Autor Zpráva
Enyeus
Profil
Ahoj,

budu teď začínat na jednom projektu, který bude mít celkem velkou návštěvnou a rozmýšlím se v čem ho naprogramovat.

Vybírám mezi Djago, Ruby on Rails a Nette, bude to běžet na cloudu a zajímá mne jaký z těchto tří frameworků bude nejméně ubírat z procesorového času a RAM. Nedělal jste si někdo takový průzkum nebo nevíte o stránce, kde by to bylo srovnávané?

Díky předem za odpověd.
Kcko
Profil
Enyeus:
Všichni Ti tady řeknou Nette, protože je tady hodně Nettistů. Ja v býválé práci, kde se pro web, který navštěvovalo desetitisíce lidí denně nepoužíval žádný framework, protože tam se optimalizačně jelo na doraz.

Většina skriptů byla procedurálně a používaly se hojně procedury.

Kvůli podpoře a velké oblíbenosti v ČR a komunitě bych si vybral Nette, ale rozhodně bych si nejdříve zkusil nějaký menší webík, abych si to pořádně osahal, než potom po nocích bloudil dokumentací a zjištoval co a jak udělat a zrychlit.
Ugo
Profil
Záleží na preferencích, jestli ti jde hodně o výkon tak nette neškrtej ale rovnou hoď z okna, to samý bych ale udělal asi i se zbytkem (který tolik neznám, RoR vůbec). Jak říká Kcko, nejlepší je jet co nejjednodušeji, ve vlastním FW dosáhneš desetinové náročnosti s desetinásobnými možnostmi jen proto, protože ho nebudeš dělat 100% tak aby si znalec teorie řekl.. toto je správně. Z těch co říkáš doporučuju tohle: Nette pokud chceš dělat jako PHPkař v čechách a ten výkon trochu oželíš, Django jestliže seš spíš na ten python (podle mě ti dá mnohem víc možností), RoR .. neznám. Ergo jestli máš možnost a vztah k pythonu, tak django by pro mě byla jasná volba z těchto.
MelkorNemesis
Profil
Ugo: Muzes mi rict, jake mas hlubsi zkusenosti s Djangem a hlavne Nette, kdyz tady placas takove nesmysly? Mimo to, tvorba webove aplikace NENI jen o rychlosti.
Navic "podle mě ti dá mnohem víc možností" - tohle je subjektivni nazor, kdyz uz, tak to necim podloz.
DJ Miky
Profil
Hodně orientační srovnání existuje jako článek na Rootu, ale musíš to brát opravdu s rezervou.
Ugo
Profil
MelkorNemesis:
opět sem píchl do vosího hnizda :) Jak jsem psal záleží na preferencích, jestliže JDE hlavně o rychlost jak je v dotazu, tak bych se vyhl všemu jak jsem psal. Hluboké zkušenosti nemám ani s jedním, oba sem pobrousil po povrchu, co kritizuji v nette tady je rychlost, to je nesporné samo to ukazuje přeci jak rychle běží a kolik schroustá a ty čísla nejsou zrovna optimistická. Z toho co dá je taky jasné z čeho vycházim, podle mě nette neumí totiž skoro nic, je to kostra víceméně bez modulů, naproti tomu koukni do dokumentace djanga co obsahuje. Je to skoro jakobys to chtěl srovnávat se zendem. Nette moduly nemá a nikdy asi mít nebude - nemyslim že je to jeho cíl (subjektivní názor), takže v základu dává míň.

btw. já jsem dal svůj názor, což myslím do diskuse patří, cos dal k tématu ty? Co třeba vyvrátit ty nesmysly když už musíš všechny názory mít podloženy vědeckou studií?
Charlie_X
Profil *
Ugo: jen pro tvou informaci, http://www.csfd.cz/ nebo http://uloz,to/ (čárku se vyměňte za tečku, je to tady zakázané sousloví LOL) běží na Nette, myslím, že navštěvnost to má vysokou. Máš tam nějaké problémy s rychlostí. Ostatní tvoje názory nestojí za komentář :-)
Joker
Profil
Ugo:
vlastním FW dosáhneš desetinové náročnosti s desetinásobnými možnostmi jen proto, protože ho nebudeš dělat 100% tak aby si znalec teorie řekl
Tohle není pravda.
Vlastní systém na míru pro konkrétní projekt bude méně univerzální a právě díky tomu může být méně náročný, protože když bude méně univerzální, může být lépe optimalizovaný pro to jedno konkrétní použití.

