Autor Zpráva
Hologos
Profil
Zdravím,
neznáte někdo nějakou licenci, která dovoluje používání daného produktu jen pro osobní potřeby, ale produkt se nesmí dále prodávat, ani prodávat něco, co tento produkt obsahuje?
Díky

Moderátor Joker: Zpřesnil jsem titulek
happy
Profil
http://www.creativecommons.cz/zakladni-informace-o-cc/typy-cc-licenci/
Hologos
Profil
Ten titulek teďka možná nebude vypovídat.. Chtěl jsem se ještě zeptat, jestli existuje nějaká licence, kdy když něco vytvořím a prodám někomu spolu s něčím, tak mu to ale zakazuje šířit to dál či upravovat? Nebo se s prodejem prodávají i práva?

Díky
Joker
Profil
Hologos:
Ten titulek teďka možná nebude vypovídat
Njn, to je riziko toho dát do titulku jedno obecné slovo a zpřesnění nechat na moderátorech.

Nebo se s prodejem prodávají i práva?
To samozřejmě ne, licence může dotyčnému zakazovat dílo přeprodávat dál. A často to taky dělá (viz třeba kupování filmů, hudby, software- tam něco takového bývá zakázané prakticky vždy).
Hologos
Profil
Aha, mně jde totiž o tohle.

Udělal jsem si určitou sadu tříd, které mi zpříjemňují práci, která je rutinní.
A kamarád potřebuje pomoct s jedním projektem, tak jsem se nabídl, že mu pomůžu.
Ale těchto rutinních prací tam je docela dost, tak bych rád využil ty třídy, ale bojím se, že by mi je "ukradl" a používal je pak v projektech, které by prodával.
A jde mi o to, abych našel tu správnou licenci, která mu přesně to, co potřebuji, zakazovala.

Jasně, je to kámoš, nikdy by tohle neměl udělat, ale jistota je jistota..
A taky si může třídu přejmenovat, změnit i názvy metod a něco smazat a trochu upravit, ale přeci jen bych jí tam chtěl.

Takže to ještě shrnu, co potřebuji:
1) nemůže to dále prodat
2) nemůže ani dále šířit
3) nemůže upravovat
4) nemůže začlenit do jiného svého díla (nevím, jestli to náhodou neimplikuje ta dvojka)

Díky
ninja
Profil
Hologos: stačí pokud vaše body 1. až 4. vložíte do smlouvy a máte hotovo.
Nox
Profil
Hologos:
(nevím, jestli to náhodou neimplikuje ta dvojka)
možná ne, jak chápu (2) tak mu nezakazuje vložit si funkce do svého díla pro svou potřebu (minimálně)... no, asi záleží co se myslí tím "šířit"
Hologos
Profil
A nevíte o nějaké takové licenci?
AM_
Profil
[#2] happy
toto není moc adekvátní, CC licence umožňují dílo šířit, což Hologos nechce.

Hologos:
A proč potřebuješ již existující licenci? pokud máš přesně tyto 4 nároky, přilož je k dílu jako vlastní licenční ujednání a ušetříš chudáky klienty čtení sáhodlouhých licencí...
Nalezení podobné "volné" licenční smlouvy bude možná problém, protože licence jako GPL, BSD atd. jsou primárně určeny právě pro volně šiřitelné software, komerční firmy, které si nepřejí, aby jejich SW byl upravován/šířen, si k SW většinou píší vlastní licence.
Ale pokud by sis vystačil s tím, že nechceš, aby na tom kamarád vydělával, mohla by stačit GPL, která (myslím že) komerční užití zakazuje (nekomerční šíření ale povoluje).
Petr ZZZ
Profil
Hologos:
...bojím se, že by mi je "ukradl" a používal je pak v projektech, které by prodával.

Ještě by byla možnost připsat do hlavičky <meta name="author" content="Tvoje a jeho jméno"> a kamaráda smluvně zavázat, pokud kód použije, něco v tomto smyslu tam taky psát, nebo napsat do patičky CSS: Tvoje Jméno a dát na to odkaz na tvou stránku. Nebo tě zmínit nějak tak podobně, jako je třeba tady na diskusi v patičce uvedeno miniBB. Taky je možné, že se budeš muset rozhodnout, zda kamarádovi daruješ rybu nebo ho naučíš rybařit, aby si i sám mohl nalovit. Třeba tady na diskusi se v sympaticky vysoké míře vyučuje to rybaření. :-)
Hologos
Profil
AM:
A proč potřebuješ již existující licenci? pokud máš přesně tyto 4 nároky, přilož je k dílu jako vlastní licenční ujednání a ušetříš chudáky klienty čtení sáhodlouhých licencí...
Nepochybně by to bylo lepší, ale tohoto se bojím, aby to mělo nějakou právní váhu. Ale asi to bude jediné řešení.

Petr ZZZ:
Taky je možné, že se budeš muset rozhodnout, zda kamarádovi daruješ rybu nebo ho naučíš rybařit, aby si i sám mohl nalovit. Třeba tady na diskusi se v sympaticky vysoké míře vyučuje to rybaření. :-)
Tak s tím se počítá, že ho budu učit, ale než abychom to 2 dny psali de facto znova a vlastně úplně stejně, tak bych raději použil ty stávající.
Já mu skoro nikdy neposkytl kompletní kód, vždy jsem mu danou problematiku vysvětlil, napsal návod, jak napsat daný algoritmus, na co si dát pozor, ale vždy jsem ho to nechal napsat a až posléze jsem mu to zkontroloval, zda to neobsahuje nějaké chyby, a pokud ano, vysvětlil jsem mu to, proč to byla chyba, atp.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0