Autor Zpráva
Zoomon
Profil *
Je možné dnes programovat web bez PhP ? Mají šanci programátoči kteří prigramuji weby jen jako klienty bez PhP se v dnešní době uživit, když ho kódují např v Html Css a JS ?? Napište mi sem nějaké weby bez použití PhP jestl itedy nějaké vůbec existují. Slišel jsem dost o programátorech kteří vivíjí jen webové klienty ale nikdy jsem to neviděl v praxi a nedovedu si to představit.
panther
Profil
Zoomon:
Je možné dnes programovat web bez PhP ?
ano.

Mají šanci programátoči kteří prigramuji weby jen jako klienty bez PhP se v dnešní době uživit, když ho kódují např v Html Css a JS ?
ano. Podmínkou je kvalita odvedené práce, pak se uživíš výborně. Jinak nemáš šanci.

Napište mi sem nějaké weby bez použití PhP jestl itedy nějaké vůbec existují.
všechny pár stránkové prezentace, co nepotřebují CMS by mohly být bez PHP. Praveděpodobně nejsou, ale jen kvůli tomu, že PHP usnadňuje práci (minimálně fce include). Na první pohled nejde poznat, který web PHP užívá.

Slišel jsem dost o programátorech kteří vivíjí jen webové klienty ale nikdy jsem to neviděl v praxi a nedovedu si to představit.
jaké webové klienty? Co to je?
ninja
Profil
jaké webové klienty? Co to je?

Pravděpodobně Zoomon měl na mysli klientskou část webu/aplikace.

Ano, je to možné a bežně se to dělá.
Nox
Profil
Myslím že zaměňuješ pojem "klient" (X server) a "statická stránka" (X dynamická stránka)

Jde to, ale občas je příjemné si tím PHP/jiným jazykem ulehčit práci .... zrovna PHP je jednoduchý jazyk a na nějaké jednoduché věci.....nezabije tě si trochu rozšířit obzory :)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Zoomona:
Napište mi sem nějaké weby bez použití PhP jestl itedy nějaké vůbec existují.
www.microsoft.com, www.bing.com, validator.webylon.info, neviditelnypes.lidovky.cz, www.jakpsatweb.cz
Timy
Profil
Někteří se ti tady snaží naznačit, že krom PHP existují i jiné jazyky, které se dají použít na straně serveru ;-).
GeneralDv
Profil
Chamurappi: On tvůj validátor neni v PHP? Takže ASP.NET nebo v něčem jinem?
Joker
Profil
Zoomon:
Za prvé PHP není jediná technologie, komu nevadí serverová řešení, ale má averzi konkrétně k PHP, má pořád kupy jiných možností.

Pokud je otázka obecně na serverové technologie, tak by mě zajímalo, jaká je motivace. Jestli "vyhnout se složitému programování", tak složitost Javascriptu na mnoha stránkách těm serverovým technologiím může konkurovat.

Pokud jde o samotné HTML a CSS, i tím se dá živit, pokud člověk umí třeba udělat obsah a vzhled (i když, jak koukám na množství chyb v textu dotazu, bez urážky, ale psaný text taky nebude silná stránka), ale neříkal bych tomu programování.
Čili takhle: S HTML a CSS se dá "navrhovat weby", přičemž to "programování" u větších projektů jednoduše bude dělat někdo jiný- programátor. Ale jestli aspirujete na místo toho programátora, tak na to jen HTML+CSS opravdu nestačí.
Majkl578
Profil
Zoomon:
Napište mi sem nějaké weby bez použití PhP jestl itedy nějaké vůbec existují.
www.google.com, www.seznam.cz, www.lide.cz, www.spoluzaci.cz, czechcomputer.cz, csob.cz, idos.cz, alza.cz, idnes.cz, zive.cz, amd.com.
Víc mě jich momentálně nenapadá (pár jsem jich dohledal).

