Autor Zpráva
skalper
Profil
Zdravím!
Mám takú otázku. Dá sa spraviť tabuľka v Javascripte? Alebo aspoň nejaká napodobenina tabuľky? A ak nie, dá sa do súboru s príponou .js nejak zakomponovať aj HTML? Ďakujem.
Radek9
Profil
skalper:
Myslíš vytvořit v JavaScriptu HTML tabulku, která se potom vloží do stránky? To samozřejmě jde a slouží k tomu metody jako document.createElement, element.appendChild nebo element.insertBefore. Případně můžeš celou tabulku vygenerovat jako prostý string a potom ji do stránky vložit pomocí vlastnosti innerHTML.
skalper
Profil
Čo, čo a čo? Ja som v JavaScripte začiatočník a v tých všeliakých document.niečo; element.niečo mám hotový guláš. Potom ešte moje znalosti angličtiny... Mohol by si odkázať na nejaký (mne) zrozumiteľný web, alebo aspoň načrtnúť, ako sa robí tabuľka touto metódou?
Taps
Profil
skalper:
http://jecas.cz/js-tabulky
skalper
Profil
A ešte jedna otázka, dajú sa takéto tabuľky aj štýlovať? (CSS vlastnosti) To som v tom článku nepostrehol. Ďakujem. Ináč tá moja tretia otázka, Dá sa do súboru .js vložiť aj nejaký HTML tag? V tomto prípade tabuľka? V nejakom takomto štýle:
//Píšem si script bla bla bla bla bla bla
<html>
<!-- A sem píšem v HTML kóde bla bla bla -->
</html>
//A ďalej píšem v JavaScripte
Môže niečo takéhoto podobného byť? Píšem to kvôli tomu, lebo ja mám tú tabuľku už vytvorenú v HTML a túto by som potreboval do scriptu.
Chamurappi
Profil
Reaguji na skalpera:
A ešte jedna otázka, dajú sa takéto tabuľky aj štýlovať?
Můžeš si to vyzkoušet a uvidíš.

Dá sa do súboru .js vložiť aj nejaký HTML tag?
JavaScript je programovací jazyk, má svoji syntaxi, která je výrazně odlišná od HTML. Dá se napsat skript, který vypíše do stránky tabulku, třeba přes document.write.

ja mám tú tabuľku už vytvorenú v HTML a túto by som potreboval do scriptu
Vážně? Proč bys to potřeboval? Moc nevěřím, že opravdu víš, co chceš, zkus prosím popsat, co má být finálním cílem tvého snažení…
Radek9
Profil
skalper:
Myslím, že v tom máš trošku guláš. To, co reálně vidíš v prohlížeči, je HTML okořeněné pomocí CSS. JavaScript běží „v pozadí“ a ovlivňuje dění na stránce. A může taktéž měnit, přidávat nebo mazat obsah HTML stránky. JavaScript ale v žádném případě není náhradou HTML. Pokud tvůj script třeba něco vypisuje a potřebuješ výpis přesně v tomto pořadí, můžeš buď použít více scriptů, které umístíš před a za tabulku, nebo můžeš tabulku vypsat/vygenerovat pomocí příslušných metod v jednom scriptu. Tabulce samozřejmě můžeš nastavit ID nebo třídu, takže u ní budou fungovat styly.

Každopádně ale doporučuji, aby ses nejprvě pořádně JavaScript naučil a až potom ho k podobným věcem používal. Z toho, co píšeš, mám pocit, že jsi ho viděl poprvé v životě.
skalper
Profil
Chamurappi:
Totiž tá tabuľka má byť menu stránky. Po dlhých skúmaniach možností, ako sa do webu dá dať menu, vybral som si tabuľku. Prepracoval som ju, ale teraz je zdroj príliš dlhý a chcem takto:
<script language=JavaScript src="menu.js"></script>
skrátiť zdroj. Tá tabuľka je prepracovaná, je v nej kopa atribútov a hodiny presedené nad opravovaním a zisťovaním chýb, ktoré som spravil.

Radek9:
Máš pravdu v tom, že som v tom začiatočník a preto sem aj píšem. Totiž ja, keď niečo potrebujem, pozriem si priamo na jakpsatweb.cz, keď to tam nie je, googlim, a keď ani tak na nič nedojdem, píšem sem. A okrem toho, ja som veľmi zábudlivý a často zabúdam na nejaké tagy, alebo niečo v scripte.
Radek9
Profil
skalper:
Jestli to správně chápu, tak máš menu (je jedno, že je pomocí tabulky) čistě v HTML a abys zkrátil kód, chceš ho dát do externího JS souboru? To vůbec, ale vůbec není dobrý nápad. Podívej se na tohle: Skládání stránek z kousků. Doporučují použití serverového scriptu, dole máš popsány nevýhody JS pro tyto věci.
skalper
Profil
Radek9:
Totiž serverový script... ja to, čo robím, zatiaľ testujem a vo veľkom upravujem a nechcem to ešte dávať na web. A navyše ten serverový script (ak sa nemýlim PHP, že?!) je môj neprirodzený nepriateľ a vôbec ho nemám rád. Ak sa dá nejak nahradiť JavaScriptom, alebo HTML, tak sa do toho s radosťou púšťam, nech je to akokoľvek komplikované...
Bubák
Profil
skalper:
serverový script (ak sa nemýlim PHP, že?!) je môj neprirodzený nepriateľ a vôbec ho nemám rád.
Nikdo po tobě nechce, abys miloval PHP. Pokud se z celého PHP naučíš pouze include, je možné, že si s include vystačíš na několik let.
skalper
Profil
Dobre, no. Tak sa pokúsim naštudovať si aspoň ten include, či čo je to. Len mi poraďte link.
Bubák
Profil
skalper:
Len mi poraďte link.
Vždyť ho tu máš!!!

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0