Autor Zpráva
stoker
Prosim,

existuje nejake jednoduche reseni kontroly pravopisu v textarea?
Neco na zpusob, jako je v tomto editoru - spatne slova se podtrhnou cervene.
Ovsem bez nutnosti pouziti wysiwyg editoru.
Nebo alespon - jak je to reseno tady?

Diky
_es
stoker:
existuje nejake jednoduche reseni kontroly pravopisu v textarea?
Existuje, nechať to na prehliadač a slovníky v ňom nainštalované.

jak je to reseno tady?
Tiež tak.
stoker
To je reseni ze strany klienta. Treba Chrome defaultne podtrhava, ale Firefox a IE ne.
Tezko nutit uzivatele, aby pouzivali Chrome, nebo si instalovali do prohlizece nejake pluginy.
_es
stoker:
Treba Chrome defaultne podtrhava, ale Firefox a IE ne.
U mňa Firefox slová mimo slovníka podškrtáva - napríklad aj na tejto diskusii. Myslím, že to robí ihneď po inštalácii príslušnej jazykovej verzie bez inštalovania ďalších vecí.

To je reseni ze strany klienta.
No ale v textarea elemente ani iné riešenie neexistuje. Ak chceš zo serveru posielať nejaký formátovaný text, tak ho musíš dať do niečoho iného.
peta
_es - mi to FF nedela a ma default instalaci s pluginy. Takze mas na to zamerne plugin. Bylo by dost hloupe, kdyby to delal samocinne jen proto, ze sis stahl treba ceskou verzi. Co, kdyz stranka, kterou si prohlizis je v anglictine? Tak mas cervene more podtrzeni.
margin
Profil *
_es:
U mňa Firefox slová mimo slovníka podškrtáva
Firerfox má kontrolu pravopisu jako doplněk, stačí se podívat mezi nainstalované doplňky.
Obdobně to řeší Opera.

peta:
Šíříš bludy.

Takze mas na to zamerne plugin
Není to plugin, ale doplněk.

Co, kdyz stranka, kterou si prohlizis je v anglictine?
Kontrola pravopisu nezávisí na tom, v jakém jazyce je stránka, ale kontroluje to, co jsi napsal. Dokonce existuje slovník pro "cestinu", což je "jazyk", co vypadá jako čeština, ale nezná diakritiku.
_es
peta:
Sa mi zdá, že si zase poriadne neprečítal, o čom sa píše - o písaní textu do textarey pri jej editácii. Teda len pri zobrazení textarey nič podčiarknuté nie je, až keď je aktívna jej editácia.

Co, kdyz stranka, kterou si prohlizis je v anglictine?
HTML umožňuje definovať v akom jazyku je stránka napísaná a prehliadač má asi možnosť to nejako využiť. Firefox napríklad pri značke <textarea lang=en> nepoužije na kontrolu pravopisu automaticky slovenský ani český slovník.

Malý typ pre teba: do Firefoxu sa dá okrem slovníka „Český“ dať aj slovník „Cestina“.

margin:
Firerfox má kontrolu pravopisu jako doplněk, stačí se podívat mezi nainstalované doplňky.
Ktorý je po nainštalovaní slovenskej jazykovej verzie automaticky aktívny, v českej verzii to bude asi rovnako.

Kontrola pravopisu nezávisí na tom, v jakém jazyce je stránka
Dá sa otestovať, že to celkom nie je pravda, minimálne pre Firefox, pre automatické zvolenie slovníka po začatí editovania textarey, v HTML dokumente kde je jazyk explicitne zadaný. No užívateľ má možnosť si slovník prepnúť.

Není to plugin, ale doplněk.
Nezáleží na tom, ako je kontrola integrovaná. Okrem toho nie je jednoznačná definícia, čo je plugin, doplnok, rozšírenie a pod. Rôzne prehliadače môžu rôzne veci v rôznych jazykoch nazývať rôzne.
stoker
o písaní textu do textarey pri jej editácii
presne tak, nejde o to, co ktery prohlizec umoznuje, jake ma pluginy, doplnky, ale o spolecne reseni pro vsechny prohlizece, aniz by bylo treba cokoli na strane navstevnika instalovat.

Ktorý je po nainštalovaní slovenskej jazykovej verzie automaticky aktívny
nemam ho ani nainstalovany, natoz tak aktivni.
_es
stoker:
nemam ho ani nainstalovany, natoz tak aktivni.
Nechápem reakcii. Rovnako to asi platí pre český slovník a českú mutáciu Firefoxu, ktorú si asi českí návštevníci inštalujú.

o spolecne reseni pro vsechny prohlizece, aniz by bylo treba cokoli na strane navstevnika instalovat.
Také riešenie neexistuje. Ako by to malo fungovať trebárs pre franzúzskeho návštevníka českej stránky? To by mal prehliadač začať nejako automaticky sťahovať celý slovník češtiny? Alebo ako si to technicky predstavuješ, ak by sa to aj prehliadače snažili nejako implementovať?
Okrem toho by takému niečomu chýbala užitočnosť: Na čo by bola niekomu neovládajúcemu češtinu automatická kontrola českého pravopisu? Ak češtinu ovláda, tak má s veľkou pravdepodobnosťou možnosť danej kontroly v prehliadači implementovanú. Ty môžeš dať na stránku informáciu, že sa má do textarey písať v češtine: <textarea lang=cs>

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: