Autor Zpráva
Adela
Profil
Ahoj,

víte prosím někdo jak posouvat dlouhý obrázek na pozadí DIVu, který se posouvá z jedné strany na druhou a zase zpět?

Děkuji Adéla
Petr ZZZ
Profil
Nevím, zda to jde udělat i na pozadí divu, ale normální jezdící text nebo obrázek se dá udělat pomocí elementu marquee. Nepodporují to všechny prohlížeče a mohou s tím být různé další problémy, např. jako zde: Lze nacpat element <marquee> a další bloky do odkazu?

Yuhů sice píše, že je to mrtvý element, ale já doufám, že není mrtvý. Určitě by se to nemělo přehánět, ale z nějakého speciálního důvodu se to může hodit.
Witiko
Profil
Nechápu proč používat element, který je definovaný jako zastaralý. Namísto toho je možné za pomoci javascriptu a absolutního pozicování nascriptovat jakýkoliv kdekoliv za pomoci z-indexu i za, nebo před čímkoliv a v jakémkoliv směru s vlastní rychlostí a efekty.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Witika:
Nechápu proč používat element, který je definovaný jako zastaralý.
1) Čemu vadí, že je někde nějak definovaný?
2) Kde je definovaný jako zastaralý?
Witiko
Profil
Chamurappi:

(1) Tag nebude přítomný v HTML5, jde o výtvor MSIE, který je lépe, nebo hůře podporován i ostatními prohlížeči, aby došlo k zachování alespoň určité kompatibility. Vhodná, nerušivá a neamatérsky vypadající implementace do stránky je obtížná, s absolutním pozicováním a setInterval člověk snadno může dosáhnout mnohem lepšího a méně rušivého efektu. Jediná a opravdu jediná momentální výhoda je nezávislost marquee na javascriptu, ale myslel jsem, že se nacházíme v javascriptové sekci fóra.

(2) The marquee tag is a non-standard HTML element which causes text to scroll up, down, left or right automatically. The tag was first introduced in early versions of Microsoft's Internet Explorer, and was compared to Netscape's blink element, as a proprietary non-standard extension to the HTML standard with usability problems. It is deprecated by the W3C and not advised by them for use in any HTML documents.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Witika:
Tag nebude přítomný v HTML5
V návrhu trochu je. Specifikace má popisovat součinnost, ne vyjadřovat ideál kvality. Nestandardnost nevadí. XMLHttpRequest je také výtvor Exploreru, cookies výtvor Netscapu…

Vhodná, nerušivá a neamatérsky vypadající implementace do stránky je obtížná
Může vzít nějaké hotové řešení a nastavit mu parametry, které budou dobré či špatné — to platí s <marquee> i bez něj. Může si také naskriptovat vlastní ekvivalent <marquee>, který bude dobrý či špatný.

It is deprecated by the W3C
To není pravda, žádná hotová specifikace ho neprohlásila zavrženým.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Witika:
pomoci javascriptu [...] jakýkoliv kdekoliv [...] za, nebo před čímkoliv a v jakémkoliv směru s vlastní rychlostí a efekty.

Věřím, že v Javascriptu se dá kouzlit různě, ale zrovna toto všechno (snad až na ty efekty, podle toho, o jaké efekty by se jednalo) se dá udělat i pomocí elementu <marquee>: Text (nebo obrázek) zleva nebo zprava, aby přijížděl a odjížděl nebo aby jen pendloval a tedy byl vidět pořád, různou rychlost lze nastavit atd... Příklad použití <marquee>:
Odumřelé dřevo, ponechané přirozenému rozpadu, je předpokladem zachování druhového bohatství.

Tag nebude přítomný v HTML 5

Každý tag, který nebude přítomný v HTML 5 a přitom je v HTML 4, zvyšuje riziko, že se HTML 5 povede podobně jako XHTML - skončí dřív než začne. Protože až bude HTML 5, bude i HTML 4 nadále podporováno, neb milióny autorů nezačnou překopávat své dosavadní stránky napsané v HTML 4, a žádný prohlížeč si nebude moci dovolit, aby v novější verzi přestal podporovat HTML 4 (nebo 3, nebo 2, nebo 1...). Pozbyde-li HTML 5 oproti HTML 4 možnosti, nebude snadné autory stránek pro HTML 5 nadchnout. A koneckonců nebude-li <marquee> ve specifikaci (kde ani dnes není), přinejmenším IE (a hádám i Mozilla) ho i v HTML 5 budou nadále podporovat. V praxi nejde o to, co doporučí W3C, ale o to, co podporují prohlížeče.
Witiko
Profil
Nemyslím, že se HTML 5 povede podobně jako XHTML, XHTML praktiky jen bral, HTML 5 (i co se týče prozatímní částečné implementace) jde jinou cestou a hlavně přidává ve svobodě psaní kódu. Zrovna kvůli marquee by myslím autoři stránek brečeli nejméně. Prezentace nahoře je sice pěkná, ale žádný opravdový autor stránek by si něco takového na stránky nedal (teď mluvím o příkladu výše), ačkoliv nepopírám, že mohou být i vhodná použití, jen jsem se s nimi žel bohu zatím nesetkal.
Petr ZZZ
Profil
Witiko:
Ten odkaz na odumřelé dřevo není ani tak prezentace, jako spíš příklad tři různých pokusů řešit problém, popisovaný ve vlákně lze nacpat...bloky do odkazu? a který více-méně na řešení stále čeká, případně je neřešitelný. Jinak nevím, jak to myslíš s tím opravdovým autorem. Kód jsem psal já a opravdový jsem taky – z masa a kostí, krkám, smrkám... Můj web se zabývá ochranou přírody a (zatím) nic neprodává, až na tento nedostatek je ale jinak docela opravdový.

;-)
Witiko
Profil
Tak to jsem nechtěl jinak urazit, jen mi přijde úvodní stránka s pojízdným blokem trochu neprofesionální, ale to je subjektivní a dostáváme se mimo téma.
Petr ZZZ
Profil
Witiko:
Jo, v pořádku, to bylo opravdu nedorozumění. To s těmi jezdícími obrázky není úvodní stránka a nikdy nebude, kromě odtud z diskuse tam (zatím) ani nevede odnikud jediný odkaz. Je to osekaná část stránky, která je ve vývoji, a až bude hotová, tak bude někde v hloubi webu. Řešil jsem problém bloku jako odkazu: <a> je řádkový prvek a neměl by (aspoň tedy podle dosavadních specifikací, bohužel) obsahovat blokové, přesto však např. <div> uvnitř <a> (chvála bohu) funguje (=kliká to). Akorát když je <marquee> uvnitř <a>, tak to dělá neplechu (hlavně nejde dobře stylovat hover). Ale jak říkáš - dostáváme se k jinému tématu. Kdybys ty nebo kdokoli jiný měl nějakou ideu, jak řešit problém popisovaný ve vlákně lze nacpat...bloky do odkazu?, budu samozřejmě jen rád (případné odpovědi prosím tam, ne tady).

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0