Autor Zpráva
Stalker
Profil
Zdravím,

vím, je to hrozná otázka se šibeničním termínem, ale zkuste prosím někdo odpovědět. Dá se pochopit a naučit, alespoň nějaké základy JavaScriptu do 14 dní, při opravdu intenzivní výuce cca 40hodin/týdně?

Mám nějaké teoretické základy js. Vím, že funguje na straně prohlížeče, vím, že tam jsou stejně jak v PHP nějaké podmínky a cykly, ale to je tak vše.

Máte popřípadě nějaké doporučení na učivo, odkuď se nejlépe js naučit a pochopit? Ideálně v CZ ale snad bych zvládnul i AJ.
peta
Profil
Pokud znas zaklady programovani, pak ti staci celkem bohate
http://javascript-reference.info/
JavaScript -- příklady
JavaScript
Pokud te zajima jquery, pak
http://api.jquery.com/

Nejvetsi problem je, ze kazdy prohlizec pouziva svuj vlastni javascript / css / html. To spousta lidi nemuze pochopit. O sjednoceni se pokousi knihovna jquery, takze muzes resit vse pomoci ni. Ale mozna pro zacatek to neni uplne nejlepsi. Navic na jpw nenajdes k ni napovedu ani prikady, vsichni te odkazi na oficialni dokumentaci.

Js
Byva problem dostat ke konkretnimu tagu, pokud nema sve vlastni id.
Dalsi problem je pochopit, ze css vlastnosti a html vlastnosti se javascriptu muzou psat odlisne (z-index vs zIndex, class vs className).
Pak casto lidi narazi na problem s podobnosti nazvu funkci a vysledkem, ktery davaji
getElementById() - vraci konkretni objekt
getElementsByTagName() - vraci pole cislovane 0, 1, 2... s objekty nebo prazdne pole
Pak se tu casto objevuje dotaz na ajax, stahovani obsahu ze serveru bez obnoveni stranky a stahovani obsahu z cizi url (hackerstvi/podvodne stranky a nebo legalni prehled kurzu z banky).
A dalsi ruzne dalsi zaludnosti.
Php je proti tomu naprosta pohodicka :)

Po projiti par prikladu na jpw - javascript je to otazka asi 30 minut, kdy uz delas vlastni testovaci programek. Kdybys tam chtel ale vsechny zaludnosti, tak ani par let ti nestaci.
Radek9
Profil
Stalker:
Jde o to, co přesně myslíš základy. Jestli jen třeba práci s DOMem v prohlížeči, nebo opravdu základy samotného jazyka včetně pochopení objektového modelu, prototypů atp. To první jde celkem jednoduše, v JS jde (bohužel) proměrně snadno „lepit kód“. Pokud to ale má být na úrovni, tak to podle mě zabere o dost víc času. Hlavně co se týče správných programovacích návyků.
Stalker
Profil
[#2] peta
Díky za odpověď, kouknu se na to :)

[#3] Radek9
Já sám nevím a nevím co si o tom mám myslet. Jde mi o to, že jsem byl na pohovoru a slečna mi řekla, že bude potřeba ještě absolvovat "test", kde dostanu za úkol udělat web podle zadání, a to za využití HTML / CSS a JAVASCRIPTU. HTML a CSS relativně umím, ale js jsem se ještě neučil. Mám spíš základní znalosti PHP, než .js

Nevím jestli se to dá zvládnout do 14 s tím, že abych zvládl test. Pak by mě samozřejmě čekalo další učení v rámci mého osobního rozvoje, ale to je už věc druhá.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Stalkera:
Dá.

Nevím jestli se to dá zvládnout do 14 s tím, že abych zvládl test.
Záleží, jak bude těžký a jak ho zvládnou ostatní. Já jsem jeden přijímací test pro kodéry před pár lety připravoval (jen z HTML a CSS) a vesměs všichni uchazeči dopadli bídně.

Máte popřípadě nějaké doporučení na učivo, odkuď se nejlépe js naučit a pochopit?
Zatím ne a do 14 dnů ho nedopíšu :-)
joe
Profil
Stalker:
Všechno jde, pokud budeš dělat web podle zadání, třeba si budeš moci zvolit sám, jak to chceš udělat. Ve firmách se dnes často používají frameworky, často jQuery, protože šetří čas. Smutné ale je, že málokdo s tím umí pořádně pracovat, pochopit (programátorskou) dokumentaci a nebo ještě navíc něco logicky vymyslet.

