Autor Zpráva
mimochodec
Mám docela zajímavé zadání, ale nevím, jak se s ním poprat.

Je nějaká událost, která několikrát proběhla a byla z ní pořízena nějaká měření, s různou chybou.
Já mám tabulku těch výsledků měření. Příklad jsem pro lepší představu naťukal do grafu:

Jsou zde patrná jakási hnízda, která se kupí kolem hodnot, které bych chtěl nějakým algoritmem získat.

Takže jde o to nejdřív identifikovat ta hnízda a pak pro každé z nich asi spočítat něco - možná aritmetický průměr. Osamělé hodnoty, které jsou od hnízd příliš vzdálené, vznikly pravděpodobně nějakou chybou a chci je ignorovat.
Alphard
Možná rozsah hodnot rozdělit na menší intervaly, spočítat, kolik hodnot spadá do každého intervalu a z toho pak identifikovat nejhustěji obsazené oblasti.
Nebo pro každý bod měření spočítat pravou i levou vzdálenost k nejbližšímu prvku (možná váženě zprůměrovat pro třeba 3 sousedící prvky) a pak už by zase mohlo jít podle nejkratší vzdálenosti najít vaše hnízda.
mimochodec
Já jsem uvažoval tak, že bych na to šel přes váhu. Takže prvním krokem by bylo zjištění vzdálenosti nejbližších hodnot po stranách každé z hodnot, a to ne jedné, ale třeba pěti z každé strany.
To by mohlo vygenerovat jakousi křivku, ze které bych pak vytáhl ty "kopečky", které by přesáhly určitou hranici.
Zatím je to ve fázi představ.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0