Existuje poměrně dost technologií kromě PHP, které jdou použít na webech. Například Python, Java, C++, Perl, Ruby, ASP, ASP.NET, C#, VB.NET.

Není to PhP, správně je to PHP.
Joker
Profil
Chamurappi:
V rámci férovosti, to jakpsatweb.cz se ovšem vztahuje jen na hlavní web, diskuse.jakpsatweb.cz PHP používá, ne?

GeneralDv:
On tvůj validátor neni v PHP?
Řekl bych, že používá zdrojáky oficiálního validátoru, které jsou v Perlu.
Majkl578
Profil
Joker:
diskuse.jakpsatweb.cz PHP používá, ne?
Ano.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera:
jakpsatweb.cz se ovšem vztahuje jen na hlavní web
Proto jsem uvedl to „www“. Sám www.jakpsatweb.cz se skládá ze statických stránek vyrobených ve Frontpagi poskládaných dohromady offline šablonovacím systémem, pokud vím.

diskuse.jakpsatweb.cz PHP používá, ne?
Bohužel ano.
I další weby pod JPW (polopate.jakpsatweb.cz, flash.jakpsatweb.cz …) užívají PHP.


Reaguji na GeneralaDva:
Je v ASP.NET. Ale samotný proces validace probíhá buď v oficiálním validátoru (Perl + C++), nebo v HTML 5 validátoru (Java), nebo ve Feed Validatoru (Python). Nikdy jsem nepoužíval přímo cizí zdrojáky. Stojím stabilně na desítkách (převážně jihoasijských) mirrorů.
shot
Profil *
Samozřejmě že web nemusí mít PHP, PHP je celý pouze o TEXTU vsechnu grafiku a vyslednou podobu dela jen HTML+CSS. Klidně někdo může doplnovat (třeba novinky) každý den manuálně připsáním HTML kódu. PHP je pouze takovy ulechcovadlo ktery dokaze jen pracovat s TEXTEM ale například bez PHP (nebo také ASP a dalších jazycích...) by tahle diskuse byla opravdu nepoužívatelná :)
Nox
Profil
Nevím jestli bych to nazval textem..... spíš logikou a dynamikou, ono text nijak produkovat ani nemusí
shot
Profil *
j nemusí... ale nic jiného to ani produkovat neumí než TEXT.
panther
Profil
shot:
ale nic jiného to ani produkovat neumí než TEXT.
co si pod pojmem „produkce“ představuješ? Co jiné programy produkují kromě textu?
Joker
Profil
shot:
ale nic jiného to ani produkovat neumí než TEXT
Umí, PHP umí vyprodukovat vpodstatě cokoliv si řeknete: Obrázek, MP3, video,... ;-)

Ale dobře, asi to bylo myšlené, že výsledkem serverového skriptu bývá zase jen HTML kód.
Nicméně to není to podstatné, to podstatné je, že serverový skript ukrývá aplikační logiku, která k tomu HTML kódu vede.
Není podstatné, že výsledkem nějakého skriptu je hláška "Záznam byl uložen", ale že se ten záznam skutečně uloží a pak zobrazí na stránce s výpisem záznamů.
Zoomon
Profil *
Záměr téhle otázky bylo jestli se dá uživit jen kodováním webové stránky bez použití serverového jazyka (PHP, Ruby apod.) a jestli je po těhhle webech zájem. Dávat ručně na web články musí být přece otravné...
panther
Profil
Zoomon:
a jestli je po těhhle webech zájem.
někdo web, ať už používá na serveru cokoliv, nakódovat musí.
Majkl578
Profil
[#18] Zoomon
jestli se dá uživit jen kodováním webové stránky
Proto existuje např. MVC architektura, která tyto věci odděluje. Kodér udělá šablonu a programátor naprogramuje web, aby fungoval dynamicky. Teoreticky by ani jeden z nich nemusel hlouběji rozumět tomu, co dělá ten druhý.

