Autor Zpráva
rhomola8
Profil *
Prosím o radu. Vůbec nevím jak vytvořit email (třeba jako má Seznam) na mém webu. Díky za všechny rady.
panther
Profil
rhomola8:
když se takhle ptáš, tak dost těžko.
rhomola8
Profil *
Pomocí BlueBoardu to asi nepůjde...
rhomola8
Profil *
No, tak to tak moc jako Seznam být nemusí...:-)
debo
Profil *
Odesílání emailů umí PhP velice jednoduše, stačí hledat. Teď ale nevím jak udělat to přijímání emailů.
rhomola8
Profil *
debo:
Má to něco společného s POP3 apod. ?
rhomola8
Profil *
Umím odesílání emailů pouze na jednu (možná i víc adres), ale nevím jak nato, aby si návštěvníci mail založili a využívali ho.
Mike8748
Profil
rhomola8:
jedna věc je web... mužeš použít hotové řešení typu SquirrelMail nebo RoundCube

druha vec je mít mailový server (tedy server kde ta schránka jako taková bude skutečně založená)
rhomola8
Profil *
Mike8748:
Pořád nechápu, jak se s tím „SquirrelMail“ vůbec pracuje...
nightfish
Profil
rhomola8:
Pořád nechápu, jak se s tím ‚SquirrelMail‘ vůbec pracuje...
Máš vlastní nebo pronajatý SMTP server, u kterého můžeš měnit konfiguraci (zakládat nové schránky atd.)?
rhomola8
Profil *
nightfish:
Tak těm zkratkám vůbec nerozumim. :-(
rhomola8
Profil *
Jestli by bylo dobré, potřeboval bych postup, jak mám všechno dělat.
nightfish
Profil
rhomola8:
Tak těm zkratkám vůbec nerozumim
V tom případě si najdi někoho a zaplať, kdo jim rozumí a kdo už to někdo dělal. Z tvého dosavadního jednání v tomto vlákně nemám pocit, že bys byl schopen to správně udělat sám.

Jestli by bylo dobré, potřeboval bych postup, jak mám všechno dělat.
Tato věta sice oplývá diakritikou a interpunkcí, avšak smysl jí chybí.
Nicméně návod nalezneš třeba na http://www.zdenda.com/mailserver-postfix-imap-maildrop-mysql
rhomola8
Profil *
nightfish:
Hmmm.. tak to díky, nějaká jiná by nebyla..??
panther
Profil
rhomola8:
myslím, že ti nezbude než se smířit s tím, že si nikdo nebude registrovat email s tvojí doménou za zavináčem. Když jsme u toho, používal by toto vůbec někdo? Pochybuji.
rhomola8
Profil *
panther:
Možná nepoužíval, a vůbec by mi nevadilo mít jinou doménu za zavináčem, jen aby jsem tam něco měl..
Chamurappi
Profil
Reaguji na rhomolu8:
vůbec by mi nevadilo mít jinou doménu za zavináčem, jen aby jsem tam něco měl
Teď tam nemáš nic? Chudák zavináč, tomu musí být smutno.

Možná špatně popisuješ, co chceš. Máš vlastní doménu? Máš vlastní server? Máš hosting? Chceš, aby si někdo jiný mohl zaregistrovat e-mail pod tvojí doménou (jako to umožňuje Seznam)? Nebo si jen chceš zřídit mail pro sebe pod vlastní doménou?
mckay
Profil
rhomola8:
Hmm*.. tak to díky, nějaká jiná by nebyla..??
Pro příště - tři "m" za sebou přivolají moderátora.

Možná nepoužíval, a vůbec by mi nevadilo mít jinou doménu za zavináčem, jen aby jsem tam něco měl..
Ok, po zvýrazněný úsek věty to chápu, zbytek už mi zase přestává dávat smysl...
Jan Rippl
Profil
rhomola8:
Ahoj. Už jsem tady o tom kdysi psal. A myslím že někteří další také. To co jsem z toho vyrozuměl je, že chceš pro návštěvníky svých webových stránek zřídit službu pro odesílání a příjímání emailové pošty, podobně jako to má již zmíněný Seznam.cz. Aniž bych tušil, kde tvé internetové stránky hostují, popíši ti v kostce, co by jsi musel v případě, že to "myslíš vážně", udělat. V první řadě si uvědom, že internetové stránky jsou jen složka na nějakém webovém serveru, na kterou vede nějaký symbolický odkaz, a ve které je jen pár textových souborů s html tagy, což jsou jen značky, které říkají, jak má prohlížeč danou stránku zobrazit + nějaké obrázky, co by webová grafika + soubory s kaskádovými styly.

jenže...

