Autor Zpráva
Tori
Profil
Pěkné poledne, napadla mě taková věc: Má smysl testovat PHP skripty v různých verzích PHP, anebo raději na různých serverech. Nevím, co by mohlo způsobit větší rozdíly. Děláte to někdo? Nejde o celou aplikaci, jen o pár tříd (např. router).

Možná lepší dotaz by byl: je nějaká statistika, jaké verze PHP se běžně používají? Třeba by z ní vyplynulo, že rozdíly jsou tak malé, že nemá smysl to takhle testovat. Budu ráda za vaše rady / názory / zkušenosti.
Majkl578
Profil
Ono asi záleží, jestli vyvíjíš pro sebe a znáš cílové prostředí nebo ne. Pokud cílové prostředí znáš, nemáš potřebu testovat starší verze PHP, ale spíš novější (např. 5.3 -> 5.4).
U PHP je občas trochu problém, že se nelze ani do budoucna spolehnout na zpětně kompatibilní změny mezi jednotlivými verzemi. Příkladem budiž verze 5.3.16, která přinesla BC break rozbíjející Symfony 2 a Doctrine 2. Ale nemyslím si, že je potřeba nějak důkladně přetestovávat aplikaci mezi setinkovými verzemi PHP (až na výjimky). Spíš bych se zaměřil na ty větší změny - x.y verze.

je nějaká statistika, jaké verze PHP se běžně používají?
Ta by asi byla dost zkreslená sdílenými hostingy a po krátké době by nebyla aktuální. Teď je pravděpodobně nejrozšířenější PHP 5.3 v různých setinkových verzích, pro zajímavost můžeš projít ty nejpoužívanější Linuxové distribuce a srovnat aktuální verze PHP (většinou ale backportují bugfixy, např. Debian, který má jinak 5.3.3).
Jan Tvrdík
Profil
Tori:
Děláte to někdo?
Kolega v práci testuje (spuštěním unit testů) svůj open-source projekt snad na všech setinkovým verzí PHP od 5.2.0. Pokud máš dobře napsané testy, tak pro tebe otestování kódu v různých prostředí není moc problém.

Nejde o celou aplikaci, jen o pár tříd (např. router).
Konkrétně u routeru bude pravděpodobně mnohem víc než na verzi PHP záležet na web serveru (Apache, nginx, IIS) a jeho konfiguraci, která se může hosting od hostingu lišit.

je nějaká statistika, jaké verze PHP se běžně používají?
Jakub Vrána to každoročně testoval, ale zdá se, že s tím přestal.
peta
Profil
Tori: Smysl bych videl jen tehdy, pokud potrebujes, aby script bezel na starsi verzi nez je aktualni. Vetsina vetsich serveru se snazi provozovat aktualni verzi php uz z duvodu bezpecnosti. I u nas se preslo na php5 a bylo to obcas trosku bolestive na aplikace, ktere pouzivali globalni promenne.
Jak pise JT, urcite je dobre script otestovat na verze 5.2 vyssi. Myslim, ze od 5.2 funguji jakesi hodne vyuzitelne funkce, takze mene nez 5.2 asi nikdo neudrzuje.
Jan Tvrdík
Profil
peta:
Vetsina vetsich serveru se snazi provozovat aktualni verzi php uz z duvodu bezpecnosti.
Tvé tvrzení se zcela rozchází se skutečností. Naopak se dá říct, že naprostá většina serverů úmyslně nepoužívá aktuální verzi.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: