Autor Zpráva
pan.kolouch
Profil *
Nedávno jsem se ptal na něco tady v diskusi a mimo jiné se mě někdo zeptal, proč vůbec používám tento systém odkazů
viz.: index.php?stranka=neco Tehdy jsem to moc nepochopil, ale vrtá mi to pořád hlavou. V podstatě mě zajímá jak to je vyřešeno třeba na webu www.vitdlouhy.cz. Používá např <a href="clanky/vypnute-styly.php">Styl i bez stylů</a>,
ale není mi jasné jak to funguje, aby nemusel pořád znovu psát menu, hlavičku, patičku, atd.. pomocí index.php?neco to chápu, ale nevím jak funguje ten druhý systém. Nebo do každého toho souboru, co je např článek includuje hlavičku patičku, atd.?? Možná už dnes svým 3tím dotazem otravuju, ale jsem zvědavý a rád bych se dozvěděl co nejvíce.

předem děkuji
pan.kolouch
Profil *
Teď přemýšlím, jestli to není tak, že si přečte na začátku souboru např. index.php?stranka=vypnute-styly a pak vytvoří odkaz na stránce pomocí skriptu, nějak jako <?php echo "<a href="\".$_GET['stranka'].".php</a>" jenže tímhle způsobem by asi nevypsal pod sebe třeba 15 odkazů ...
WertriK
Profil *
Nebo do každého toho souboru, co je např článek includuje hlavičku patičku, atd.??
nejspis ano
andrej
Profil *
Precitaj si nieco o mod_rewrite a seo url.
pan.kolouch
Profil *
andrej:

to zkoumám pořád.

Myslel jsem si, že v kódu stránky je odkaz index.php?strank=neco. A stránka se přepíše na seo url až v prohlížeči. Funguje tedy mod_rewrite tak, že se vygeneruje obsah na serveru a seo url se už zapíše do kódu stránky a pak teprve pošle prohlížeči ?
Hugo
Profil
Mod_rewrite funguje tak, že máš na stránce např. link
http://server.com/neco/neco-jineho.html

a na serveru se to přepíše na tvar
http://server.com/index.php?stranka=neco&jiny_parametr=neco-jineho

Podívej se třeba na interval.cz, tam je dost informací o mod_rewrite
pan.kolouch
Profil *
Takže to funguje přesně naopak, než jsem si myslel ??
tzn. že do formátu idnex.php?neco=neco atd.. se to přepíše jakoby ze statického url ??

Teď mám všechny odkazy v a href na stránce typu index.php?neco=neco a chci z toho mít jen www.server.com/neco .. tak teď nevím, jestli musím všechny odkazy přepsat, atd.. Interval jsem už pročítal, ale některé věci mi lezou do hlavy pomaleji .. a to se týká právě mod_rewrite. Poraďte prosím . jak tedy začít s konstrukcí stránky atd...
Leo
Profil
"tzn. že do formátu idnex.php?neco=neco atd.. se to přepíše jakoby ze statického url ??"

Tak nebo i opacnym smerem, podle toho, co tam napisete. Leo
pan.kolouch
Profil *
Právě by mě zajímalo co je používanější.

Jak jsem psal, všechny odkazy na stránce mám typu index.php?neco=neco&dalsi=dalsi atd.. A to chci přepsat na server.com/neco Takže v tom teda problém asi nebude. Jen mě zajímá jak je to právě řešeno na té stránce, jejíž url je v prvním příspěvku. Když si zobrazím zdrojový kód v browseru, vidím hezké url, žádné index.php neco a neco .. ale určitě ta stránka na php běží, jelikož by přece takhle "rozsháhlý" web nedělal každou stránku zvlášť s menu a se vším všudy. Jen mě prostě zajímá způsob jak na to .. doufám, že jsem položilo otázku jakžtakž srozumitelně .. nedaří se mi to nějak vysvětlit. Pokud by byl někdo ochoten mi poradit např. po ICQ tak mé UIN je 261767337
Kajman
Profil *
Odpověď tu už dávno je. Ta úplně první.

Nedělejte stránky tím způsobem, co je používanější, ale tím co Vám vyhovuje. Samozřejmě není problém napsat např. pro rewrite pravidla, která převedou staré adresy na nové a nové tajně na staré, ale na stránkách je vždy lepší všechny odkazy předělat na ty nové. Stejně tak bude třeba všechno odkazovat absolutně ke kořenu webu, pokud v nových adresách mají figurovat lomítka.
pan.kolouch
Profil *
Kajman:

Jde o to, že způsob který mi vyhovuje je asi ten co jsem popsal .. píšu všechny url na stránce ve stylu index.php?neco=neco atd.. Jen chci mít taky seo friendly url a s php jsem začal v podstatě nedávno. Naučil jsem se myslím
dost základních věcí. Učil jsem se tím způsobem, že jsem si řekl, co chci aby to dělalo a zkoumal jsem na internetu jak na to. Ze začátku jsem myslel, že to snad ani nezvládnu, ale postupem zjišťuji, že to celkem jde. Jen prostě sem tam narazím na něco, co potřebuji vysvětlit od někoho, kdo to dělá, protože to z článku třeba né až tak dobře pochopím. A je přeci jasné, že člověku, který php neumí vůbec, tak se mu lépe dělají statické stránky a člověk, který php umí si řekne, že to dělá zbytečně pracně, protože všechno opisuje znovu na každou stránky. (to byl jen příklad). Tímto se proto jen ptám jaký způsob je nejméně pracný hlavně na údržbu, z hlediska seo atd. Chci se jen vyvarovat chyb.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0