Autor Zpráva
quatzael
Profil
Zjistil jsem, že pro nastavení určité hodnoty v selectboxu lze přes javascript pouze nastavit konkrétní hodnotu v atributu value přímo v tagu <select> místo přidělování atributů select u jednotlivých <option> tagů. Je to tak ok? Na w3schools.com nic takovýho jako atribut value u tagu <select> nezmiňujou..
Jan Tvrdík
Profil
w3schools moc nevěř. Zajímá-li tě DOM API <selectu>, tak koukni spíš na MDN.

V tvém konkrétním případě se to asi bez postupného nastavení selected atributů neobejde. Dělá to tak Google i jQuery.
quatzael
Profil
No přesně nevím co je DOM API <selectu>..

Každopádně mi funguje, když mám v kódu například něco takovýho (selectbox se nastaví na hodnotu večer):

HTML:
<select id="selectbox"><option value = "rano"><option value = "poledne"><option value = "vecer"></select>

JS:
$("#selectbox").val("vecer");

Otázka je jestli tohle funguje za všech podmínek bez problému a také na starších prohlížečích..


Jan Tvrdík:
w3schools moc nevěř.
Ten badmouthing je sice možná opodstatněný kvůli názvu domény, která obsahuje "w3". Na druhou stranu ale ani zdaleka neexistuje lepší web, který by obsahoval tolik informací a tak přehledně uspořádaných jako je na www.w3schools.com.

Vůbec neříkám, že je ta stránka úplně ideální, ale vzhledem k tomu, že programování www stránek je téma naprosto zásadní, je až s podivem, že na toto téma neexistuje žádný opravdu kvalitní web.. A www.w3schools.com má k tomu přes ty všechny výhrady prostě nejblíž..

Mě osobně na tom webu nejvíc štve, že popis jednotlivých elementů, funkcí apod. je strašně strohej..
Chamurappi
Profil
Reaguji na quatzaela:
lze přes javascript pouze nastavit konkrétní hodnotu v atributu value přímo v tagu <select>
Nejde. Hodnotu jde nastavovat do vlastnosti value, ne do HTML atributu. Element <select> nemá atribut value, ani při pohledu přes JavaScript. Mezi atributem a vlastností je rozdíl.

Každopádně mi funguje, když mám v kódu například něco takovýho
Dostal jsi od Jana Tvrdíka odkaz ukazující, co ten tvůj jQuery val dělá. Prochází postupně všechny <option>y a nastavuje jim vlastnost selected na true, pokud se jejich value shoduje s jednou z nastavovaných hodnot. Jinak val běžně nastavuje vlastnost value (ne atribut), takže funguje i na <textarea>.

je až s podivem, že na toto téma neexistuje žádný opravdu kvalitní web
Zkoušel jsi opravdu nějaký hledat? MDN jsi nenašel? Sitepoint jsi nenašel? Existují desítky menších webů, které jsou lepší a přehlednější než W3Schools a mají navíc i odpovědné tvůrce.
quatzael
Profil
Chamurappi:
Dostal jsi od Jana Tvrdíka odkaz ukazující, co ten tvůj jQuery val dělá. Prochází postupně všechny <option>y a nastavuje jim vlastnost selected na true, pokud se jejich value shoduje s jednou z nastavovaných hodnot. Jinak val běžně nastavuje vlastnost value (ne atribut), takže funguje i na <textarea>.

Díky. To jsem potřeboval vědět. Nějak jsem to od Jana Tvrdíka úplně nepochopil..

MDN jsi nenašel? Sitepoint jsi nenašel?
Našel, ale ani zdaleka mi nepřipadají tak přehledný jako to w3schools.com. Navíc se tam ani nedozvím nic o PHP, SQL, XML, jQuery apod..
Prostě se mi s tím w3schools.com pracuje docela dobře, dá se tam velmi rychle vyhledat to co potřebuju a na žádnou konkrétní chybu jsem tam ještě nenarazil. Ty víš o nějaké zásadní?
Jinak tu jejich certifikaci jim samozřejmě nežeru.
preca1
Profil
quatzael:
Prostě se mi s tím w3schools.com pracuje docela dobře, dá se tam velmi rychle vyhledat to co potřebuju a na žádnou konkrétní chybu jsem tam ještě nenarazil. Ty víš o nějaké zásadní?

Jak sou tady na diskusi občas takový modrý slovíčka, tak to sou odkazy. Ty tě zavedou na jiný stránky, kde se můžeš dozvědět nový věci. Např. jak funguje metoda set, nebo jaké konkrétní věci sou na w3schools špatně (oboje zmíněné v [#2]).

K základům fungování JS doporučuju MDN, pro pokročilejší věci Google, kterej tě většinou odkáže na zajímavé diskuse.

Navíc se tam ani nedozvím nic o PHP, SQL, XML, jQuery apod.
I tyto technologie mají své dokumentace.
Chamurappi
Profil
Reaguji na quatzaela:
Navíc se tam ani nedozvím nic o PHP, SQL, XML, jQuery apod..
Proč by to mělo být všechno na jednom webu? Není lepší koukat na pět různých webů, kde jsou kvalitní informace, než na jednu nekvalitní smíchaninu?

a na žádnou konkrétní chybu jsem tam ještě nenarazil
Pokud se odtamtud učíš, tak nemáš, s čím porovnávat.
Odkázal jsi na tamní povídání o <select>u. O atributu size tam píšou, že určuje „the number of visible options in a drop-down list“. To není pravda, při větším size než 1 není <select> drop-down seznam, ale obyčejný seznam. V rozbaleném drop-down stavu nejde nijak určit zobrazený počet položek, pokud vím.

Ty víš o nějaké zásadní?
Zásadní chybou je, že nepovažuješ stovky menších chyb, na které autor webu dlabe, za vážný problém.
peta
Profil
quatzael: Na w3school je spousta chybicek, nedodelavek. Neni to proste oficialni. Nejlepsi zdroje spravnych informaci jsou primo stranky prohlizecu (mozilla, microsoft). Ale, kdyz si das pozor a v pripade problemu si vygooglujes dalsi informace, tak je w3school pouzitelne. Jen musis predem predpokladat mozne problemy.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0