Autor Zpráva
Igor Kubicar
Profil
ahojte !

chcem sa opýtať čo si myslíte - je pre mňa ako začiatočníka v oblasti programovania pre web lepšie začať s učením sa javascriptu alebo php?

jazyk php sa mi zdá zložitejší, a s knihou ktorú som si kúpil "PHP v praxi pro začátečníky a mirně pokročilé" od Autorov Oiver Leiss a Jasmin Schmidt sa mi to zdalo zložité. mal som z toho poriadny guláš, tak som to nechal tak - príliš veľa stráveného času a výsledky minimálne.

Keď skúšam teraz štúdium javascriptu zo stránky jakpsatweb.cz , tak sa mi zdá pre mňa výhodnejšie učiť sa javascript.

Som samouk a poradiť mi nemá kto - no tráviť veľa času za pc nemôžem - začne ma bolieť hlava a učenie je už potom veľmi ťažkopádne.

napriek tomu mi príde fascinujúce vedieť si sám napísať, resp. upraviť nejaký programček podľa potrieb a využiť ho na webe...

na webe viem písať stránky len s využitím html a css, skripty si kopírujem

vďaka za rady
Joker
Profil
Igor Kubicar:
Podle toho, co spíš využijete.
Možná jestli neumíte vůbec programovat a chcete se to naučit, bylo by lepší se začít učit na něčem jiném než PHP, protože PHP vznikalo dost živelně a u začátečníka může podpořit úplně špatné návyky. Ale jestli cílem je udělat jeden nepříliš složitý web, je to možná zbytečné.

príliš veľa stráveného času a výsledky minimálne.
To je docela zvláštní, PHP má právě docela strmou křivku učení, tzn. už skoro od začátku se dají dělat prakticky použitelné věci.
Viz třeba pehapko.cz/zakladni-kurz/4-zaklady-syntaxe - jeden delší článek popisující jen úvod do syntaxe, přesto po jeho přečtení už umíte věc použitelnou v praxi (sestavovat stránky ze společných částí), dokonce hodně začátečníků si vystačí jen s tímhle.
To je dost rozdíl třeba oproti klasickým jazykům, kde se často několik lekcí, nebo i větší část celého kurzu (v horším případě celý kurz) sice nabíráte znalosti, ale pořád nedokážete vyrobit nějakou reálně použitelnou aplikaci (na aplikaci, která vypíše trojúhelník z hvězdiček, sice jde hezky demonstrovat základy programování, ale asi těžko ji někdo k něčemu reálně potřebuje).

Jinak na pehapko.cz sice zatím těch článků je jen málo, přesto tam jsou zajímavé informace, ostatně jsem je psal já :-)

V praxi je samozřejmě potřeba jak PHP, tak Javascript, ale když už jedno z toho, podle mě se dá při tvorbě webu obejít spíš bez Javascriptu, než bez PHP (resp. nějakého serverového jazyka).
edy02
Profil
Igor Kubicar:
já se napřed teda učil PHP, protože jsem se poměrně brzo začal i učit Mysql, které se bez PHP snad neobejde.
Javascripty jsem jenom tak prolít, jenom tak abych věděl zhruba co to je a co to umí a rovnou se vrhnul do knihovny jQuery, což je vlastně javascript, ale co se týče efektů a takových věcí, co mě právě u javascriptů zajímají, tak je to u jQuery jednodušší. jQuery se učím jenom kvůli efektům. A nevím proč se učit javascripty z jiného důvodu. PHP umí taky pracovat s časem, daty a s cookies...
peta
Profil
Igor Kubicar:
"poradiť mi nemá kto" - forum, neni problem resit jakykoliv hloupy dotaz, jen musis mit hodne trpelivosti s lidmi a nenechat se hnedka rozhazet nepriznivou odpovedi

Z hlediska online komunikace, odesli, posli, uloz uzivatelova data je lepsi zacit s php. Z hlediska zmen v html kodu a ruzne efekty pro uzivatele, pripadne jednoduche hrani a tvorba her je lepsi js.
Oba ty jazyky jsou trochu o necem jinem. Ja treba zacinal javascriptem.

js - da se pouzit jpw pro zacatek, ale lepsi je si dohledavat priklady googlem
Bohuzel bez knihoven typu jquery ma kazdy prohlizec pojmenovanych mnoho js funkci po svem a pokud to chces udelat pro vsechny prohlizece, musis vedet, jak se jmenuji, pripadne umet si dohledat googlem "crossbrowser example javascript ...", priklady.

php - priklady googlem. Ale celkem pouzitelny je i online manual, ktery ma v komentech priklady a tez jsou dobre popsane jednotlive funkce, vstupni, vystupni parametry, zakladni priklady jsou tez k uzitku a dobre je udelane i See also, kdyz chces dohledat podobnou funkci.
Bohuzel je php trochu krkolomne a obvykle pri programovani si prohlizim kazdou druhou funkci vuci manualu, protoze nekdy jsou parametry v nelogickem poradi nebo opacnem vuci podobne funkci.

Kdyz treba delas nejakou hru s ukladanim, tak si vystacis s php, kdy vygenerujes formulare. Pokud tam chces ale nejake vymozenosti jako rozbalovaci menu a tak, potrebujes js, ktery pracuje s html kodem. Php html kod jenom generuje, neumi dynamicky menit, cili meni celou stranku nebo posila text nebo html js ajaxu, ktery pak pres js meni stranku bez nacitani.

js: ja zacinal na prikladu tusim z interval.cz shuffle15 a jpw priklady. Pak jsem si nejake hry vygooglovat (tusim z javascriptkit.com byla vetsina) a pokusil se je upravit.
http://www.volny.cz/peter.mlich/hry/hry.htm
php: tam jsem zacinal s tic-tac-toe 3x3 piskvorky, z interval.cz
http://peter-mlich.wz.cz/web/php/pr/index.htm
Cim mensi a jednodussi kod, tim lepe se chape. Pokud znas teda princip te hry.
Igor Kubicar
Profil
peta: tym "poradit mi nema kto" som myslel aj to ze casto urobim chybu z nepozornosti, preklep a potom da divim ze mi to nefunguje - pozeram, pozeram a chybu nevidim a mozno staci aby sa na to pozrel niekto iny a chybu hned vidi
_es
Profil
edy02:
Javascripty jsem jenom tak prolít, jenom tak abych věděl zhruba co to je a co to umí a rovnou se vrhnul do knihovny jQuery
No a to je práve chyba. Viď Časté potíže, zajímavosti a poučné debaty » Co vlastně je jQuery?. jQuery nie je programovací jazyk, len knižnica na prácu s DOM.
pako
Profil *
[#5] Igor Kubicar:
Pri uceni javascriptu pouzivaj konzolu v prehliadaci - vypise typ chyby aj riadok na ktorom sa stala. Takisto je dobre pouzivat JSLint alebo JSHint, ktore tvoj skript skontroluju proti istemu suboru pravidiel (Hint ma aj plugin do Notepad++).
Joker
Profil
Igor Kubicar:
tym "poradit mi nema kto" som myslel aj to ze casto urobim chybu z nepozornosti, preklep a potom da divim ze mi to nefunguje - pozeram, pozeram a chybu nevidim a mozno staci aby sa na to pozrel niekto iny a chybu hned vidi
Sežeňte si IDE (jak na PHP, tak na Javascript- jednu aplikaci, která umí obojí).
Viz také (k PHP) pehapko.cz/zakladni-kurz/2-co-je-potreba#editor a Jaký editor pro PHP (přehled editorů).
Ohromně to zjednoduší práci.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0