Autor Zpráva
Igor Kubicar
Profil
chcel by som sa opytat na co je vlastne dobry js? dal by sa v nom napr. vytvorit aj program pre vypocet futbalovej tabulky? teda definoval by som niekolko tymov a zapasy medzi nimi a ze by po vlozeni vysledku medzi jednotlivimi tymami automaticky vytvorilo umiestnenie, pocet strelenych a inkasovanych golov pocet bofov ,zapasov vyhier prehier a remiz? bolo by to mozne pomocou js?
margin
Profil *
Možné to je, ale mám za to, že vhodnější je použít PHP běžícím na serveru s tím, že by se výsledková tabulka nevypočítávala při každé návštěvě, ale jen jednou při odeslání výsledku zápasu/zápasů.
Igor Kubicar
Profil
ak by som si chcel vytvarat male programceky takehoto typu tak v ktorom jazyku by bolo vhodne ich vytvarat, resp. ktory jazyk by som sa mal zacat ucit ak by som si chcel vytvarat male programceky pre sukromnu potrebu, ktore by bezali aj na webe ? v com vlastne spociva nejaka vyhoda js oproti php, resp. ma js nejaku vyhodu oproti php?
Joker
Profil
Igor Kubicar:
chcel by som sa opytat na co je vlastne dobry js?
JS je dobrý hlavně na věci, které mají dynamicky reagovat na události v prohlížeči (pohyb a klikání myší, psaní na klávesnici a podobně). A taky na věci, které mají běžet v rámci návštěvníkova prohlížeče.
Radek9
Profil
Igor Kubicar:
Máš v tom maglajs. Oba ty jazyky (bereme-li jejich nejčastější způsoby použití) slouží k něčemu úplně jinému. PHP na straně serveru obstarává komunikaci s databází a prakticky kompletní vygenerování stránky posílané klientovi. Takže klidně i včetně té tvojí tabulky. JavaScript se oproti tomu stará o dynamickou změnu dat na stránce (donačítání dat do tabulky, animace atd.) až po samotném načtení stránky. Změny provedené JavaScriptem se tedy neukáží přímo v kódu. A narozdíl od PHP jde také JavaScript vypnout (jelikož běží v prohlížeči).

Místo PHP se dá na straně serveru ale použít nespočet jiných jazyků včetně JavaScriptu. Můžeš tedy jak klientskou, tak serverovou část psát ve stejném jazyce.
peta
Profil
Igor Kubicar:
Js je programovaci jazyk jako php, ale bezi v prohlizeci. Pokud vysledky programu nepotrebujes ukladat a sdilet ostatnim uzivatelum na druhem konci, pak ti staci js. Pokud ne, musis pouzit php, ktere muzes obohatit o js.
prohlizec = html, css, js
server = php, mysql, soubory, data (existuji i dalsi serverove prog. a databazove jazyky, napriklad znama je java)

Ukol1 - potrebujes, aby uzivatel vyplnil policko1, policko2 a do policka3 se zobrazil soucet
- pokud to nepotrebujes ulozit, muzes pouzit js nebo php
- pokud to potrebujes ulozit, tak to musis pouzit php (pro secteni a ulozeni), uzivateli muzes pridat secteni i pomoci js

