Autor Zpráva
Prochy
Profil *
Chtěl jsem se zeptat jestli se mi vyplatí učit se javascript nebo jestli je lepší web psát jen přes html a css?...nebo jestli něco jinýho než javascript(ajax nebo něco jinýho)? Jsem ochotný si koupit knížku nebo hledat něco na webu ale potřebuju vědět jestli to má cenu. Děkuji předem za rady
johnl
Profil
Prochy:
Podle mě to cenu má, já se javascript taky začínám učit a docela mě to baví, ovšem záleží na tom co chceš dělat a z jakého důvodu se ho chceš učit.. Jestli jen pro zábavu, nebo kvůli určitému webovému projektu nebo kvůli něčemu úplně jinému.?
pcmanik
Profil
co ma javascript spolocne s pisanim webu? A ajax je tiez javascript, takze sa ho musis naucit. A v dnesnej dobe javascript urcite.
TomášK
Profil
pcmanik:
co ma javascript spolocne s pisanim webu?
Poměrně hodně, je to jazyk, který se při tvorbě webu hojně využívá.

Prochy:
Pro psaní webových stránek se většinou využívá HTML, CSS, Javascript, doplněný o nějaký jazyk, který běží na serveru (PHP, Ruby, Python, Java, C#). Serverová část často pracuje s databází (*SQL). Ajax je technologie, kterou Javascript komuninukuje se serverem. Naučíš-li se javascript, určitě se to při tvorbě webu bude hodit a je to logický krok po zvládnutí HTML a CSS.
Witiko
Profil
Je tu určitá skupina lidí (mezi ně patří i velká část bezradných autorů témat tady na fóru), kteří výuku javascriptu přeskočí a snaží se rovnou pracovat s nějakou z knihoven (povětšinou jQuery). Nedoporučuji.
pcmanik
Profil
TomášK:
Poměrně hodně, je to jazyk, který se při tvorbě webu hojně využívá.

Zrejme som sa zle vyjadril, ale co ma spolocne javascript s webom? Je to len funkcionalita, ktora ti vylepsuje stranku, pre web nieje smrtelne potrebna. Doteraz sme sa bez neho zaobisli, len posledne 2 roky je z toho velky boom, a to takisto len vdaka ajaxu.
shaggy
Profil
pcmanik:
Doteraz sme sa bez neho zaobisli, len posledne 2 roky je z toho velky boom, a to takisto len vdaka ajaxu.
Ak si to skutočne myslíš, tak by si asi mal zavesiť tvorbu webov na kliniec.
Javascript už dlhú dobu oživuje stránky, ale až v poslednej dobe sa tvorcovia stránok môžu spoľahnúť na dobrú podporu v prehliadačoch. ajax je len taká pridaná hodnota, ale existuje množstvo vylepšení, ktoré spríjemňujú/uľahčujú prácu so stránkou. Ak teda nie je potrebný, tak sa môžeme rovno vykašlať na flash, php, aj to sú technológie, ktoré vylepšujú klasické html stránky a nie sú potrebné.
imploder
Profil
pcmanik:
Zrejme som sa zle vyjadril, ale co ma spolocne javascript s webom? Je to len funkcionalita, ktora ti vylepsuje stranku, pre web nieje smrtelne potrebna. Doteraz sme sa bez neho zaobisli, len posledne 2 roky je z toho velky boom, a to takisto len vdaka ajaxu.
Ale houby. Javascript je užitečná věc a máš pravdu, že v poslední době zažívá boom, ale rozhodně to není jen kvůli ajaxu. Nové HTML5 možnosti javascriptu dost rozšíří. Z HTML+CSS+JS se stává aplikační platforma, už to nejsou "jen" dokumenty oživené občas nějakým jednoduchým skriptem. Javascript je, dalo by se říct, "strojovým kódem" webu - všechno, co běží přímo v prohlížeči, je v něm naprogramované. Rozhodně se vyplatí se javascript učit, teď ještě víc než dřív. Podle mě význam javascriptu ještě poroste a na to, aby člověk opravdu rozuměl webu, ho bude muset ovládat.

Prochy:
Je to podle mě jasná věc: pokud to myslíš s webem vážně, tak se javascript určitě uč. Má na současném webu své nenahraditelné místo a vše nasvědčuje tomu, že to tak bude i v budoucnosti.
Witiko
Profil
shaggy:
ajax je len taká pridaná hodnota
Dá se to tak říct. Už jenom proto, že chování ajaxu šlo simulovat již předtím pomocí javascriptových injekcí s na serveru generovaným scriptem - díky okamžitému spuštění kódu bez nutnosti dalšího parsování a neexistenci cross-domain restrikcí pořád lepší volba, než ajax v mnoha případech - nebo pomocí iframe - ano, to již je ajaxem překonané.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0