Chamurappi:
Já jsem jeden přijímací test pro kodéry před pár lety připravoval ... a vesměs všichni uchazeči dopadli bídně
Je někde k dispozici? :-)
peta
Profil
Stalker: Jde to.
Pozadej o vzorovy test, jestli ti daji. Jestli ne, tak to neni solidni jednani, na to se mozna nebude dat predem pripravit. Na tom vzorovem testu by se ti dalo vysvetlit, co a jak.
Bez testu je velmi pravdepodobne, ze ti daji neco ala Chamurappi a dopadnes bidne. :) Je mozne, ze ti tam treba daji jquery a to se bez pccka s inetem resi dost tezko, protoze se cas od casu nektere zapisy meni.
Stalker
Profil
Chamurappi:
„Záleží, jak bude těžký a jak ho zvládnou ostatní. Já jsem jeden přijímací test pro kodéry před pár lety připravoval (jen z HTML a CSS) a vesměs všichni uchazeči dopadli bídně.“
Víceméně tam ostatní uchazeči nejsou. Neodpovídal jsem na inzerát, ale posílal všeobecnou žádost. Dalo by se říct, že je na mě, kdy si ten test napíšu, takže spíš jim jde o to zjistit, jestli na to mám, nebo nemám.

„Máte popřípadě nějaké doporučení na učivo, odkuď se nejlépe js naučit a pochopit?“
Zatím ne a do 14 dnů ho nedopíšu :-)

Píšeš nějaký tutorial na javascript? :) V tom případě se těším.

[#7] peta
Vzorový test mi nedají. Slečna říkala, že mi dají nějaký web a já ho mám nakódovat. Respektivě myslím, že mi dají nějaký grafický návrh, který pak převedu do html šablony a nastyluji ho. Že prý to je rozděleno na tři části. Jejich programátorovi to prý trvá 45 minut a já na to budu mít dvě hodiny.

Celkově to neberu nijak tragicky. Já práci mám a zkušeností s kódováním respektive programováním nemám mnoho, takže nemám co ztratit, ale může to být příležitost, popřípadě alespoň zkušenost :)
Sir Tom
Profil
Stalker:
Já sám nevím a nevím co si o tom mám myslet. Jde mi o to, že jsem byl na pohovoru a slečna mi řekla, že bude potřeba ještě absolvovat "test", kde dostanu za úkol udělat web podle zadání, a to za využití HTML / CSS a JAVASCRIPTU.
Není to náhodou něco společného s IBM?

peta:
Pozadej o vzorovy test, jestli ti daji. Jestli ne, tak to neni solidni jednani, na to se mozna nebude dat predem pripravit.
Proč se jedná o nesolidní jednání? Člověk dostane úkol a buď je schopen jej splnit nebo není.

Javascript se za 14 dní naučit asi dá, ale bude těžký si pamatovat všechny ty funkce, apod. Velmi záleží na zadání. Řekněme třeba, že kalkulačku naprogramovat je hračka, ale takovou už automaticky uvažující křižovatku se semafory asi ne...
martin1312
Profil
Chamurappi:
offtopic, ale tak isto ako joe-a by ma potešilo, ak by bol niekde k dispozícií, prípadne ak ho nájdeš v PC, mohol by si mi ho zaslať? (kucharcik.martin@post.sk)
Chcel by som sa otestovať :)
Ďakujem
Stalker
Profil
Sir Tom:
nene, jde o normální firmu, která se zabývá tvorbou www stránek :)

[#5] Chamurappi:
Také bych se na něj klidně koukl :)

Jinak všem děkuji za diskuzi. Uvidíme, jak to půjde a buď to zvládnu a nebo tomu dám ještě čas :)
joe
Profil
peta:
Pozadej o vzorovy test, jestli ti daji. Jestli ne, tak to neni solidni jednani, na to se mozna nebude dat predem pripravit
To je právě účel, aby se na to nějaký frikulín nemohl připravit předem. To by pak jaksi takový test ztrácel smysl a určitě to nemá s jednáním nic společného.

