Autor Zpráva
error414
Profil
Dlouho jsem php provozal na win XP, ale nedavno jsem se rozhodl ze to zkusim rozchodt na linuxech. Tak jsem si naistaloval mandrake 9.1 i s apachem, byl soucasti instalace.
Ale nikde se nemohu najit root slozku pro PHP, a dokonce ani nemohu najit php.ini . Vubec nevim jak se mam orientovat v te adresarove strukture. Mam tak jen nejake slozky pro aktualniho uzvatele.
Hugo
Profil
Mandrake neznam, ale podivej se do adresare
/etc/

mel by tam byt adresar httpd nebo apache v nem jsou konfiguracni soubory. Ty obsahuji cestu k php.ini
Hugo
Profil
Nebo zkus spustit v konzole
locate php.ini
error414
Profil
Ok podivam se tam, nemyslel jsem si ze to bude az zas tak jine. 4 hodiny jsem nastavoval v grafickem prostredi ip adresu, tak jsem se na ty vyprdl a nastavil jsem to v terminalu. Ted na neho nedam dopusti, vyhodil jsem graficke prostredi a ted jsem spokojen, jen ta orientace je trochu horsi ale to se poda.

Moc dik
Anonymní
Profil *
udelej si <? phpinfo(); ?>
jako 6. polozka shora je 'Configuration File (php.ini) Path' a tam je napsane, kde php.ini je (nebo aspon kde by melo byt)
error414
Profil
Jo to by slo ale nevim kam to phpinfo() mam dat, vubec nevik jaka je root slozka
kaifman
Profil
php uz budes mit nastavene z te instalace ... najdi si akorat soubor httpd.conf v adresari /etc pripadne /etc/httpd nebo /etc/apache/conf nebo nejak tak (zkus vyhledavani) a koukni do jakeho adresare mas nastaven DocumentRoot ,pripadne si nastav svuj adresar ale pak nezapomen restartovat apache /etc/init.d/httpd restart
error414
Profil
JJ dik, jak najdu apache tak si to dohledam, ale nemohl jsem ho najit. dik
llook
Profil
V Linuxu je to všechno jinak. Žádná root složka PHP (nebo jakékoli aplikace) většinou neexistuje, soubory jsou rozházené po celém disku.

php.ini většinou najdeš buďtvo v /etc/php.ini nebo /etc/apache2/php.ini. Stejně tak konfiguráky apache - buďto /etc/httpd.conf nebo /etc/apache2/httpd.conf (nevím kterou cestu volí Mandrake).

DocumentRoot je v některých distribucích /var/www/html, v jiných /var/www/htdocs a když jsem instaloval apache ze zdrojáků, tak ho to vytvořilo v /usr/local/apache2/htdocs. To si najdi ve svém httpd.conf.

Jo a pro úpravy konfiguráků nejspíš budeš potřebovat práva root.
error414
Profil
jj ja delam vsechno s pravy root, ale sice mandrake hodne rve. ja to tam pohledam.
error414
Profil
Abych nemusel zkladat dalsi topic,
mam dalsi problem, mam dva pocitace a jednu lajnu na internet. Internet je pripojen na pocitac s linuxem, a knemu se pres sit pripojuji widlema. Jak mam nastavit sdileni internetu?
krteczek
Profil
k tomu prvnímu problému,:www hledej ve /var/html/www/tohle-je-kořen udělej si v něm adresář a soubor index.php a do něj napiš <?php phpinfo();?>
a do prohlížeče napiš 127.0.0.1 a uvidíš co se ti zobrazi (měla by startovní stránka apache) připiš do cesty název adresáře a mělo by ti vyjet phpinfo

druhý problém se ani mi nepovedlo vyřešit, bud mi jel nat mezi kompy nebo nejel vubec
( jen jeden dotaz, proč instaluješ tak starou distribuci, už 10.0 byla o hodně použitelnější ) lepši detekce hw... prostě takové stabilnější widle :-D ale na 10.1 ta mi nesedla

krteczek
thingwath
Profil
llook
V Linuxu nejsou vlastně vůbec žádné složky, protože správný termín zní adresář :-)

error414
A jak souvisí ta otázka pro kterou nechceš zakládat další téma s touhle? (krom toho je to otázka co se řeší furt, použij hledání třeba na www.abclinuxu.cz )

co třeba
find /etc -name php.ini

:-)
krteczek
Profil
jen ještě dodám, nestačí nainstalovat apache, musíte najít balíčky *php* a pokud ještě i mysql tak něco jako php2mysql nebo nějak takhle
takže dejte instalátor ( balíčkovač ) a dejte v něm vyhledat tyto bylíčky a nainstalujte je a mělo by to běhat... já jsem stím pod mdk neměl problém ( až na to mysql ale to jsem nevěděl o tom balíčku )

krteczek
Anonymní
Profil *
Koukám jak je to v linuxu oproti widlím všechno jednodušší.
kaifman
Profil
Anonymní

neveril bys ale je, a to o dost nez ve widlich ... jen je potreba vedet kam sahnout a proto to ze zacatku vypada tak zapeklite :)
error414-
Profil *
myslim ze instalece apache, php, a mysql je na widlich 10000krat jednodusi.
error414-
Profil *
a linux by si mel ujednotit prikazy v prikazove radce, viz rozdily mandrake -- red hat
Hugo
Profil
error414-

Zkus pod widlema rozjet napr. smtp server. To uz bude slozitejsi.

