Autor Zpráva
Vladosik
Profil *
Zdar. Hodne amaterskej dotaz: Mam psat <script language="JavaScript"> nebo <script type="text/JavaScript"> Jakej je v tom rozdil? Co je oficialni? Diky
Leo
Profil
Z praktickeho pohledu je to jedno, ale oficialni je type (a v nem javascript s malym j). L
Vladosik
Profil *
pouzivam prave language, ale kdyz dam validaci,tak mi to napise,abych pouzival type. Tak chci vedet proc. A maly j a velky S?
Leo
Profil
text/javascript

L
nightfish
Profil
ale kdyz dam validaci,tak mi to napise,abych pouzival type. Tak chci vedet proc.
zřejmě to tak bude ve specifikaci

A maly j a velky S?
všechna písmena malá - tak to definuje RFC 2045 (MIME typy)
peta
Profil
Vladosik
Pouzivej, co se ti libi, predevsim je rozhodujici tag SCRIPT.

Pozor, ale u PHP, kdyz delas JS generovany PHPckem v externim souboru, tak musis nastavit v header type="text/javascript" , protoze jinak se obsah bude povazovat za HTML a podle toho se take zobrazi.

Jinak je to zalezitost normy, kterou si zvolis. Z praktickeho hlediska rozhoduje type. Language je slovo jazyk a obvykle se rozumi pod nim anglictina, francouzstina a pod. Je to zastarale, to jeste kdyz to nekdo vymyslel, tak nepremyslel :)
nightfish
Profil
Language je slovo jazyk
je to fakt, atribut se měl jmenovat "ProgrammingLanguage" jako programovací jazyk, nicméně zřejmě to tomu, co moc nepřemýšlel, připadalo moc dlouhé...
Timy
Profil
Vladosik
Specifikace praví, že atribut language je zavržený ve prospěchu atributu type. Proto validátor křičí.
venca12
Profil
To language znamená jazyk, ale nezapomínejte, že je to u tagu script, tzn. script language tzn. jazyk skriptu, což mi připadá celkem logické. Stejně tak se dá nahlížet na vlastnosti title a pod. title znamená titulek, což je taky nic neříkající, pokud to není například u tagu a, tzn. a title, titulek odkazu.

Ještě štěstí, že ten značkovací jazyk dávali dohromady lidé kteří u toho nepřemýšleli, protože si dokážu živě představit, jak se širokým úsměvem na tváři datluju do kompu ProgrammingLanguage, kua. já píšu dvěma prsty jedno slovo minutu!
nightfish
Profil
kua. já píšu dvěma prsty jedno slovo minutu!
nedá se než doporučit naučit se psát rychleji... je to veskrze užitečná dovednost
ah01
Profil
Z čistě praktického hlediska nemusíš uvádět ani jedno. Atribut language je zastaralý a stejně ho všichni ignorují (snad z výjimkou IE, kde tím lze přejít na VBScript, ale to možná kecám). Atribut type je MIME typ souboru. Tento atribut taky všichni ignorují a řídí se jen tím, co posílá server (viz peta). Takže jediné co bys mohl uvést je type a to pouze z důvodu validity.
venca12
Profil
nightfish to byl samozřejmě nejapný vtípek. Měl jsem spíš na mysli to, že už takhle je html kód dost nepřehledný a rozhodně se mi nechce si ho ještě znepřehledňovat zápisem typu: VeryNiceNameOfProgramminLanguageYeah. Btw. upozornění na rychlost psaní bylo z tvé strany čistě tendenční, pointa byla někde jinde.

ah01 to je divné, já jsem si teď otevřel javascriptový soubor z disku (file:) a Ff ho načetl jako typ application/x-javascript. Myšleno bez zaslaných http hlaviček.
Anonymní
Profil *
venca12: to je tim, ze souborum z disku prirazuji hlavicky prohlizece
Anonymní
Profil *
a nebo taky system
DoubleThink
Profil *
tak musis nastavit v header type="text/javascript" , protoze jinak se obsah bude povazovat za HTML a podle toho se take zobrazi.

Není pravda. Prohlížeče MIME u javascriptů ignorují (servery JS soubory stejně odesílají jako application/x-javascript - tedy vlastní neoficiální MIME typ)
Vladosik
Profil *
Diky moc za vsechny rady a upozorneni. Ja na validaci zas tak nejsem, ale chtel jsem ji vyzkouset, nedopadlo to zas tak spatne a tak chci nejaky chybky odstranit. PHP jeste moc nerozumim, takze to me zatim netrapi, to sem kvuli tomu budu psat az za par tydnu:-) Zatim jsem v knizce asi na patnacty strance:-)
venca12
Profil
Anonymní ::: samozřejmě, že to je tím, protože při čtení souboru z disku není přítomný žádný http protokol, který by nějaké hlavičky posílal, tak se o to musí prohlížeč postarat sám.

Svým příspěvkem adresovaným ah01 jsem chtěl poukázat na to, že mi nepřipadá rozumné tvrdit, že se všichni řídí tím co jim posílá server (snad těmi všemi myslel prohlížeče zobrazující stránky) když k načtení stránky ani server není nutný.
Anonymní
Profil *
venca12: no jasny, vsak o to jde, kdyz browser dostane stranku od serveru, je to s hlavickama, server tam vetsinou automaticky dava text/html, kdyz neni server, nejsou hlavicky, tudiz browsery to resi vlastnimy hlavickami, takze se vlastne vsichni ridi tim co jim posila server
venca12
Profil
Anonymní ::: Tady bych si dovolil trochu polemizovat s tvrzením, že se všechny prohlížeče orientůjí podle hlaviček. Dle mých zkušeností Internet Explorer úspěšně ignoruje hlavičku Content-type (to je vlastně ta o které tady celou dobu vedeme ty debaty) a při otevírání souborů se řídí podle přípony zasílaného souboru. Tzn. php skriptem generuju soubor s Content-type:application/pdf a filename=text.htm na Firefoxu a Opeře se mi to otevře jako pdf soubor a na Internet Exploreru, jako html stránka.

Máte pravdu, že se to obojí řídí pomocí hlaviček, ale explorer v těch hlavičkách úspěšně ignoruje mime typ a otevírá si to, jak se mu zachce. Btw. druhý paradox je, že když pošlete hlavičku Content-length: 0, tak explorer stáhne soubor s nulovou délkou (řídí se touto hlavičkou), kdežto Firefox stáhne to co dostane naservírováno.

Důvod proč to tady píšu je poukázání na nesmyslnost petových příspěvků. Prohlížeči je jedno, jak ten javascript dostane naservírovaný, stejně ho čte jako text i kdyby to bylo zasláno s mime typem jpeg obrázku, pdf souboru, anebo html stránky.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0