Autor Zpráva
Debo
Profil *
Ahoj, přečetl jsem si spoustu článků o tomto zajímavém nástroji. Hodlám se s ním naučit pracovat a začít ho používat. Zajímá mě ale následující:
1) Co všechno to dokáže, dá se pomocí toho vytahovat data z databáze?
2) Má smysl to používat místo PHP?
3) Má to nějaké nevýhody?
Předem děkuji za odpovědi.
ShiraNai7
Profil
Debo:
2) Má smysl to používat místo PHP?

Nevim co je to node.js, ale jak muzes srovnavat serverove skripty (=PHP) a skripty v prohlizeci (=javascript)?
Debo
Profil *
Četl sem že se dá JavaScript použít i na serveru viz zde.
Chamurappi
Profil
Reaguji na ShiraNaiho7:
Nevim co je to node.js
Je tak těžké hodit si „Node.js“ do vyhledávače?

skripty v prohlizeci (=javascript)
JavaScript nemusí běžet v prohlížeči. Existuje i řada serverových technologií umožňujících psát v JS. Třeba ASP, nebo právě Node.js.


Reaguji na Deba:
2) Má smysl to používat místo PHP?
Z mého pohledu má smysl používat místo PHP prakticky cokoliv :-)
Ale kdybych PHP uměl a neměl ho nerad, tak bych se rozhodoval podle konkrétní situace.
Debo
Profil *
Má nějaké konkrétní výhody a nevýhody oproti PHP?
_es
Profil
Debo:
Nedávno bol o tom článok na zdrojak.root.cz.
Kcko
Profil
Chamurappi:

Z mého pohledu má smysl používat místo PHP prakticky cokoliv :-)
Ale kdybych PHP uměl a neměl ho nerad, tak bych se rozhodoval podle konkrétní situace.


Vskutku inteligentní výrok.
Chamurappi
Profil
Reaguji na _es:
Debo na něj odkázal také, asi už ho četl.


Reaguji na Deba:
Dle mého názoru má JS méně zmatenou syntaxi než PHP. Node.js také vzbuzuje naději, že tam jsou nějaké uznávané konvence pro názvy objektů a funkcí, zatímco v PHP je všechno naházeno halabala.

1) Co všechno to dokáže, dá se pomocí toho vytahovat data z databáze?
Pravděpodobně ano. Dokáže to všechno, co dokáží ty knihovny zmiňované v dokumentaci odkázané v článku. Čím bude populárnější, tím víc nejspíš bude umět. Když jsem před nějakými osmi lety psal v ASP, tak jsem si sice v JScriptu postavil krásný framework na manipulaci s texty a s kusy stránek, ale třeba na generování obrázků nebo vlastní síťovou komunikaci jsem mohl zapomenout.

Když mluvím o té manipulaci s texty — JS pracuje nativně v Unicodu, takže na rozdíl od PHP nejspíš nehrozí žádné trable s BOMem a při běžné práci s řetězci vůbec nemusíš přemýšlet nad kódováním (žádné mb_ prefixy apod.).
Sympatický je také odlišný způsob běhu, kdy životní cyklus skriptu není omezený jedním požadavkem a jednou odpovědí, ale běží nepřetržitě a veškerá komunikační logika se zpracovává uvnitř — podobně fungují i aplikace psané v ASP.NET. Koneckonců i AJAX na straně klienta stojí na podobné filozofii, akorát s prohozenými rolemi — stále stejná stránka se stále stejnými skripty průběžně zpracovává dílčí komunikaci se serverem.

Hodlám se s ním naučit pracovat a začít ho používat.
Zajímavé, že ses nejprve takhle rozhodl a pak teprve si pokládáš otázky, které by měly rozhodnutí ovlivnit :-)
Aichi
Profil
Debo:
Já bych k tomu řekl jen to, že aktuální verze není zdaleka stable, ani beta. Beta s zafixovaným rozhraním přijde na začátku příštího roku. Takže je čas na pokusy, na ostré nasazení je brzo.

Oproti PHP to má výhodu v tom, že používáš jeden jazyk. Další výhodou je, že je to celé pojaté asynchronně, tedy na všechno máš callback (jako v JS v prohlížeči), což je v PHP nezvyk a umí to jen MySQLi extenze v 5.3 a CURL extenze od tuším 5.2.

Rozhodně to od začátku nemá tolik knihoven a ani není kam to nasadit, jen na vlastní server. Dále není vývojové prostředí pod Windows.
Suta
Profil
Po roce jsem se vrátil k prozkoumání, kam node.js pokročil. Po rychlém zklamání a chvíli dalšího hledání jsem jen narazil na níže uvedený článek.

Přiznávám, že můj osobní názor na javascript na serveru je stále nestálý a jeho případný vývoj či posun (javascriptu na straně serveru) sleduji pouze z povzdálí.

Kritika:
http://teddziuba.com/2011/10/node-js-is-cancer.html

Doporučení:
http://weblog.ronnieweb.net/2012/01/proc-nodejs/

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0