Jinak instalace je jednoducha, staci svata trojice
config
make
make install

prip. muzes pouzit instalacni balicek
error414-
Profil *
Hugo

Ten jsem nezkousel rozjet, ale nastavit treba ip adresu sitovky byl nadlidsky ukol. V grafickem prostredi me to neslo vubec.
Nastavil jsem to az v prikazove radce podle nejakeho navodu. Neni pravda ze je to jenodusi, JE TO JINE.
Zkousel jsem s linixem chvili pracovat ale musel jsem se kazdou prkotinu ucit, nic nebylo intuintivni. Hlavne ne prikazy.
Mozna bych to pochopil rychleji kdyz by me to nekdo vysvetloval, jako samouk jsem nezklidil moc uspechu.

Ale je pravda ze instalacni balicky typu PHPhome, PHPtriad a podobne jsou na dve veci.
Hugo
Profil
No ja nevim jak v mandraku, ale nakonfigurovat sit je otazka chvilky.

Linux je urcite jiny nez widle, chce to chvilku studia, ale pokud se naucis pracovat s prikazem man, tak imho nebudes mit problemy s beznym nastavenim problemy.
error414-
Profil *
Jo to mas prvdu ted ti to nakonfiguruju do minuty, dva radky, ale prijit na to, najit to, to trvalo dosti dlouho.

Nevim co prikaz man, ja nejvice potreboval prikaz help.

PS: neocenitelna pomucka je kdyz napises spatnou syntax prikazu ze ti ukaze tu spravnou. Co pouzivas za linux?
Hugo
Profil
error414-

man ti zobrazi manualovou stranku, zkus napr. man man

Ja mam ted doma FC4
error414-
Profil *
To neznam "man", a ten linux taky ne.

Ja ho mel nainstalovany, ale jen chvili a uz nikdy vice.
Hugo
Profil
error414-

No jak myslis, kdyz ti nevadi platit za mizerny software, prip. mit widle nainstalovane nacerno.

Ale jsme dost OT, takze bych to ukoncil.
thingwath
Profil
a linux by si mel ujednotit prikazy v prikazove radce, viz rozdily mandrake -- red hat

Ty programy jsou stejné, až na rozdílné umístění různých souborů, specifické nástroje distribuce a další maličkosti. Být to stejné, nemusí žádné distribuce být. Vyber si Red Hat nebo Mandrake a toho se drž.

myslim ze instalece apache, php, a mysql je na widlich 10000krat jednodusi.

Dalo mi to čtyři kliknutí při výběru balíčků k instalaci. Mimochodem, jak jednoduše se ti to aktualizuje? Možná taky jedním příkazem, nevím.

Ten jsem nezkousel rozjet, ale nastavit treba ip adresu sitovky byl nadlidsky ukol.

Jako by na to dnes každá distribuce neměla nějakou hračku. I ručně je to otázka jednoho prostého příkazu.

Nevim co prikaz man

Důležitá součást systému a zpravidla první věc co se při výuce Linuxu (kdekoliv, i v každé knize) vysvětluje. Pokud ovšem neznáš man, můžu se všemu co tu píšeš pouze smát, protože je evidentní, že nemáš problémy s Linuxem ale s dokumentací. Nic si k tomu neviděl. Ale to je už jiný problém.
Anonymní
Profil *
to thingwath:
O linuxu jsem uz precetl hodne ale opravdu o man jsem neslisel,

Ten jsem nezkousel rozjet, ale nastavit treba ip adresu sitovky byl nadlidsky ukol.

Jako by na to dnes každá distribuce neměla nějakou hračku. I ručně je to otázka jednoho prostého příkazu.


Jo to je pravda ja to udelal 2 prikazama, ale najit me dalo docela fusku. V grafickem prostredi jsem to nedadokazal.

Dalo mi to čtyři kliknutí při výběru balíčků k instalaci. Mimochodem, jak jednoduše se ti to aktualizuje? Možná taky jedním příkazem, nevím.

Jestli myslis zvysovani verze tak je to skopirovani a uprava httpd.conf. Je to asi trochu delsi ale prome vice pochopitelne.
Hugo
Profil
Anonymní

Pokud neznas man, tak jsi toho o linuxu moc neprecetl, protoze na tento prikaz se odkazuje temer vsude.

Linux chce ze zacatku trochu vic studia nez widle, ale imho se to velmi vyplati.
thingwath
Profil
Myslel jsem update (bacha na rozdíl mezi upgradem a updatem) třeba Apache. Konfiguráky se nemění, takže není potřeba do ničeho ručně sahat.

Manuálové stránky jsou zcela zásadní součást systému, opravdu. Jestli jste četli o Linuxu a nedozvěděli jste o manu, četli jste asi špatné čtivo. Pokud to byla nějaké konkrétní učebnice, byla to nejspíš hodně špatná učebnice.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0