Autor Zpráva
myšák
Profil *
Dobrý den,
bojuji tu s nastavením zaokrouhlováním částek ... už jsem se do toho tak zamotal, že mi už z toho jde hlava kolem.
Neorientujete se někdo v této problematice?

do eshopu se zadává cena bez DPH a cena s DPH se dopočítá ...

výjde například příklad:
POLOŽKA cena bez 20% dph 72.65 Kč = s dph 81,18 Kč * počet kusů 8KS .... Co s tím?

a) 81,18 * 8 = 649,44
b) 81 * 8 = 648 (rozdíl 1,44 viz výše)

Má se tady zaokrouhlovat číslo cena položky a výpočet na 2 desetiná místa a véset haléře a zaokrouhlit až úplně celkovou částku k platbě ???? a do kolonky rozdílu napsat 44 haléřů?

Nemáte někdo odkaz kde by to bylo vysvětleno?
googlil jsem a nic jsem nenašel ....
Joker
myšák:
googlil jsem a nic jsem nenašel
Asi špatně, první výsledek na „Faktura - zaokrouhlování částek“
suvel
Mimochodem máš tam chybu: 72.65 + 20% = 87.18 Ale o to asi nejde.
Protože si můžu určit ceny jaké chci, řešil bych to tak, že už jako částku bez daně bych vždy zadal hodnotu, která je po zdanění celé číslo - např. 72.50, pak vyjde 87.00. Jestli to tak nemůžeš dělat, je to spíš otázka pro daňového poradce...
Joker
suvel:
jako částku bez daně bych vždy zadal hodnotu, která je po zdanění celé číslo
Tohle není cesta. Za prvé se každý vybodne na to vymýšlet ceny tak, aby to „sedělo“, za druhé jako cena bez DPH mohou vyjít šílená čísla (třeba 5Kč s DPH = 4,16666666… Kč bez DPH) a za třetí u levnějšího zboží ta změna ceny je docela zásadní (třeba pokud cena je 4,50 bez DPH, zaokrouhlení by znamenalo buď o cca 7,4% zlevnit, nebo o cca 11% zdražit).

Jinak mi připadá, že i výpočet a) je špatně, protože na faktuře má být jednotková cena bez daně.
Čili, jestli správně chápu mnou zaslaný odkaz, správný výpočet by byl:
Za ks bez DPH: 72,65. Počet ks: 8.
Nezaokrouhlená cena bez DPH: 72,65*8 = 581,20Kč, DPH: 116,24Kč, Nezaokrouhlená cena s DPH: 697,44Kč
Cena s DPH: 697Kč a zpětně dopočítáme: cena bez DPH: 580,76Kč, zaokrouhlení: -0,44Kč
(šedě jsou mezivýpočty, které by na výsledné faktuře nebyly)
suvel
Omlouvám se, trochu jsem se unáhlil. Po konzultaci je to takhle:
1) Uvádí se cena bez daně, dále pak dle výpočtu Jokera. Tohle ale není případ běžných e-shopů pro běžné nákupy, použvá se pro velkoobchodní prodej.
2) Většina e-shopů funguje tak, že uvádějí zásadně cenu s daní jako celé číslo, což je pro kupujícího podstatná informace. Tato cena se v případě, že e-shop umožňuje pouze zadávání cen bez daně, určí tak, že se na celé číslo zaokrouhlí. Počet kusů se vynásobí touto cenou s daní a z výsledku se spočítá DPH metodou "shora". Příklad: Zadaná cena bez DPH 72,65, zobrazí se zaokrouhlená cena s daní 87 Kč. Na faktuře je pak 87*8=696 Kč včetně daně, bez daně=580 Kč, DPH 20%=116. Někdy se holt trochu prodělá, někdy trochu vydělá.
Joker
suvel:
Většina e-shopů funguje tak, že uvádějí zásadně cenu s daní jako celé číslo
Mno, spousta e-shopů zvýrazňuje hlavně ceny bez DPH, protože to je nižší číslo.

ad příklad: Eh? Chápu to správně, že prodejce zadá do systému cenu 72,65Kč bez DPH a zákazník na faktuře bude mít cenu za kus bez DPH 72,50?

Dám jiný příklad: Prodejce zadá do e-shopu cenu za kus 4,50Kč bez DPH, jak to e-shop udělá?
peta
Nedavno jsem mel moznost poslouchat 2 lidi, kteri se bavili o zaokrouhlovani cisel pro dane. Nevim, zda to souvisi ale s tematem.
Slo o to, ze maji formular, kde je more zbozi a oni postupne chteli zaokrouhlovat ruzne castky v tom formulari. A pak samozrejme v konecnem souctu vychazelo jine cislo, protoze podle zakona se dani a zaokrouhluje az konecne cislo. Cili, ty si to klidne zaokrouhluj, kde chces, ale posledni cislo musi byt presne podle zakona, jinak si na tebe bernaci doslapnou. Zkratka je to neresitelny problem a treba to zakaznikovi vysvetlit, ze to tak delat nemuze, jak on si predstavuje.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: