Autor Zpráva
hilm
Profil *
Dobrý den,
předem se omlouvám za můj stupidní dotaz. Zajímalo by mě ale, jestli php už nemá to nejlepší za sebou? Má cenu se v dnešní době začínat učit php, nebo jsou na to lepší jazyky, které mají "lepší" budoucnost (asp) ??

Děkuji za vaše názory :)
Beavis
Profil
hilm:
Myslím, že PHP tu ještě nějakou dobu bude, dokonce myslím, že je i momentálně rozšířenější než ASP (.NET). Určitě bych začal PHP, později případně ASP.
mckay
Profil
hilm:
Doporučuji php se naučit. Jak již zmínil Beavis je zatím rozšířenější jak asp, a dle mého skromného názoru i jednodušší a oblíbenější. Obvykle všichni začínají s php :).
Nox
Profil
Nauč se programovat - a o to jde

Upřímně, s odstupem - na PHP se toho není tak moc co učit... pokud už umíš dobře programovat, dostat se s PHP na slušnou úroveň je podle mě docela na chvílu
Neříkám že nemůžeš začít s PHP, nebude ale od věci C a C++

To jádro je stejný a jak budeš umět slušně, můžeš se naučit jazyků víc a nemusíš laborovat s tím jestli PHP nebo ne...
hilm
Profil *
tak děkuju za názory, jen se zeptám, jaká je nejnovější verze? php 5.3.2?
Keeehi
Profil
hilm:
No vypadá to tak. (20.6.2010)
imploder
Profil
hilm:
Na webové programování se používají i jazyky, které na to nebyly přímo vytvořené - Java, Python nebo Ruby. Narozdíl od PHP se obvykle nepoužívají pro webové programování jen samotné standardní knihovny, ale použije se nějaký na web specializovaný framework (u Pythonu je velký výběr, Java má JSP a na něm postavené JSF, Ruby má Ruby On Rails). Dřív i Perl (např. jedna z prvních webových her v ČR Melior Annis byla naprogramovaná v Perlu), ale ten je teď už výrazně na ústupu. Pokud se rozhodneš učit některý z těch jazyků, rozhodně to není na škodu, jsou velice dobře použitelné i mimo web na programování obyčejných (lokálních) aplikací. PHP je specializované čistě na web, i když jsou i pokusy používat ho i lokálně ( http://www.php-cli.com/ ).
shaggy
Profil
Trochu si dovolím poupraviť informácie od Beavisa - ASP by som sa už neučil, je to starý a mŕtvy jazyk. Pravdepodobne mal na mysli ASP.NET, to však nie je to isté ako ASP.
Podľa štatistík, počet serverov a stránok bežiacich na PHP vo veľkom prevyšujú tie, ktoré sú v ASP.NET.
Hlavná výhoda PHP je vo vstupných nákladoch (softvérové vybavenie zdarma), rozšírenosti, dobrej dokumentácii a množstve príkladov pre začiatočníkov aj pokročilých. Nedovolil by som si tvrdiť, že je jeden jazyk lepší, alebo horší, aj v ASP.NET je plno "blbostí", ktoré v rukách lenivého programátora dávajú otrasný výsledok.

Ak ti ide o jednoduché programovanie webov pre svoje potreby, bohato ti stačí PHP. Ak chceš niečo viac, tak sa skús časom poobzerať po ASP.NET, prípadne Jave. Ja som tiež začínal s PHP a teraz pracujem s ASP.NET a Javou (nie ako programátor, ale ako dizajnér/koder) a prechod bol bezproblémový.
AM_
Profil
hilm:
lepší jazyky, které mají "lepší" budoucnost (asp) ??
ASP jako takové je prakticky mrtvé (ani nevím, jestli to jazyk byl), ASP.NET není jazyk, ale technologie webových aplikací, ve které se programuje v jiných jazycích (zejména C# a VB).

Zajímalo by mě ale, jestli php už nemá to nejlepší za sebou?
Mě naopak připadá, že PHP do nejlepších let teprve přichází - od verze 5 rozumný objektový model (stále vylepšovaný), od 5.3 namespace a další vychytávky, postupně vznikají i velice kvalitní frameworky, databázové layery atd (myslím, že v současnosti Nette přinesl zcela nový rozměr vývoje PHP webů)... jen škoda, že vývoj samotného PHP a připravované PHP6 teď nějak pokulhává, ale rozhodně to není tím, že by byl jazyk na ústupu...

Nox:
Neříkám že nemůžeš začít s PHP, nebude ale od věci C a C++
začínat s c/c++ je dost odvážné, troufám si říci, že jde o jedny z nejtěžších jazyků, a pokud nevyžaduješ vysokou kontrolu nad tím, co se v nižších vrstvách aplikace děje, tak i docela zbytečné

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0