Autor Zpráva
camo
Profil *
Ak má niekto čas, napíšte mi prosím vás vaše názory na výhody a nevýhody jedného voči druhému. Hlavne , v čom je vlastne prínosný Ajax v porovnaní s PHP?
Zatiaľ tomu moc nerozumiem a neviem kam sa obrátiť?
(unnamed)
Profil *
AJAX je součást Javascriptu, v celé verzi asynchronní javascript a xml. Umožňuje ti poskytnout uživatelům tvé webové stránky komfortní ovládání, jako třeba našeptávač u vyhledávání, provádění akcí bez obnovení stránky (např. odeslání komentáře, kontrola údajů ve formuláři).
PHP, zastara Personal HomePage, nyní Hypertext preprocessor je jazyk umožňující dnes již zcela běžné funkce webových serverů, t.j. registrace a přihlašování uživatelů, ankety, formuláře..
V AJAXu lze zdokonalit stránku např. vytvořenou s PHP. V samotném ajaxu neuděláš nic. Tyto dva jazyky spolu nelze srovnávat
WanTo
Profil
Ono to většinou funguje tak, že AJAXová aplikace komunikuje prostřednictvím XML právě s PHP skripty (případně s J2EE, .NETem nebo čímkoliv použitelným). Takže to opravdu nemůžeš porovnávat, jak říká (unnamed), naopak - PHP se s AJAXem hezky doplňují.

Jestli chceš něco srovnávat s AJAXem, tak doporučuju podívat se na JSON, resp. JSONP.
camo
Profil *
To je to, čo som chcel vedieť, dík!
WebDevelo
Profil
V AJAXu lze zdokonalit stránku např. vytvořenou s PHP. V samotném ajaxu neuděláš nic. Tyto dva jazyky spolu nelze srovnávat

Tak to je pěkná blbost. Můžeš mít klidně celý web v ajaxu už jen proto, že PHP je součástí AJAXU. Za druhý AJAX není žádný jazyk, ale o tomto se toho napsalo už spousta.
WanTo
Profil
Tak to je pěkná blbost. Můžeš mít klidně celý web v ajaxu už jen proto, že PHP je součástí AJAXU.
A to je ještě větší blbost :-)
WebDevelo
Profil
A to je ještě větší blbost :-)

Vážně? A to proč?
pEeLL
Profil
WebDevelo
zaprve protoze v ajaxu zadny cely web mit nemuzes. ten muze byt tak html/xhtml. a zadruhe php rozhodne neni soucasti ajaxu a nema snim ani nic spolecneho.
WanTo
Profil
WebDevelo
Tak si uvědom, co je to AJAX. Asynchronous JavaScript and XML. Vidíš tam někde slovo PHP? A pak si uvědom, jak AJAX funguje. Prostřednictvím JavaScriptu pošle stránka HTTP požadavek na server, který jí v odpovědi pošle nějaká XML (případně JSON) data, načež JavaScript na straně klienta tato data vyhodnotí a zpracuje. Znovu se ptám: vidíš tam někde slovo PHP?

Samozřejmě, serverovou část aplikace, která vyhodnocuje požadavky klienta a posílá zpátky data, můžeš implementovat v PHP, proč ne. Ale stejně tak můžeš použít jinou technologii - J2EE, .NET nebo třeba CGI a C++, budeš-li chtít. Vůbec nic ti nebrání.

Jestli si ještě pořád myslíš, že PHP je součástí AJAXu, rád si tvůj názor poslechnu - jen tě v tom případě předem upozorňuju, že nejspíš zase napíšeš nějakou blbost.
Chazzy
Profil *
Přesně, AJAX existuje pouze díky objektu XmlHttpRequest, který je přítomen v Javascriptu a umožňuje posílat HTTP požadavky bez obnovení stránky. PHP rozhodně nemá s AJAXem nic psolečného a dokonce není ke zprovoznění nějaké AJAXové aplikace ani potřeba.
WebDevelo
Profil
Fajn asi jsme si nerozuměli. Samozřejmě, že nemůžu mít pouze web v AJAXu, ale musí tam být nějaké HTML - to jsem předpokládal, že je naprosto jasné. Myslel jsem tím, že dynamické prvky mohou být všechny v AJAXU tzn zpracovávat se "vizuálně" u klienta nikoli na serveru. Sorry, ale v životě by mě nenapadlo, že mi na to napíšeš zaprve protoze v ajaxu zadny cely web mit nemuzes. ten muze byt tak html/xhtml