Ukol2 - potrebujes udelat objednavku a odeslat ji na mail tobe i druhe osobe
- muzes pouzit html a odeslat mail pres cizi stranku, pripadne js pro druhy mail
- lepsi je pouzit php, odeslat pres php mail, vicemene mas pak udaje pod kontrolou. ikdyz mozna by to chtelo posilat spis sifrovany mail.
- Pokud si chces pak tu objednavku prohlizet a menit, tak si musis v php na to udelat programek, aby ti to treba ukladal do databaze, vygeneroval k tomu fakturu a tak.
Igor Kubicar
Profil
no a aky serverovy programovaci jazyk sa najcastejsie pouziva na sk a v cz, predpokadam ze php ? preco je u nas taky rozsireny, v com ma vyhody povedzme oproti aspx ? ja neviem programovat ani v jednom, mam za sebou akurat zaklady html a css, no chcel by som sa naucit prohramovat aj v nejakom serverovom jazyku. tusim joker mi odporucal zacat sa ucit programovat tafsej v nejakom inom kazyku ako v php, lebo ten vraj vznikal velmi zivelne a podla neho podporuje zle navyky. ja sa programovanim zivit nebudem, len mi pride velmi uzitocne a fascinujuce vediet si naprogramovat nejky programcek podla potreby nechat ho bezat aj na webe. myslim ze programceky ako napr. vypocet bmi a inych veci po zadani vstupnych udajov moze byt uzitocna vec a teda chcel by som rozumiet aj tomu ako je to nrogramovane, aby som si podla potreby mohol upravit program podla vlastnych potrieb
Anonymní
Profil *
Igor Kubicar:
Nejrozšířenější je samozřejmě PHP(podle statistik má 81%), poté ASP.NET(cca 19%), Java(cca 3%), ostatní jazyky mají pod 1%. Samozřejmě to není v ČR ale celosvětově, ale řekl bych, že to bude tak nějak podobně i v ČR a SR. podrobné statistiky programovacích jazyků na straně serveru

preco je u nas taky rozsireny
Je jeden z nejstarších(dokonce možná i nejstarší) jazyk, který běží na straně serveru. Takže to je jeden z důvodů. Další z důvodů je, že je asi nejlevnější(v porovnání s windows hostingem určitě) a nejrozšířenější(hodně hostingů, hodně manuálů -> dost jich je ale špatně a učí kraviny), další je, že se lépe učí než ASP.NET(aspx). Další důvod je také i to, že prostě poměrně dost lidí si řekne "to je od Microsoftu to bude určitě špatné". A nevýhody? ASP.NET je mnohem rychlejší než PHP(to se projeví u větších aplikací), u ASP.NET aplikace máš jistotu, že když příjde nová verze, že ti to bude fungovat, což se u PHP říct nedá. Stejně tak u PHP nikdy nevíš jestli aplikace bude běžet na hostingu(protože někde jsou globálně zablokované různé funkce), což se u ASP.NET aplikací nestává. Obě technologie mají svoje plus a svoje mínus, pro menší blogy se spíše hodí PHP, větší aplikace bych svěřil spíše .NETU. Ale toto nemusí být pravidlo.

len mi pride velmi uzitocne a fascinujuce vediet si naprogramovat nejky programcek podla potreby nechat ho bezat aj na webe
Tak takhle to nefunguje, nejde říct, že si prostě naprogramuješ nějaký program na desktop(klasický exe soubor) a že ho bez sebe menší úpravě rozjedeš na webu, tak to nefunguje(nebo nevím jak na to). Ale samozřejmě je možné použít dané třídy a místo vykreslování do okna, budeš vykreslovat do prohlížeče.Ale pro psaní desktopových aplikací si rozhodně zvol něco jiného než PHP, protože v PHP desktopovou aplikaci nenapíšeš. Pro tyto účely se spíše hodí C# či Visual Basic(pokud se ho naučíš budeš moct tvořit weby ve Windows Forms a weby ve Web Forms). Ale zase u C# či VB je problém, že aplikace fakt rozjedeš jen na Windowsech(ano, lze rozeběhnout i na linuxech a Applech ale jak to pak vypadá..). Samozřejmě za zmínku stojí i Java,Python, Ruby..
Igor Kubicar
Profil
peta takze odla toho co si napisal by napr. na vysie uvedeny priklad futbalovou tabulkou, bolo vhodne pouzit php a to v nasedujucom pripade:
ak by som chcel aby niektory uzivatel mohol zaslanim vysledkov v zapasoch v nejakom formular mohol upravit poradie a udaje v tabulke a to aby bolo pravoplatne ulozene a viditelne pre vsetkych ostatnych klientov, ltory si stranku nasledne zobrazia.
sptavne som to pochopil?