Neboli je to spolu provázané, univerzální framework bývá typicky náročnější právě proto, že je univerzální a tedy nemůže být optimalizovaný pro specifickou situaci.
Což samozřejmě neznamená, že nelze sbastlit rádoby-optimalizovaný systém pro konkrétní situaci, který bude náročnější než univerzální framework.

Pokud se ale jeden člověk pustí do tvorby univerzálního frameworku, na 99% bude méně univerzální a více náročný než ty „velké“ frameworky, které za sebou mají tým lidí a delší vývoj a tedy i optimalizace.
Ugo
Profil
Charlie_X:
ulozto pomalé je, ale tam to rozhodně není vinou FW (ve skutečnosti je čas strávený zprácováním na serveru jen malá část z celkového zpomalení a nemá smysl jej do určité hranice řešit (já mám hranici 30ms tak na 10 dotazů do db, to mi nette nesplní ani doma natož třeba na woknech v práci kde mu Hello world trvá asi 160ms)), web kde jsem třeba zaznamenal velké zpomalení po nové verzi na nette byl katalog-automobilu.cz, použitelné to samozřejmě je. Autor se prostě ptá na to co je náročné a Nette třeba ve srovnání s CI nebo jinými malými frameworky náročné je. .. jen komentuj, já se hádám rád, ale asi to nepovede směrem který by sem patřil :( (jediný co se netýká rychlosti co sem řekl je, že nette nic moc neumí .. a umí snad? má knihovnu pro pdf, ldap, stránkování, xml, emaily atp.? Naopak jsem dospěl k názoru že budeš mít touhu si napsat spoustu věcí sám a tady přichází na řadu co píše joker, protože si to můžeš napsat sám, je to universálnější -> pomalejší)

Joker:
samozřejmě, s tím souhlasím. Ovšem stojím si zároveň za svým, spousta věcí jde řešit jednoduše bez ztráty univerzálnosti, ale není to správně teoreticky.
Joker
Profil
Ugo:
spousta věcí jde řešit jednoduše bez ztráty univerzálnosti, ale není to správně teoreticky.
Pak podle mě nastane jedna ze tří věcí:
1. Ve skutečnosti to teoreticky správné řešení je opodstatněné a to které vypadá lepší se v budoucnu vymstí. Neboli ta teorie obvykle má svůj důvod.
2. Ta správná teorie je ve skutečnosti jen nepochopení nějaké poučky, nebo její aplikace (třeba návrhového vzoru) v situaci, pro kterou se nehodí. Pak je třeba si tu teorii nastudovat správně.
3. Ta správná teorie je ve skutečnosti spíš pověra, která se nezakládá na pravdě. Například pověra, že řetězce v apostrofech jsou výkonově lepší než řetězce v uvozovkách.

Samozřejmě je možné se odchýlit o od obecně uznávaných teoretických řešení. Ovšem jen v případě, že máte detailní znalost toho teoretického řešení, a důvodů, proč je v konkrétním případě lepší to udělat jinak. Přičemž obvykle je bezpečnější předpokládat, že takovou znalost nemáte :-)
Kcko
Profil
Charlie_X:
A ty vidíš do optimalizačních skriptů ULOZTA? Já Nette moc neznám, takže o něm nebudu dělat unáhlené závěry (DGX je šikula a nedovolil bych si proti němu říct ani ň), ale vím jakou kluci z Ulozta mají práci a nad banalitou v kódu, kterou v běžné aplikaci vyreší člověk za 5min, svolávají brainstorming ...
Keeehi
Profil
Ugo:
má knihovnu pro pdf, ldap, stránkování, xml, emaily atp.?
Některé jsou zde http://addons.nette.org/cs/

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0