Autor Zpráva
darebak
Profil *
Dobrý den, po dvoudením neúspěšném hledání se chci zeptat jak řešíte oznámení při onclicku. Přesněji řečeno mám na stránce při onclicku na tlačítko událost, kterou by jsem chtěl oznámit. Sice tam mám hlášky, že se akce provedla, ale chtěl by jsem na to upozornit zvukově. Je tu někdo kdo poradí? Děkuju
Witiko
Profil
Spouštění hudby napříč browsery je poměrně zapeklitá věc. S kompletním řešením přichází např. knihovna SoundManager.
darebak
Profil *
Děkuji moc. Hned to otestuju :-)
Nevím proč to nejde jednoduše a každej prohlížeč vyžaduje něco jinýho. Dávám návrh na podporu do všech prohlížečů :-)
darebak
Profil *
Ta knihovna je dost náročná na účel, kterej po ní chci :-( Jsem si naivně myslel, že hodím nějakej <body bgsound="nejaka.mp3"> :-) Docela naivní představa :-(
joe
Profil
Witiko:
Používat knihovnu k ozvučení nějaké akce je úplně zbytečné.

darebak:
Jednoduše vytvoř na stránce iframe, kterému můžeš nastavit rozměry 1x1 a v CSS ještě visibility: hidden; a při kliknutí (události) budeš do něj směřovat adresu zvuku (ne přímo adresu na zvukový soubor, ale stránku, která ho bude mít jako bgsound třeba). Jak jednoduché a efektivní, narozdíl od zbytečné knihovny, která k tomu snad používá ještě flash, jestli se nepletu...
_es
Profil
joe:
a při kliknutí (události) budeš do něj směřovat adresu zvuku (ne přímo adresu na zvukový soubor, ale stránku, která ho bude mít jako bgsound třeba). Jak jednoduché a efektivní,
A ten bgsound funguje v každom prehliadači?
Efektívne to, že bude sťahovať nielen zvukový súbor, ale aj ďalší HTML súbor, v ktorom je až odkaz na zvukový súbor?
Že než sa to celé stiahne, tak už návštevník stihne kliknúť na možno desať ďalších vecí?

darebak:
Stojí to vôbec za to? Ak má návštevník takéto „klikacie zvuky“ rád, nemá ich už nastavené v systémových zvukoch?
Myslíš na tých, ktorých budú takéto zvuky obťažovať?
darebak
Profil *
nn, já to chci dát pouze na jednu akci, kde upozornění na proběhlou akci je nutný. Nejsem příznivcem otravných zvuků a efektů
_es
Profil
darebak:
upozornění na proběhlou akci je nutný
Ale prečo práve zvukom?
darebak
Profil *
přišlo mi to výstižný. Jak by jste upozornil vy na proběhlou událost v ajaxu?
_es
Profil
darebak:
Jak by jste upozornil vy na proběhlou událost v ajaxu?
Asi nejako graficky a boli by upozornení aj návštevníci bez reproduktorov.

Dávám návrh na podporu do všech prohlížečů
V niektorých prehliadačoch už funguje element <audio> http://zdrojak.root.cz/clanky/html5-audio-radio-ve-vasich-strankach/.
joe
Profil
_es:
To je otázka tak 1-2 sekund... nevím kde konkrétně to jde a kde ne. To ať si každý vyzkouší. Mimo bgsound je možné dát zvuk i do embed.

Ale prečo práve zvukom?
Proč se v hodně diskusích snažíš přemluvit pro jiný způsob? Chce zvuk? Tak ať ho tam dá... neptal se, jestli má nebo nemá přidat zvuk.
darebak
Profil *
Hlašku tam samozřejmě mám, ale bojím se toho, že to lidi budou přehlížet a furt tukat na odesílání :-)
_es
Profil
darebak:
budou přehlížet a furt tukat na odesílání :-)
Odosielacie políčko, aj celý formulár, sa dá cez JS znefunkčniť, môže to byť tiež súčasť ohlásenia úspešného odoslania.
Witiko
Profil
_es:
V niektorých prehliadačoch už funguje element <audio>
Který SoundManager rozezná a v případě potřeby použije.

joe:
Používat knihovnu k ozvučení nějaké akce je úplně zbytečné.
To si při vší úctě nemyslím. Přesměrování na hudební soubor si prohlížeč může vysvětlit všelijak a i jestli následně soubor přehraje je právě tak jen na něm. Ta knihovna nabízí cross-browser řešení, přičemž v případě podpory HTML5 tagu audio ani netahá flash a provede přehrání zvuku čistým a rychlým způsobem. Každopádně jej přehraje vždy a všude (pokud je to možné), což se o tebou o navrhovaném řešení říct zrovna nedá.