Stalker:
Zároveň pokud bys měl kódovat weby a programovat v JavaScriptu, měl bys to umět a na takovou pozici se ani neměl hlásit. Protože plýtváš časem firmy a pak taky svým. Bohužel vidím, jak to funguje a lidé sami sebe nadhodnocují (pokud se někdo přihlásí na pozici Project Managera v internetové agentuře a s webem nikdy nepracoval, ... atd.). Tím nechci říct, že bys měl zanevřít nad webem, ale pokud to chceš dělat, měl by ses to nejprv dobře naučit a pak se hlásit na odpovídající pozici.
Stalker
Profil
[#12] joe
Nešlo o to, že bych se já hlásil na pozici, na kterou nemám. Znám svoje možnosti a myslím, že v tomto jsem dost opatrný a i se opatrně o mých znalostech a zkušenostech vyjadřuji. Spíš jsem si podal všeobecnou žádost o zaměstnání do firmy, která se zabývá tvorbou webu, pozvali mě na pohovor a já nevěděl co od toho čekat. I z pohovorů potřebuji získat zkušenosti :)
nemeja
Profil
Sir Tom:
ale takovou už automaticky uvažující křižovatku se semafory asi ne...
Omlouvám se, že píšu mimo téma, ale zaujala mě ta automatizovaná křižovatka. Hledal jsem na googlu, ale nenalezl jsem víc podrobností. O co se jedná? Jak by to mělo fungovat? Nemáš prosím nějakou ukázku :-) Moc děkuji předem
Sir Tom
Profil
nemeja:
Omlouvám se, že píšu mimo téma, ale zaujala mě ta automatizovaná křižovatka. Hledal jsem na googlu, ale nenalezl jsem víc podrobností. O co se jedná? Jak by to mělo fungovat? Nemáš prosím nějakou ukázku :-) Moc děkuji předem
Toto jsem si vymyslel, ale de facto se jedná o problém, kdy barvy na semaforu na křižovatce jsou automaticky ovlivněny dle hustoty provozu, mimořádnostmi (např. nehoda, nadměrný náklad) na silnicích, které ke křižovatce směřují. Velmi lehce jsem se inspiroval u IBM Traffic Prediction nebo u Dopravních systémů.
peta
Profil
joe: Javascript je siroky pojem. Pokud umis klasicky js a dostanes ukol z jquery, pak ten test nemuzes udelat, protoze jquery neni javascript, jmena funkci nejsou soucasti js. Podobne treba nette a php.
Amunak
Profil
peta:
Když dostane úkol napsat něco pomocí frameworku, musí k tomu dostat i dokumentaci. Stejně jako by měl dostat i dokumentaci k HTML a CSS, když z toho bude dělat test, pokud teda není účelem zkoušet někoho z toho, jestli si nazpaměť pamatuje všechny vlastnosti a pořadí zápisu atributů hodnot...
Sir Tom
Profil
Amunak:
pořadí zápisu atributů...
Omlouvám se za off-topic, ale je důležité ctít pořadí atributů?
Chamurappi
Profil
Reaguji na joa, martina1312 a Stalkera:
Ten test se dodnes používá v prakticky nezměněné podobě, takže jeho únik na veřejnost by nebyl žádoucí. Ani k němu nemám přístup.

Otázky byly stavěné zpravidla tak, aby se uchazeč mohl rozpovídat, tedy žádné stručné možnosti a/b/c. Jedna z otázek se věnovala rozmanitosti webového prostředí — jaké existují prohlížeče, co všechno může být vypnuté, nedostupné a proměnlivé. Další otázka se ptala, jakými všemi vlastnostmi se vyvolává blokové zobrazení elementu. Další zkoumala pochopení síly selektorů a sdružených zápisů na ukázkovém kódu, zde byla odpověď stručná, napsat výsledné pozadí. Dál tam byl rozbitý HTML kód a cílem bylo opravit co největší množství chyb (překřížení značek, nadpis zdánlivě v odstavci, <br \> opravit na <br> apod.).

Ostatní otázky si nepamatuju. Nic vyloženě zákeřného tam nebylo.


Reaguji na peta:
Pokud umis klasicky js a dostanes ukol z jquery, pak ten test nemuzes udelat
To je blábol. Platí to spíš naopak.

protoze jquery neni javascript
Je.

jmena funkci nejsou soucasti js
HTML DOM také není součástí JS. Bráno do důsledku člověk může klidně dokonale umět JavaScript a neznat document.getElementById, prohlížeč není jediné hostitelské prostředí, kde jde tento skriptovací jazyk využívat.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0