované za číslo v osmičkovej sústave.
Ano, to je hrubá chyba v návrhu.

Napríklad Opera vráti 8.
Zajímavé, netušil jsem. To je pro změnu chyba tvůrců Opery, protože jsou úmyslně nekompatibilní s ostatními prohlížeči a ztěžují odhalení chyby. Přizpůsobil jsem své povídání.
_es
Profil
Chamurappi:
Ano, to je hrubá chyba v návrhu.
Ešte je rozdiel, ak je číslo zadané ako textový reťazec do funkcie parseInt do funkcie Number a keď je použité v kóde.
javascript:alert(011) //9
javascript:alert(08) //8
javascript:alert(Number("011")) //11
javascript:alert(Number("08")) //8
javascript:alert("011"*1) //11
Tu vypisuje Opera to isté, čo ostatné prehliadače. A očividne aj v iných prehliadačoch ako Opera neplatí vždy, že 08 je 0, alebo 011 je 9.
ah01
Profil
Chamurappi:
ad with:
To se probíralo třeba tady: viacero udalostí naraz - ide to?. Ale možná bych se o with vůbec nezmiňoval, aby ho pak někdo nezačal používat. Třeba pro zrůdnosti tohoto typu.

ad převod na číslo:
Kromě -(-proměnná) a proměnná * 1 je ještě jedná zkratka a to „+“ (jako prefixový operátor)
(+ proměnná) + 1
(je to opak k prefixovému operátoru „-“, který slouží k negaci čísla)

_es:
ad 011:
To je stejný princip jako toto:
parseInt("011") // 9
parseFloat("011") // 11 (s ne-celým číslem se vždy zachází jako s číslem v desítkové soustavě)
_es
Profil
ah01:
To je stejný princip
Nie je to rovnaký princíp, len odlišná nekompatibilita, v Opere sú oba výrazy 11.
SwimX
Profil
Chamurappi:
Ještě si vzpomínám, že jsme tu někdy řešili otázku (ne)používání with, ale nevím, jak to dohledat.
no mě ho _es poradil tady a pak ještě někdy někde, to už nenajdu.
peta
Profil
Chamurappi:
Je to moc ukecane a spoustu neznamych slov pro novacka.

eval - dopln tam priklad pouziti pri predavani parametru treba do funkce bafnout
1 - 0.9 - dopln tam i operace s nasobenim a delenim cisli 0.0001, nevzpomenu si, kde kdo o tom psal...

Spis by to chtelo stranku castych chyb a na tu linkovat s krizkem na dany nadpis. Nektere chyby se objevuji casto, jine treba ob pul roku a na ne se tezko dohledava, kde to kdo vyresil.
Chamurappi
Profil
Přidal jsem Psaní metodou document.write po načtení stránky maže stránku a JavaScript není Java. Už jsem musel rozdělit příspěvek do dvou, protože jeho HTML překročilo 10 kB.


Reaguji na ah01:
Ale možná bych se o with vůbec nezmiňoval
Dobře, budeme tutlat.

je ještě jedná zkratka a to ‚+‘ (jako prefixový operátor)
Doplnil jsem.


Reaguji na peta:
Je to moc ukecane
Nevadí, neočekávám, že to bude každý tazatel celé studovat.

dopln tam priklad pouziti pri predavani parametru treba do funkce bafnout
Ten bych chtěl dát do Rozdílu mezi voláním funkce a funkcí.
Chamurappi
Profil
Přidal jsem Dvojí přístup ke členu (vlastnosti/metodě) objektu.


Reaguji na _es:
Přesunul jsem tě na místo, kde si tvé připomínky Yuhů spíš všimne (někdy).
_es
Profil
Rozdíl mezi voláním funkce a funkcí
Asi nejako takto:
JavaScript, na rozdiel od niektorých iných programovacích jazykov, môže pracovať s funkciou ako s dátovým typom.
Výraz f() znamená operátor volania funkcie aplikovaný na premennú f.
Jeho výsledkom je buď hodnota vrátená príkazom return vo funkcii, alebo špeciálna hodnota undefined.
Výraz f je tá funkcia samotná, ktorá môže byť uložená do inej premennej, predaná ako parameter pri volaní inej funkcie a podobne.
Chamurappi
Profil
Reaguji na _es:
Doplnil jsem, i s několika příklady.
_es
Profil
Chamurappi:
Nežiadal som, aby bola formulácia presne rovnaká, myslel som, že to preložíš do češtiny a možno trochu preformuluješ.
Chamurappi
Profil
Reaguji na _es:
Mně se to takhle zformulované líbilo :-)
Použít tvé věty a jen je přeložit do češtiny by mi přišlo hloupé.
_es
Profil
Chamurappi:
V http://diskuse.jakpsatweb.cz/?action=vthread&forum=8&topic=106539#document-write máš preklep: doucment.
Chamurappi
Profil
Reaguji na _es:
Opraveno. Díky za upozornění.
Chamurappi
Profil
Máme už někde hezky popsáno, proč je vhodné používat var? Přidal bych to do ČPZaD.
__construct
Profil
Chamurappi:
Máme už někde hezky popsáno, proč je vhodné používat var? Přidal bych to do ČPZaD.
_es niečo napísal tu, ale chcelo by to nejakú praktickú ukážku kódu.
Witiko
Profil
Rozdíl mezi setInterval a setTimeout
habendorf
Profil
Do 3. bodu navrhuji tento link: http://diskuse.jakpsatweb.cz/?action=vthread&forum=8&topic=113412&page=-1
_es
Profil
K tomu volaniu funkcie by sa zišiel aj nejaký popis k definovaniu ovládača cez atribút HTML.
Nejako rozviesť popis v tejto téme.
Že vlastne nastáva definícia novej funkcie s kódom textu v tom atribúte.
Mohol by tam byť aj odkaz na diskusiu o odlišnosti takejto funkcie od funkcie definovanej v JS.
Chamurappi
Profil
Dopsal jsem Používejte var.


Reaguji na __constructa, Witika a habendorfa:
Doplněno, děkuji.


Reaguji na _es:
nejaký popis k definovaniu ovládača cez atribút HTML
Možná by se hodil, ale dnes mě nenapadá, jak ho zformulovat. Řekl jsem si, že tam aspoň prozatím přihodím ty tvé odkazy, ale ty by nejspíš nedávaly smysl bez patřičného úvodu.

Reaguji na _es ↓:
Upraveno.
_es
Profil
Chamurappi:
Nedeklarovanou proměnnou je možné smazat.
Upravil by som to na:
Nedeklarovanou proměnnou je možné smazat operátorem delete.
Aby bolo jasnejšie, čo je tým "zmazaním" myslené.
_es
Profil
K príkazu var by sa hodil ešte príkaz:
var x; // x bude undefined. No ak už x bolo v tom istom kontexte definované, tak sa jeho hodnota nezmení.
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0