A jinak teda zrovna od uživatele knihovny jQuery, která podle mě nabízí spoustu funkcí „na něž je používat knihovnu naprosto zbytečné“, mi proto přijde tato připomínka obzvláště úderná. :-)
joe
Profil
Witiko:
Když chci, jQuery použiju, umím si pomoct i bez něj (například zde).
Mě zase překvapuje, že na to jak se v JS vyznáš, tak i na takovou pitomost, kterou v tomto případě se dá označit za něco navíc, co když nebude funkční ve všech prohlížečích, tak se nic neděje, bys použil nějakou zbytečnou knihovnu (pro tento účel).

bgsound funguje v IE a Opeře. Pro ostatní prohlížeče se může použít ten element audio a nebo embed či object. Na to opravdu 3 tisíce řádků nepotřebuju.

Ty se asi rád bavíš o jQuery a proto máš potřebu ho pořád někomu připomínat :-) Mě takové diskuse nebaví a nerad zanáším témeta něčím, co do nich nepatří. Mimochodem, jQuery se neomezuje na zvuk, jako tahle "super" knihovna...
_es
Profil
joe:
i na takovou pitomost, kterou v tomto případě se dá označit za něco navíc, co když nebude funkční ve všech prohlížečích, tak se nic neděje, bys použil nějakou zbytečnou knihovnu (pro tento účel).
Môže použiť rôzne, rôzne veľké, knižnice, alebo jednoúčelové krátke skripty, vyhľadať si ich snáď vie, základné informácie darebak dostal.
Stále lepšie, než ho zavádzať „jednoduchým a efektívnym“ pochybným riešením.
Bubák
Profil
darebak:
ale bojím se toho, že to lidi budou přehlížet a furt tukat na odesílání
Jenom nechápu, jak mi ozvučené kliknutí zabrání v opakovaném klikání.
Witiko
Profil
joe:
jQuery se neomezuje na zvuk, jako tahle "super" knihovna
Máš pravdu, jQuery se omezuje na DOM. :-) Každopádně jQuery teď nechme být.

na takovou pitomost, kterou v tomto případě se dá označit za něco navíc
V tomto případě máš pravdu. Osobně bych ve zmiňované ukázce ani žádný zvuk nepoužil. Nicméně pakliže se neomezuješ jen na tvorbu webových stránek v tradičním slova smyslu, pak dojdeš k situacím, kdy bys rád vložil do svého výtvoru zvuk a hudbu. A může být i velmi důležitou součástí, přičemž můžeš chtít i být schopný měnit hlasitost a hudbu pozastavovat či spouštět.

bgsound funguje v IE a Opeře. Pro ostatní prohlížeče se může použít ten element audio a nebo embed či object
Pakliže je dostupný element audio, pak jej tahle "super" knihovna použije a k jakémukoliv načítání flash souboru (který má 3kB FYI) a následné flash<->js komunikaci nedojde. ;-) Co se týče embed a object - trochu zapomínáš, že jsou závislé na plug-inech a výsledné chování není nikdy jisté ani pokud je nalezen plugin, který by se k danému mime hlásil. Tato knihovna sice také vyžaduje plug-in (Macromedia Flash), nicméně pakliže je přítomen, výsledek je zaručen.

Navíc jak u embed, object tak u bgsound - neovladatelnost je v případě zvuku delšího než pár vteřin (hudba) velkým problémem. Pokud se nemýlím, bgsound nelze pozastavit a u embed a object není možné ani ovládat hlasitost; tato knihovna naopak nabízí ovladatelnost, nastavitelnost a napojitelnost na eventy, která si nezadá se specifikací tagu audio. Odpustil bych si proto ten přídomek "zbytečnou", protože se pohybuješ v silně relativním kontextu. :-)


No a samozřejmě jsou zde určitě i jiné alternativy, nesnažím se zde propagovat žádnou konkrétní knihovnu, jen mě tahle napadla první. Jednoduše poukazuju na fakt, že podpora práce se zvukem v html je již dostatečně vyspělá na to, aby ji člověk mohl využívat plnohodnotně a nemusel se omezovat na fire'n'forget spouštění zvuků, které "někdo snad za příznivé konstelace hvězd" uslyší - ačkoliv i to má svá využití. Druhá věc je, kdy je zapojení hudby do html obsahu vhodné, ale do toho nikomu nehodlám mluvit. :-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0