anonym, no a na akom principe funguju online hry, ved online hra je tiez len program beziaci na nejakom servery ?
Amunak
Profil
Igor Kubicar:
Pojem program je hodně obecný. Když se bavíme na tomhle fóru, obvykle se programem myslí všechno, co je program a zároveň není běžný webový skript/framework/whatever. Tedy typicky desktopové aplikace. Webové skripty jsou sice taky programy, ale od běžných aplikací se dost liší. Na webu (na vytváření webových stránek) se nejčastěji používají skriptovací jazyky (jako PHP nebo ASP), které běží na serveru a komunikují s uživatelem přes prohlížeč. Když se budeme bavit o běžných desktopových aplikacích (programech), tak ty běží typicky na počítači uživatele a s backendem (pokud nějaký mají) komunikují nějak skrytě (tedy ne přes prohlížeč).

Výše uvedený případ s fotbalovou tabulkou by šel napsat jako webová aplikace, ale stejně tak dobře i jako desktopová aplikace. Spíš pak záleží na tom, co si spíš osvojí většina uživatelů. A to bude webová aplikace, protože je snazší začít ji používat.

Pokud chceš používat webové technologie na vytvoření té tabulky cos naznačil, stačil by ti Javascript (na nějaké výpočty v rámci té tabulky), ale pokud chceš i data nějak ukládat a ukazovat ostatním, budeš potřebovat i něco na straně serveru (nejspíš teda PHP). A to už pak můžeš všechno udělat v PHP (nějaké ty výpočty nebo tak) a Javascript nepoužívat vůbec.
peta
Profil
Anonymní: ASP.NET :)
- rozsirene, protoze MS; java protoze IBM (domnivam se, ze kdyby tyhle 2 firmy zanikly, tak by oba jazyky umreli)
- rychlost dobre napsane aplikace bude v php srovnatelna
- bohuzel ta kompatibilita je dost problem pro novacky u starsich PHP, protoze se to vyviji a meni bezpecnost, vytvareji class. Spousta severu ma jeste php4, bezpecnejsi bezi ve verzi 5, nejnovejsi vyvijena rada je 7, pokud vim
pcmanik
Profil
peta:
PHP6 bolo zrušené a novinky v ňom boli presunuté do php 5.4 pokiaľ sa pametám, Odkiaľ máš info že sa už pracuje rovno na php 7?
peta
Profil
pcmanik: Nekdo to zminoval v diskuzi. Ale dik za info, to s php6 jsem netusil. Tez nekdo v diskuzi rikal, ze je tam nejak kompletne prepracovanych par funkci a sdruzene do class. V dokumentaci jsem si vsiml, ze pribylo more stranek s class, ale nevenoval jsem tomu pozornost, myslel jsem si, ze dodelavaji manual.
margin
Profil *
peta:
Nekdo to zminoval v diskuzi.
Nesmíš všemu věřit, na diskuse chodí i tací, co šíří bláboly ;-)
Anonymní
Profil *
peta:
- rychlost dobre napsane aplikace bude v php srovnatelna
Nedávno jsem to s někým tady řešil. Porovnání ASP.NET s PHP a pokud ta stránka nekecá(což asi ne, protože podobná čísla jsem viděl na dost webech) tak je to o hodně rychlejší. Konec konců to dokazuje i ty srandičky co se dějou třeba na FB, kdyby to bylo tak úžasně rychlé proč by to překládali ještě do C?

- rozsirene, protoze MS; java protoze IBM (domnivam se, ze kdyby tyhle 2 firmy zanikly, tak by oba jazyky umreli)
To určitě, ale zase to jsou spekulace, to bych řekl že je větší šance, že klesne zastoupení PHP na webu pod 50% než toto. Zase zánik těchto jazyků by hrál spíše do karet nějakému node.js, Djangovi, či třeba Ruby on Rails, než PHPčku

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0