Autor Zpráva
Tomáš Jindra
Profil *
Ahoj, můžu si k sobe na server stáhnout tento soubor? https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jqueryui/1.8.18/jquery-ui.min.js nebo se musí vždy načítat ze stránek Google ? Neštudoval to někdo jak to je s licncí? Díky
shaggy
Profil
Ten súbor je rovnaký, ako keby si ho stiahol z jquery.com - štandardne sa sťahuje odtiaľ (ale je úplne jedno, odkiaľ ho stiahneš). Dôvod používania CDN google je v niečom inom.
Predpokladám, že jQuery poznáš a preto mi príde nelogické pýtať sa, či ho môžeš stiahnuť zo serverov google, keď určite vieš, že rovnaká verzia sa nachádza na stránkach jquery.
DJ Miky
Profil
Co se týče licence, jQuery UI je dostupné pod MIT licencí, takže se stažením k sobě není vůbec žádný problém (pokud zachováš informaci o licenci v kódu).
Tomáš Jindra
Profil *
Díky vám za pomoc, doufám že tím zachováním informace o licenci myslíš tím uvnitř souboru.js.
Dôvod používania CDN google je v niečom inom. A řekneš v čem? Nebo aspoň nastiň ;)
aDAm
Profil
Žeby to vycházelo z té zkratky? Content Delivery Network? Pokud používáš nějaký debugovací nástroj v prohlížeči který disponuje monitoringem síťové komunikace tak se podívej na nějaké stránky jak probíhá přenos dat. Zjistíš že pokud se jedná o jednu doménu tak všechny požadavky se řadí do fronty a postupně čekají až na ně příjde řadat (js, css, obrázky, atd.) No a když použiješ síť pro sdílení dat tak zajistíš to že budeš mít další doménu takže se ti celá ta fronta rozdělí a tak díky tomu je celkový load stránek mnohem menší než z jedné domény.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Tomáše Jindru:
Máš zanedbatelně nepatrnou šanci, že už návštěvník má dotyčný soubor v keši. To je asi nejoblíbenější motiv (i když vzhledem k počtu verzí v oběhu docela pochybný).
A Google má díky tomu docela přesné informace o tvé návštěvnosti.


Reaguji na aDAma:
Žeby to vycházelo z té zkratky? Content Delivery Network?
Rozdělení fronty v prohlížeči při stahování nemá s principem fungování CDN nic společného.

pokud se jedná o jednu doménu tak všechny požadavky se řadí do fronty a postupně čekají až na ně příjde řada
Prohlížeče běžně tahají dvě až šest věcí najednou z jedné domény. Odsunutí jednoho či dvou skriptů na cizí doménu má na toto pramalý vliv, externí JS tak či tak brzdí.

díky tomu je celkový load stránek mnohem menší
Naopak může lehce vyrůst kvůli dalšímu DNS dotazu.
preca1
Profil
Tomáš Jindra:
Pokud máš servery a návštěvníky daleko od sebe (např. rozdílné kontinenty), může být lepší použití CDN. Podle polohy návštěvníka se mu pošle obsah z nejbližšího možného serveru.
CDN se daj využít na jakýkoli obsah. V práci sem použili CDN i na servírování celých HTML stránek (resp. jejích částí) a tím sme ušetřili spoustu provozu na našich serverech.
Tomáš Jindra
Profil *
Tak jsem to teď zkoušel a poznatky mám takové, že pokud to stáhnu k sobě na server tak jde rychlost rapidně dolů, nechápu...
aDAm
Profil
Chamurappi:
musíš slovíčkařit? Chtěl jsem mu to pokud možno co nejobecněji vysvětlit...ale ok, asi kecám blbosti tak raději nebudu přispívat nikde...
Petr ZZZ
Profil
ADAme, máš-li námitky, měl bys je konkretizovat a zdůvodnit. Jsou-li ale Chamurappiho korekce oprávněné, bylo by vhodnější mu poděkovat.
aDAm
Profil
Petr ZZZ: přeci jsem to uvedl, Tomáš Jindra nevěděl co je to CDN, tak sem mu to zjednodušeně vysvětlil aby získal představu o tom co to je.
Petr ZZZ
Profil
A Chamurappi ti, jak se zdá, opravil pár nepřesností a ty místo poděkování začneš fňukat jak malé děcko.

Poslední 4 příspěvky by se asi mohly smmmazat.
Posledních 5 příspěvků by se asi mohlo smmmazat.
Moderátor Chamurappi: Mazáním se spor nevyřeší. Mimochodem, očekával jsem, že pokud mám pravdu, zastane se mě někdo, kdo ví, jestli ji opravdu mám.
aDAm
Profil
Petr ZZZ:
je nutné urážet?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Tomáše Jindru:
pokud to stáhnu k sobě na server tak jde rychlost rapidně dolů, nechápu
Gzipuješ skripty?


Reaguji na aDAma:
Základní myšlenku CDN popsal správně preca1. Ty jsi popsal jen vedlejší efekt, který v případě skriptů nemá vliv.
Zkus být prosím méně vznětlivý. Jestli máš dojem, že jsem tě něčím urazil, tak se omlouvám, nebyl to úmysl.
Amunak
Profil
CDN se taky používá na load balancing, třeba jako servírovač statických souborů (taková chytrá keš). A to nejčastěji na obrázky, videa nebo obecně objemné soubory, které se servírují

K původnímu dotazu, jen upřesnění: Licence nezávisí na tom, odkud obsah stahuješ, ale jakou licenci ten obsah má. Tedy pokud je jQuery pod MIT, můžeš si to stáhnout klidně od svého kamaráda, anebo z naprosto cizího webu, a bude to legální (ovšem ne dobrý nápad, kdyby šlo třeba o nějak upravenou verzi).

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0