A to s tim, že AJAX je součástí PHP nebo obráceně už nevím - samozřejmě, že vím co značka AJAX znamená a PHP v ní nikde není :). Tam ale byla zmínka o tom, že ...jazyk AJAX a jazyk PHP jsou naprosto nesrovnatelné...

Ale toto už je pouze slovíčkaření ...
tiso
Profil
WebDevelo: „Ale toto už je pouze slovíčkaření ...
Tak sa nauč vyjadrovať správne. A prestaň používať neexistujúce pojmy ako jazyk AJAX a podobne...
WanTo
Profil
WebDevelo
AJAX není žádný jazyk. AJAX je jednoduše kombinace několika technologií (a jazyků), která ti umožňuje asynchronně (tedy nezávisle na změně URL dokumentu) odesílat HTTP požadavky na server, přijímat odpovědi a následně je zpracovávat. A PHP mezi technologie, které se tu používají, nepatří a ani patřit nemůže. PHP se používá na straně serveru, narozdíl od AJAXu (resp. JavaScriptu), který běží u klienta v prohlížeči.
pEeLL
Profil
WanTo
která ti umožňuje asynchronně (tedy nezávisle na změně URL dokumentu) odesílat HTTP požadavky na server

a ja si vzdy myslel ze to jde i synchronně.
camo
Profil *
Ja som mal skôr na mysli do akej miery je schopný ajax pracovať s databázou a čo už Ajax v porovnaní s PHP v tom zmysle nezvládne.
tiso
Profil
camo: vidím, že v tom, čo je AJAX, máš stále hokej...
camo
Profil *
Priznávam!!!!!
Ale Ajax je predsa schopný s databázov komunikovať nie?
Ale už som našiel jednu diplomovku na nete z ktorej to budem študovať.
DoubleThink
Profil *
Ale Ajax je predsa schopný s databázov komunikovať nie?
Ne. Obecně jakýkoliv klientský skript s databázovým serverem zpravidla nemůže a často ani neumí komunikovat.
camo
Profil *
A čo sa skrýva za tým ,,obecně,,?
WanTo
Profil
camo
JavaScript, tedy klíčová součást toho, čemu se říká AJAX, nemá téměř žádné možnosti, jak komunikovat po síti, tedy ani s databázovým serverem. Stejně tak nemá žádné prostředky k práci se soubory a neumí spoustu dalších podobných věcí, naštěstí.

Jediná možnost, jak komunikovat s databází, je použít nějaké rozhraní, které běží na serveru. Schéma celé aplikace pak může vypadat třeba takto:

HTML stránka a JavaScript v prohlížeči (AJAX) <-> PHP na webovém serveru <-> Databázový server


Představ si třeba takový chat: JavaScript na straně klienta bude každých 10 sekund odesílat HTTP požadavek na skript, který se bude jmenovat třeba noveZpravy.php. V souboru noveZpravy.php bude nějaký PHP kód, který se připojí k databázi a vytáhne z ní nejnovější zprávy. Tento PHP skript pomocí jednoduchého "echo" zprávy odešle v pěkném XML kabátu zpátky do prohlížeče, kde si je přebere JavaScript a uzná-li za vhodné, nějak pozmění HTML dokument, což se projeví překreslením stránky v uživatelově prohlížeči.

