Autor Zpráva
23k
Profil
Jak primet DB MYSQL aby spravne radila radky?

tj

a
b
c
č (hacek)
d
.
.
s
š (hacek)
.
.


Proste aby brala v potaz i hacky, ted zacatecni pismeno haze az za Ztko.
igamenir
Profil
Nevím, ale všiml jsem si v manuálu poznámky, že v němčině se v databázi nahrazuje ö ä ü za oe ae ue. Zkus si pořádně přečíst manuál, možná tam bude postup jak něco takové udělat pro vlastní jazyk.

Mám MySQL 5.0.13 a řadí mi to takhle:
á a b c ch d e č é f g h í ď i ě j k l m n ň ó o p q r š s t u ú ů v w x y ý z ž ť ř

Takže asi tam nějaká podpora bude, ale ne úplná. Kdekoliv se ale v manuálu mluví o řazení, tak je řečeno, že czech je komplexní jazyk na který se musí použít něco speciálního. Co speciálního jsem ale nezjistil.
Kajman
Profil *
U 4.1.cosi a vyšších je možné definovat systém porovnávání, takže při nastavené češtině by mělo být např ch hned po h.
Karaya1
Profil *
Mám podobný problém na MySQL 4.0.13, nejde mi seřadit čeština - š to řadí až za z apod. Jak vidno z příspěvků výše, novější verze MySQL to zřejmě již umí, ovšem jak to ošetřit v těch starších (podotýkám, že "chyba" je na straně webhostingu, ne mě :o) )..? Nebo si to vše (prasácky) převést na entity a pak to nechat seřadit..?

Díky za každou dobrou radu.
igamenir
Profil
... jak vidno z příspěvků výše, novější verze MySQL to zřejmě již umí, ...
Ne, neumí. To je ten problém. Dlouho jsem se tím zabýval a neobjevil jsem způsob jak databázi donutit, ke správnému řazení. Pokud použiješ znakovou sadu utf8 a příslušné řazení, nějak se to seřadí, ale jediné správně umístěné háčky jsou š a ž. Ostatní háčky jsou úplně jinde:

ťŤ aAáÁ bB cC dD čČeEéÉ fF gG hH ďĎěĚiIíÍ Jj kK lL mM nN ňŇoOóÓ řŘ pP qQ rR sS šŠ tT uUúÚůŮ vV wW xX yYýÝ zZžŽ


Jak jsem tak nad tím přemýšlel, nejlepší je asi celou tabulku si převést do pole v PHP a to seřadit.
Karaya1
Profil *
Jak jsem tak nad tím přemýšlel, nejlepší je asi celou tabulku si převést do pole v PHP a to seřadit.
No, to jsem zkoušel, ovšem funkce sort ani asort (ta by pro me byla vhodnější, zachová mi klíče) s tím nic moc nenadělaly, a to ani v UTF-8, ani ve Win-1250.
igamenir
Profil
Co myslíš tím "nic moc neudělaly"?
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=9&topic=15 563
Zkoušel jsem to a řadí to výborně.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0