Autor Zpráva
Igor Kubicar
Profil
mám takú jednu základnú otázku, vedel by mi niekto vysvetliť, čo sú to tie knižnice js, a na čo sa používajú? už som si o tom niečo prečítal ale podstata tam nebola? mohol by mi to niekto vysvetliť polopate a nie s pomocou odborných termínov a skratiek? alebo keby mi mohol poslať aspoň odkaz na nejakú stránku kde to je vysvetlené polopate.

díky
_es
Profil
Igor Kubicar:
„JS knižnica“ je len honosný názov pre HTML element script v JS, ktorý nejako využívajú nejaké iné elementy script.
juriad
Profil
Igor Kubicar:
Někdo si dal tu práci, že napsal slušný skript, který je možné použít univerzálně.
Často se jedná o funkce, které samotný javascript neumí a musí se naprogramovat.
A pokud se programují pořád znova, přestane to člověka bavit.
Takovým příkladem je třeba metoda jQuery.show().

Prostě si stáhneš knihovnu, umístíš ji do stránky jako jakýkoli jiný svůj skript (ona ta knihovna také nic jiného není).
Místo kódu o desítkách řádcích ti pak stačí třeba pouhý jeden řádek.

Můžeš si vythořit vlastní knihovnu, nazveš tak prostě jeden svůj .js soubor, který obsahuje užitečné často používané funkce.
Igor Kubicar
Profil
aha, vďaka, konečne som to pochopil, lebo pojem jQuery som často čítal v nejakých článkoch, ale nikdy som nevedel čo to vlastne je. a čo je to vlastne ajax? je to tiež nejaký script podobne ako jQuery? takže to o tých knižniciach js som si myslel že to bude niečo také, ale nebol som si istý. len neviem čo vlastne dokážu jQuery a čo dokáže ajax? na čo je to dobré používať? aké funkcie sú vnich zahrnuté? čo nimi môžem získať? jQuery je jeden js súbor a ajax je taktiež jeden js súbor? štýl akým ste mi to vysvetlili mi veľmi pomohol k pochopeniu, lebo aj keď nájdem na stránke nejaké texty, väčšinou sú tam použité odbornejšie termíny a ja z toho potom neviem výsť, že čo to znamená. potreboval by som to vysvetlíť polopate.

takže veľká vďaka za vaše vysvetlenia!!!
Joker
Profil
Igor Kubicar:
a čo je to vlastne ajax?
To je něco úplně jiného.
AJAX (= Asynchronous JavaScript And XML) je honosný název pro použití XmlHttpRequest, funkčnosti v JS, která dokáže odeslat HTTP požadavek na nějakou adresu a asynchronně pak získat odpověď.
AJAX se používá tam, kde je potřeba komunikovat se serverem (něco odeslat, nebo načíst nová data), ale nechceme kvůli tomu načítat novou stránku (jinak bychom téhož mohli docílit odkazem nebo formulářem).

aké funkcie sú vnich zahrnuté?
K tomu slouží dokumentace, například pro jQuery.
Igor Kubicar
Profil
v čom je výhoda ajaxu, kde je vhodné ho pouzivat, ked ako pises, dá sa to urobiť aj cez formular?
juriad
Profil
http://cs.wikipedia.org/wiki/AJAX
Ano, můžeš javascriptem projít políčka formuláře a sestavit z nich řetězec, který odešleš AJAXem.
<input type="text" name="jmeno">
<input type="text" name="prijmeni">
Sestavený řetězec bude vypadat v tomto případě: jmeno=Igor&prijmeni=Kubicar.
Pokud si definuješ funkci ajax tak, že první parametr je adresa stránky a druhý jsou poslaná data, tak server nepozná rozdíl mezi požadavkem AJAXu a „normálním“ odesláním formuláře tlačítkem submit.
ajax('adresa://kam.chces/data/odeslat.php', 'jmeno=Igor&prijmeni=Kubicar');

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0