Autor Zpráva
Pan X
Profil
Zdravím,
začal jsem se učit OOP v PHP, ale nedaří se mi najít žádný web, který by se tomu nějak více věnoval. Zatím se učím ze seriálu na root.cz, ale nic jiného jsem nenašel.

Znáte nějaké weby, které by jste mohli doporučit?
Joker
Profil
Seriál o PHP byl i na živě.cz, jen nevím jak aktuální, jelikož spousta „objektové“ funkčnosti přibyla v PHP od verze 5 dál.
AM_
Profil
on byl spíše celý objektový model přepsán, takže učit se ze zdrojů pro PHP4 asi moc nemá smysl. Lepší bude si přečíst něco obecně o principu OOP, v PHP se už pak dají konkrétnosti jazkya celkem vykoukat a kvalitních zdrojů - hlavně online - moc není.
__construct
Profil
Pekný článok vyšiel na programujte.com
//edit: Odporúčam túto knihu
Pan X
Profil
škoda, todle vypadá že bude učení na sakra dlouho....
Dík za radu knihy, určitě se na ní kouknu.
Pokud má někdo ještě nějaké tipy na knihu řekněte ;)
Díky všem ;)
breeta
Profil *
Tahle kniha je celá v OOP mrkni na obsah zrovna ji čtu.
Pan X
Profil
breeta:
Díky, ale potřeboval bych spíše něco o PHP5 a né 6 ;), ale i tak díky
Majkl578
Profil
Pan X:
Pokud budeš chápat OOP teoreticky, pak by neměl být problém pochopit to přímo z manuálu PHP kde jsou informace aktuální a správné což se rozhodně o většině jiných zdrojů říct nedá.

breeta:
Opravdu dává smysl učit se něco co neexistuje a nikdy nebude. Doporučuji knihu spálit.
Pan X
Profil
Může mi ještě někdo říct kdy je dobré používat OOP a kdy se vyplatí spíše klasické PHP ?
AM_
Profil
[#9] Pan X
obecně platí, že OOP se vyplatí především v rozsáhlejších projektech, zatímco na jednoduché věci (triviální statické stránky se sem tam nějakým úlomkem PHP) není vůbec potřeba.
Kde použít objekt a kde ne budeš nejlépe vědět, až o OOP něco nastuduješ - mělo by to mít vždy své odůvodnění; po světě běhá spousta kódů, kam programátoři násilím vecpali třídy, protože jim to přišlo "cool"...
Pan X
Profil
AM:
Díky za objasně, právě mě překvapilo, že příklady, které jsem našel sou dělány na takových věcech jako je Menu atd.. kde mi to přišlo zbytečně složité. resp. Zbytečně moc řádků kódu
AM_
Profil
No, i menu se dá napsat hezky objektově :) třeba toto je pěkné a objektově zcela správné:
$menu = new Menu();
$menu->addItem('Úvod', '/uvod.html');
$menu->addItem('Cosi', '/cosi.html');
$submenu = $menu->addSubMenu('CosiMajícíSubmenu', '/sub.html'); 
$submenu->addItem('NěcoVSubmenu', '/sub1.html');


...

$menu->render();

ale zase, smysl to má až třeba na stránce se složitějším stromovým menu, které se průběžně mění, případně více různých menu, pokud je na stránce jedno statické menu o pár položkách, nemá smysl ho tvořit takto.
Pan X
Profil
AM:
$menu->render();

Můžu otázku jakou funkci toto plní? Už jsem se stím párkrát setkal, ale pravou funkci jsem nenašel

To co jsi napsal funguje tak jak to je? Pokud se nepletu musel by tam být ještě vytvoření class Menu a do něj nějaké ty konstruktory. Nemílím se? A když to dám dohromady a porovnám s nějakým klasickým výtahem mena z DB je to o celkem dost řádků delší

Edit: Defakto už celkem chápu kdy a kde oop použít, díky :)
Nox
Profil
Převede z datové reprezentace do řetězce (v tomto případě z nějakýho víceúrovňovýho pole nebo pole objektů položek (a případně nějakých parametrů) přetvoří na to finální menu v řetězci co pak můžeš třeba echnout)

Obecně je "renderování" převod z nějaké abstraktní reprezentace do finálního formátu (v grafice třeba z modelů, textur, světel...udělá obrázek)

Jinak osobně jsem měl s OOP velké problémy s pochopením, než sem se v tom pokusil udělat nějaký menší projekt, až pak časem sem to víc pochopil
Pan X
Profil
Nox:
To mám také v plánu, ale nejprv potřebuju základy...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0