Autor Zpráva
ronnie
Profil
Zdravím vás,

oprášil jsem své znalosti ajaxu a zvažuji, že se zaměřím na jeden určitý aplikační rámec pro ajax. Nemám příliš mnoho zkušeností v této oblasti, proto vás žádám o pomoc, zda byste mi nějaký nedoporučili.

Zaujal mne Dojo (http://dojotoolkit.org/), co na něj říkáte?

Díky.
zimmi
Profil
ronnie: Můžu se jen zeptat, to Dojo je něco podobného jako jQuery?
ronnie
Profil
Neznám jQuery, ale z toho popisu vyplává, že to bude něco podobného jako Dojo. Máš s tím zkušenosti?
souki
Profil
Dojo má 3.7MB zabalené??
ronnie
Profil
Soubor s js zabírá kolem 120 KB, což je docela dost v porovnání třeba s prototype.js, který má 65 KB, ale v bez obfuskace.
Dero
Profil
jQuery je ideální na tzv. "špinavou práci", dokáže neskutečné množství věcí, ale za cenu mnohdy, odpusťte mi ten výraz, prasáckých konstrukcí.

Osobně můžu doporučit, pro práci s DOM a AJAXem je jQuery velmi silné - a taky zabírá minimum místa.
ah01
Profil
Dojo je kolos, jehož autoři se rozhodli pro cestu, implementovat všechno co by kdy programátor mohl potřebovat. Z toho vyplývá i velkost a celková složitost doja. Osobně si myslím, že framework pro JS by měl být spíše jednoduší

V současnosti existuje nepřeberné množství různých „aplikačních rámců“, ale smysl má uvažovat jen o těch rozšířených, které mají širokou podporu ze strany vývojářů (hlášení bugů, a jejich rychlá oprava, rozvoj, ...). Z tohohle pohledu bych uvažovat o těchto třech.

Prototype - byl to asi první JS framework a určitě je nejznámější. Má velkou podporu, ale jeho architektura je už starší. Hlavně myslím objektový model, který je z těchto 3 určitě nejjednodušší (to by ti, ronnie, možná mohlo vadit).

jQuery - byl první framework, který umožnil používat CSS selektory. Nikdy jsem ho, ale moc nezkoumal (přiznám se, že mě na první pohled odradil trochu chaotický kód). Tenhle framework má, ale určitě budoucnost.

MooTools - tenhle je mi nejsympatičtější, hlavně asi způsobem downloadu - prostě si vyberete co potřebujete a nic víc. Jeho autoři se snažili použít to nejlepší z ostatních rámců. Také stojí za pozornost, že jsou na něm postaveny Atlasí mapy (tedy Atlasí mapy jsou postaveny na Atlasím Map Api a to používá právě MooTools). Má hodně společného z Prototype, ale pro objektový model používá knihovnu Base.

Tento týden se taky objevila jedna knihovna jménem Base2 (je velmi malá, ale o to zajímavější), od Deana Edwardse, což je autor zmíněného Base.
ronnie
Profil
Díky moc za názory! Podívám se jak na MooTools i jQuery a pak se rozhodnu, na který se zaměřím více.
ah01
Profil
ronnie
Když tak pak napiš, pro který ses rozhodl, a proč.
llook
Profil
Na Prototype je založený dost rozšířený Scriptaculous, zaměřený hlavně na různé "wow efekty" a drag&drop: http://script.aculo.us/
Martin Snížek
Profil
Já jsem to zkoumal asi před půl rokem a jako nejlepší se mi zdály ajaxové frameworky od Yahoo (stačí chvilku googlit). Jsou psané hezky objektově, logicky, přehledně a hlavně jsou rozdělené na několik knihoven - tzn. že si vždycky nahrajete do aplikace jen soubory s funkcemi, které zrovna potřebujete, a nemusíte zatěžovat lidem linku 120kb souborem kvůli pohnutí s jedním boxem :-)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0