Autor Zpráva
marek888
Profil
Dobrý večer. Chtěl bych udělat na můj web, když přijde uživatel, který nemá zapnutý javascript, aby se mu zobrazil error - nemáte zapnutý javascript! Moje otázka zní, jestli to jde udělat nějak přes display none a block. Děkuji všem.
Bubák
Profil
Na to existuje spešl HTML tag.
marek888
Profil
Jestli se můžu zeptat, jak se ten tag jmenuje?
kolemjdoucí
Profil *
http://www.w3schools.com/tags/tag_noscript.asp
marek888
Profil
Děkuji, funguje...
Chamurappi
Profil
Reaguji na kolemjdoucího:
Brr, proč odkazuješ na takový blábolivý web?

When used inside the <head> element: <noscript> must contain <link>, <style>, and <meta> elements.
To není pravda, nemusí obsahovat nic.

Tip: It is also a good practice to use the comment tag to "hide" scripts from browsers without support for client-side scripts
Hm, dobrá praxe pro Mosaic, Netscape 1 a Explorer 2 a ostatní prohlížeče z první poloviny desátého desetiletí dvacátého století… všechny novější prohlížeče už znají <script>, nehledě na to, jestli podporují JS. Ty věříš, že to je dobrá praxe?
Radek9
Profil
Chamurappi:
Jenže problém s W3Schools je ten, že si hodně lidí myslí, že to nějakým způsobem spadá pod W3C. Navíc je většinou mezi prvními výsledky v Googlu. Tudíž nečekají, že tam budou bláboly a zastaralé informace. Napadá mě, jestli by nebylo vhodné to připsat jako upozornění pod textareu (podobně jako funguje 3×m).
Chamurappi
Profil
Reaguji na Radka9:
jestli by nebylo vhodné to připsat jako upozornění pod textareu
Kdyby diskuse kolemjdoucího odradila od odkázání na W3Schools, mohl by uhodnout, že je to špatný zdroj. Ale ona ho neodradila, proto jsme si všichni krásně připomenuli, proč je to špatný zdroj… a marek888 se navíc dozvěděl, že vycpávat <script> komentářem je přežitek, kdyby to náhodou nevěděl. Takhle je to lepší.


Reaguji na marka888:
aby se mu zobrazil error - nemáte zapnutý javascript!
Můžu se ještě zeptat, k čemu důležitému bude na tvém webu JavaScript nezbytný?
mimochodec
Profil
Chamurappi:
Můžu se ještě zeptat, k čemu důležitému bude na tvém webu JavaScript nezbytný?

Chápu, že je to trochu póza, ale kdyby ta otázka byla míněna naprosto vážně, tak věřím, že si uvědomuješ, že javascript opravdu užitečný je. Když při mazání čehokoliv kliknu na křížek, zobrazí se mi confirm, až po jeho potvrzení položku smažu. Když je to položka v tabulce, mažu pomocí JS bez reloadu, ajaxem v databázi. Kdybych měl ke každé takové věci řešit i ne-JS alternativu, nezanedbatelně by se to promítlo v ceně, protože to prostě představuje jistý strávený čas.
Už vidím něčí reakce, že "to přece musíš" a "jdeš pod cenu a pak to odbýváš", ale skutečnost je taková, že ty jednotky případů, kdy to způsobí problém, nevyváží ten čas, který by to stálo.
Chamurappi
Profil
Reaguji na mimochodce:
Drtivá většina webů jde bez problémů napsat tak, že podpora rozumného fungování bez JavaScriptu nestojí žádný čas navíc. A pokud ano, obvykle se vyplatí kvůli vyhledávačům, které JS neznají.
Neočekávám, že chce marek888 psát chybovou hlášku na web, který uživatelé používat potřebují (administraci a spol.) a kde je možné si nadiktovat prakticky cokoliv.

věřím, že si uvědomuješ, že javascript opravdu užitečný je
Já se ptal, k čemu je nezbytný, ne k čemu je užitečný. V tom je podstatný rozdíl.
Joker
Profil
mimochodec:
Chápu, že je to trochu póza, ale kdyby ta otázka byla míněna naprosto vážně, tak věřím, že si uvědomuješ, že javascript opravdu užitečný je.
Některé problémy často bývají průvodní jev hlubšího problému, který si tazatel neuvědomuje (typický příklad je: „Jak vyberu z databáze všechny sloupce, kde název začíná určitým textem?“ - tohle je průvodní jev hlubšího problému prakticky vždy).
V takovém případě je správné ověřit, jestli tazatel ten problém má a případně ho na něj upozornit.
Tj. nejde o to, jestli JS je či není užitečný, ale že prostá odpověď na položený dotaz možná nevyřeší problém, který marek888 má.
jenikkozak
Profil
mimochodec:
Kdybych měl ke každé takové věci řešit i ne-JS alternativu, nezanedbatelně by se to promítlo v ceně, protože to prostě představuje jistý strávený čas.
Pak asi děláš něco špatně. Serveru je jedno, jestli jsi příkaz k mazání zadal změnou URL v prohlížeči, nebo ji tam poslal pomocí AJAXu.
V ceně by to tedy měla být naprosto zanedbatelná položka. Pokud ovšem ty serverové skripty nejsou uplácané bez rozmyslu…
mimochodec
Profil
Chamurappi:
Drtivá většina webů jde bez problémů napsat tak, že podpora rozumného fungování bez JavaScriptu nestojí žádný čas navíc.
Teď se trochu rozcházíme v zadání. Ty píšeš o veřejné části, já jsem psal o administraci.

Já se ptal, k čemu je nezbytný, ne k čemu je užitečný. V tom je podstatný rozdíl.
Potom ano. Nezbytný není nikdy. Cokoliv se dá řešit bez něj. Ale jeho použití umožňuje zvýšit uživatelský komfort.


jenikkozak:
Pak asi děláš něco špatně. Serveru je jedno, jestli jsi příkaz k mazání zadal změnou URL v prohlížeči, nebo ji tam poslal pomocí AJAXu.

Serveru samozřejmě ano. Popíšu ještě jednou, co jsem měl na mysli:
Mám tabulku, v ní třeba seznam zpráv. Napravo v každém řádku mám křížek ke smazání zprávy. Když kliknu, zobrazí se JS dotaz, jestli opravdu smazat. Když potvrdím, pošlu ajaxem příkaz ke smazání, při úspěšném smazání smažu javascriptem řádek v tabulce. Stránka se nikam neposunula, všechno je přesně jak bylo, jen řádek zmizel.
Řešení bez JS: kliknu na křížek, otevře se mi nová stránka, na ní je otázka, jestli opravdu smazat. Po výběru ano/ne provedu akci, vrátím se na stránku s tabukou a dejme tomu přes kotvu přescrolluju na řádek, který byl původně pod tím, co jsem teď smazal. Jiné řešení je, že po kliknutí na křížek třeba zobrazím stejnou tabulku, řádek zvýrazním a potvrzovací otázka je někde vedle toho.
Oprav mě, jestli dělám něco špatně. Já myslím, že to jinak nejde a takhle mi to připadá nekomfortní, protože se při mazání opakovaně mění a posouvá obsah stránky.

Teď se ale dívám, že zatímco já jsem komentoval hlavně použití JS v administraci, vy řešíte spíš veřejnou část běžných prezentačních webů. Tak se s vámi trochu míjím. Pokud je to vyloženě off topic, tak se v tom už nebudu šťourat.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0