...webové stránky někde na nějakém hostingovém serveru, kde je takových složek stovky, tisíce, miliony, nemohou jen tak sami od sebe zajistit to, co ty požaduješ. Neumí to dokonce ani scriptovací jazyky sami o sobě (PHP, CGI, ASP,...). K tomu je třeba několik zásadních věcí. Tedy, nebavíme se o koze ale o voze. Zatím co koza (stránky) si vystačí s webovým prohlížečem, vůz aby mohl jezdit, potřebuje mnohem více. Pod tím vozem si představ nějakou službu v síti internet. Ta ovšem musí někde sídlit. Fyzicky. Bavíme se tedy o garáži, kde ten vůz parkuje. A nejčastěji parkuje na nějakém, min. 4-jádrovém serveru (výkonný PC), připojený k optické lince 100Mbs, k páteřní síti pokud možno.

Takový server potřebuje dvě věci. Jednak stabilní operační systém (nejčastěji Unix, Linux, či Windows), a dobrého šoféra, či kočího (administrátor). Nebavíme se tu tedy o adresáři někde na freehostingu ale o vlastním fyzickém stroji, který je umístěn v klimatizované místnosti, s protipožární ochranou, zabezpečením proti vloupání, a řadou dalších vymožeností, jako je např. 24/h dozor technika, apod.

Můžeš buď využít služeb nějaké firmy a koupit si dedikovaný server, nebo si to všechno na vlastní náklady pořídit. A nebo můžeš udělat to co jsem udělal před dvěma roky já, a udělat si takový server doma (10mbs bezdrát, intel celeron, Linux Debian). Pokračovat můžeš tím, že po úspěšné instalaci systému, jeho aktualizaci, konfiguraci vnitřní sítě, apod. požádáš svého poskytovatele o přidělení veřejné IP adresy, přenastavíš si směrovací tabulku v routeru tak aby byl na něm možný provoz v obou směrech na příslušných portech (tzv. ip routing či tak nějak :)), zakoupíš si svojí vlastní doménu a nastavíš pro ní příslušné hodnoty pro DNS záznamy (s name serverama tě zatěžovat nebudu), a začneš instalovat jednostlivé služby na svůj server.

V první řadě potřebuješ tzv. MTA (Mail Transport Agent). V debianu byl výchozí exim4 (silně nedoporučuji). Můžeš použít např. postfix. To sebou nese instalaci mysql serveru. Dále pak nějakou službu IMAP nebo POP3. Clam AV a antispamový filtr. Pro zprovoznění stránek na serveru a webmailového klienta bude třeba nainstalovat webový server a knihovnu php5 či vyšší (pokud existuje, už jsem ztratil přehled). To vše pak budeš muset nakonfigurovat, případně zrestartovat dané služby, provést test pro MTA na tzv. open relay, a mimo jiné i vyřešit to jakým způsobem umožníš návštěvníkům tvých stránek (tvého serveru) se registrovat do tvého operačního systému, ano čteš správně, do tvého operačního systému na serveru :) (tuším, že při použití kombinace postfix+mysql tato nutnost odpadá).

Připrav se na celou řadu potíží, jako jsou pokusy o shození serveru útočníky každý den, každý den stovky pokusů odeslat přes tvůj server spam někam dál (u mě to byli uživatelé v síti poskytovatele se zavirovanými počítači), pokusy registrovaných uživatelů o návštěvu složek jiných uživatelů, než jsou ty jejich, apod.

Často jsem si musel v práci brát dovolenou na to abych spravil tohle či tamto, a když už se mě to povedlo, a mohl jsem jít do práce, nastala jiná porucha, a já si bral další dovolenou. A když už jsem žádnou dovolenou neměl, tak jsem si bral neplacené volno. A nakonec mě shořel procesor, protože jsem neměl tu již zmiňovanou klimatizovanou místnost, což v kombinaci s exim4, který jsem ti nedoporučil, a stovkou pokusů o spam ne denně, ale každou hodinu.

Nejlepší pak pro mě bylo zjištění, že všichni klienti, které jsem na svém domácím serveru (nebylo jich málo) hostoval zdarma (provozoval jsem freehosting), považovali za samozřejmost, že jim do hodiny zajistím náhradní řešení na své náklady a to třeba ve 4 ráno :)

Takže, jestli ti můžu radit, prď na to!

Možná by stálo za to na některé dotazy a odpovědi na ně vytvářet trvalé odkazy, aby nepadaly stále dokola :)

Honza

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0