Kdyby měl komunikovat s databází přímo JavaScript, resp. webový prohlížeč, musel bys uživateli do prohlížeče poslat přihlašovací jméno a heslo k databázovému serveru. A určitě by se ti nelíbilo, kdyby si ho někdo přečetl a začal ti v databázi vyvádět nějakou paseku.
blizz_boz
Profil
camo

ajaxový klientský skript(JavaScript, VB Sript) nekomunikuje priamo s databázou ale so serverovou aplikáciou(nemusí byť napísná len v PHP) ktorá väčšinou komunikuje s databázou. server zareaguje na požiadavku klientského skriptu a podľa požiadavky odošle ku klientovi XML súbor z dátami ktoré získal z databázy, tento XML dokument následne klientský skript spracuje.
camo
Profil *
Takže v tej diplomovke sa zrejme dočítam, že bez PHP to nejde. To som vlastne chcel vedieť. Len ma asi miatlo to, že v súvislosti s Ajaxom sa skoro všade spomínajú databázy.
camo
Profil *
No, ak chápem správne, tak ide hlavne o to, aby sa stránka znova nenačítavala a ,,nepreblikávala,,. Alebo dokáže Ajax aj niečo viac?
Bubák
Profil
Takže v tej diplomovke sa zrejme dočítam, že bez PHP to nejde.
Ale jde, přečti si znova [#3] a [#9] a hlavně to zkus pochopit.
WanTo
Profil
Takže v tej diplomovke sa zrejme dočítam, že bez PHP to nejde.
Tak tu diplomku zahoď. Nejde to bez té serverové části, ale jde to bez PHP. Na tom serveru ti může běžet cokoliv, už jsem to tu jednou psal: Ale stejně tak můžeš použít jinou technologii - J2EE, .NET nebo třeba CGI a C++, budeš-li chtít. Databáze jsou nejspíš zmiňované kvůli tomu, že se bez nich neobejde skoro žádná webové aplikace, ať už ajaxová nebo neajaxová.

No, ak chápem správne, tak ide hlavne o to, aby sa stránka znova nenačítavala a ,,nepreblikávala,, . Alebo dokáže Ajax aj niečo viac?
Ano. Jinak nevím, co víc myslíš, ale podívej se třeba na Google Maps. To je takový hezký příklad.

No a ešte raz sa spýtam(,,dúfam, že nie naposledy,,), či by sa nenašla nejaká dobrá duša a nerozlúštila tú chybovú hlášku, čo mám v sekcii Javascript pod názvom: img[..].src' is null or not an object. Je to uplny mikroscriptik.
Založ si nové téma v sekci "JavaScript", prosím tě.
Moderátor Chamurappi: Už tam vlákno . Rád míchá všechna svá vlákna do jednoho nerozmotatelného klubíčka, proto ho terorizuji.
camo
Profil *
Bubák
To chápem, 6e na to neni nutn0 PHP, yost8va mi len dilema, čo ešte Ajax dokáže, či ide len o to čo som napísal v[#23].
WanTo
Profil
yost8va mi len dilema, čo ešte Ajax dokáže...
Doporučuju ti nastudovat si někde, co dokáže a co nedokáže JavaScript běžící ve webovém prohlížeči. Od toho se pak odvíjí schopnosti ajaxových aplikací. Případně se zkus zeptat nějak konkrétněji - jinak se asi budeš muset spokojit s odpovědí, že strašně moc záleží na schopnostech a vynalézavosti programátora :-)

Jinak kdybys měl zájem o nějakou literaturu týkající se JavaScriptu, tak doporučuji knihu JavaScript - kompletní průvodce od Davida Flanagana. Sice vyšla před sedmi lety, ale ono se toho kupodivu zas tolik nezměnilo.
camo
Profil *
WanTo
No ja som už prešiel zopár JS tutoriálov ako napr. JPW, Linuxsoft, Interval a niekoľko ďalších. Problém je v tom, že vždy narazím na nejakú triviálnu blbosť s ktorou nerátam. Tak ako aj v mojom mikroscripte v sekcii JS. Prečo odmieta funkcia premennú img?
No a vďaka za link, určite sa na to pozriem.
WebDevelo
Profil
Tak sa nauč vyjadrovať správne. A prestaň používať neexistujúce pojmy ako jazyk AJAX a podobne...

To právě bylo na reakci:
V AJAXu lze zdokonalit stránku např. vytvořenou s PHP. V samotném ajaxu neuděláš nic. Tyto dva jazyky spolu nelze srovnávat

Taky jsem se snažil vysvětlit, že AJAX není jazyk nýbrž jakási technologie

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0