Autor Zpráva
Aleex
Profil
Budu znovu instalovat Windows 7 64-bit na počítači, na němž amatérsky programuji v PHP. Samozřejmostí je pro mě, že nepoužívám žádné trojkombinace Apache + PHP + MySQL, ale pěkně vše instaluji samostatně pomocí tohoto manuálu. Přemýšlím, zda použít x64 verze nebo klasicky jen x86 a ať Googluji sebe víc, nic zajímavého o této otázce nenacházím. Poradíte mi, prosím?

- Apache oficiálně není v 64 bitové verzi, ale to nevadí: http://www.blackdot.be/?inc=apache/binaries
- PHP se již nyní vydává v 64 bitové verzi: http://windows.php.net/download/
- MySQL je v 64 bitové verzi již hodně dlouho: http://dev.mysql.com/downloads/mysql/

Základní negativum 64bitových programů mi je jasné - potřebují více paměti. Mám 4 GB RAM, SSD disk (tzn. pagefile je ukládán hodně rychle) a Core 2 Duo 2x2Ghz. Na localhostu běžně provozuji poměrně náročné redakční systémy (např. Drupal s tunou modulů) a jejich rychlost a odezva je pro mne velice důležitá.

1. Nainstalovat vše v 64 bitových verzích?
2. Nebo nainstalovat jen 64 bitové MySQL (Apache s PHP nechat na 32 bitech)?
3. Nebo všechno nechat na 32 bitech?

Předem Vám velice děkuji za každý tip,
Aleš Papoušek
mckay
Profil
Aleex:
Používám také win 7 x64, nainstalované mám 32bitové a nemyslím si, že bych měl nějakou odezvu, všechno je prakticky hned, nikdy na nic nečekám (když pominu blbě nakonfigurované tinymce, ale to je javascript a ten s tím nemá nic společného). Mám podobný stroj jako ty.

Na druhou stranu mi zase přijde, že by možná bylo lepší nainstalovat 64bitové verze všeho, co jen jde - stroj to utáhne, takže není důvod to tak nenainstalovat. Dalo by se možná říct "čísla patří k sobě".

Závěr - nainstaluj 64bitové všechno.
DoubleThink
Profil *
Aleex:
Pokud ti nebudou vadit neustálé problémy s kompatibilitou modulů a extenzí, tak tam to neoficiální distro klidně vpal. Výkonový zisk na vývojovém serveru bude nulový.
Velda
Profil
Aleex:
64bit aplikace je trošku náročnější na paměť, ale to nemůžeš pvoažovat za problém, většinou jsou 64bit aplikace trošilinku rychlejší, někdy trošilinku pomalejší (srovnání s 32bit app na 32bit os) a zřídka kdy až 2x rychlejší...
32bit app na 64bit os je pomalejší jak 32bit app na 32bit os...
Aleex
Profil
[#3] DoubleThink:
Pokud tě chápu dobře, tak výkonový zisk 64 bitů na normálním serveru je proto, že na něj přistupuje mnoho uživatelů. Na můj lokální server přistupuji pouze já sám, díky čemuž se 64 bitů neprojeví. Chápu to správně?

O těch problémech s kompatibilitou jsem slyšel. Kdyby existoval oficiální Apache, tak by pravděpodobně žádné problémy s kompatibitou nebyly a já bych nad tím nepřemýšlel a rovnou nainstaloval vše v 64 bitech, jak radil mckey, protože bych si řekl, že když už mám 64bit Windows, tak proč nepoužít 64 bitové programy.

Na druho stranu, když se člověk snaží, čte a hledá, tak jsou problémy s kompatibilitou jistě řešitelné. Pokud ale říkáš, že výkonový rozdíl není, tak se s tím asi nemá cenu štvát.

Má prosím někdo praktickou zkušenost, resp. zoušel prosím někdo 32 i 64 bit? Kdyby byl nějaký rozdíl, ač nepatrný, tak by to mělo cenu. Ono by stačilo aby stránky skákaly o desetinu sekundy rychleji a už to by mi uspořilo čas a zpříjemnilo vývoj.

Všem mnohokrát děkuji za rady!
DoubleThink
Profil *
32bitový Apache bude mít mírně větší režii, protože musí běžet ve 32bitové VM systému. Tolik k výkonovému zisku.
Žádné další výhody v tomto případě nejsou, adresovat víc než tři a půl giga RAM tvůj Apache pravděpodobně nebude potřebovat.
Aleex
Profil
[#6] DoubleThink:
Omlouvám se za svou blbost, mírně větší režie je špatná, že ano? Jinak řečeno, že sežere více systémových prostředků.

Jinak našel jsem tento Apache: http://www.apachehaus.com/cgi-bin/download.plx

Asi jej vyzkouším, x64 verzi společně s PHP VC9 a MySQL Essentials x64. To by mohlo trhat asfalt ;-).
Coudy87
Profil *
Osobně mám dobré zkušenosti s x64 buildy z tohodle webu:
Anindya.com

Autor pravidelně kompiluje nejnovější 64 bitové verze Apache i PHP. A jsou rozhodně stabilnější, než vražedná kombinace x64 Apache od blackdot.be a x64 PHP od fusionxlan.com
Aleex
Profil
Děkuji Coudy87, vyzkouším to.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0