Bez použití nějakého serverového jazyka jdou snadno vytvořit a spravovat asi jen menší věci (např. osobní statické stránky). Špatně se ale vyhýbá například porušování DRY (don't repeat yourself), jelikož script umožní sestavení stránky z částí (rámy v HTML přehlížím) a při změně např. menu není potřeba upravovat každou stránku.
Zoomon
Profil *
Ale i ten kdo dělá ten web (teď nemyslím jazyky PHP apod. jako serverovou část) musí být programátor, například v JavaScriptu musí naprogramovat různé fotogalerie a podobně. Ten JavaScript už musí ovládat ten PHP programátor nebo to všechno dělá ten kodér ?
Zoomon
Profil *
Majkl578:
Kodér udělá šablonu a programátor naprogramuje web
Je do té tvorby šablony započítána i tvorba Designu po grafické stránce ?
panther
Profil
Zoomon:
Ten JavaScript už musí ovládat ten PHP programátor nebo to všechno dělá ten kodér ?
taky jsou JS programátoři. Záleží na domluvě v týmu, kdo co dělá. Jeden člověk může dělat všechno sám nebo se na projektu může těch lidí podílet několik.

Některý dělají JS kodéři, někde PHPkaři, někde samostatní lidé.
panther
Profil
Zoomon:
Je do té tvorby šablony započítána i tvorba Designu po grafické stránce ?
je-li kodér současně i grafikem, pak ano. Pokud kodér grafiku nedělá, není.

Zkus trochu přemýšlet. Lépe umět jednu věc pořádně, než od každé trochu. Budeš pak i lépe finančně ohodnocen.
Nox
Profil
shot:
To právě není vůbec pravda, viz Joker, navíc to ani nemusí produkovat nic....může to jen provést nějaké akce a ukončit se

Zoomon:
To asi v tomto případě ne, nevím jak to s tímhle problémem souvisí.... kódér a designér může a nemusí být stejná osoba
ty řešíš co se do toho html kódu napíše a moc nechápu proč...

je to stejně úplně jedno, viz teď panther....celej web může jeden člověk, nebo můžou mít 3 na JS, 4 na PHP, 2 na CSS, 2 na design atd.
Zoomon
Profil *
Aha děkuji, já se aktivně věnuji tvorbě vebů (HTML a CSS) a učím se JavaScript pro lepší dynamiku. Ještě jednou děkuji že jste mi to tak polopaticky vysvětlily...
AM_
Profil
Zoomon:
Perspektivní uživení můžeš najít v tom, že budeš přetvářet grafické návrhy (ať už vlastní nebo cizí) do podoby HTML/css/js a to následně předávat programátorům, já momentálně takhle ve firmě dělám z té druhé strany - přijde mi design už udělaný v HTML a já jej jen "rozsekám" do frameworku (a případně zprovozním dynamiku, děláme jak statické weby, tak třeba i eshopy).
Problém je, že u spousty věcí se bez server-side skriptu neobejdeš, třeba návštěvní knihu bez pomoci serveru prostě neuděláš (tu si tedy zrovna můžeš vzít např. z blueboardu, ale jsou jiné věci, které takto neseženeš). Ono i psaní statických webů je bez podpory PHP dost nepohodlné, nicméně naučit se nějaký jednoduchý framework a základy PHP není tak těžké. Může se stát, že si seženeš kšefty pouze na statické weby a vystačíš si bez server-side skriptů, nicméně lépe by ti asi bylo jako součást týmu web vývojářů - z vlastní zkušenosti vím, že programátory prostě nebaví patlat se v HTML kódu :)
Lamicz
Profil
V dnešní době se jako Javascript myslí hodně často nějaký framework jako např. jQuery a hlavní využití AJAX, bez této znalosti jsou možnosti uplatnění značně omezené. Z webových stránek se stávají komplexní desktopové aplikace s pokud možno stejným komfortem, což bohužel z hlediska návrhu HTTP protokolu není úplně snadné implementovat.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0