Autor Zpráva
nevimco2
Profil
Dobrý den,
chtěl bych vědet, v jakém jazyce píšete kód ?

Všimnul jsem si nějakých příkladů s českým názvem proměnných (bez háčků/čárek) a s českými komentáři, ale nevím jestli se to vyplatí. Používáte pouze angličtinu ? Jestli ne, tak proč ?
ShiraNai7
Profil
Zalezi na tom, kdo se bude ve vysledku do kodu koukat. Hlavni je to mit jednotne. Ne pulku cesky a pulku anglicky.
alala
Profil *
jak kdy, zacinal jsem anglicky, skoncil jsem cesky (sme v cechach ne).

A kdyz jedu na rychlost tak prasacko-cesko-anglicky
Rellik
Profil
nevimco2:
chtěl bych vědet, v jakém jazyce píšete kód ?
No většinou PHP, JS,... A jestli myslíš názvy proměnných, funkcí atd. tak anglicky + poznámky česky Líp se v tom orientuje...
ShiraNai7
Hlavni je to mit jednotne. Ne pulku cesky a pulku anglicky.
Proč? Komu to vadí? Pokud to kodérovi tak vyhovuje a nemá problém se v tom vyznat, tak je to jeho věc. Pokud ovšem dělá na nějakém společném projektu, měl by to mít sjednocené s ostatními (pokud to ostatní nepíší taky jak se podaří... :) ).
Jan Tvrdík
Profil
nevimco2:
Anglicky, kromě případů, kdy neexistuje anglický překlad.

nevím jestli se to vyplatí
To je projekt od projektu jiné.
ShiraNai7
Profil
Rellik:
Proč? Komu to vadí?

ShiraNai7: „Zalezi na tom, kdo se bude ve vysledku do kodu koukat.
Str4wberry
Profil
Zajímavá debata k tomuto tématu je ve vlákně Reakce chlupů na hlavě na diakritiku ve zdrojácích.

Jinak zastávám názor, že psát anglicky má smysl jen tehdy, když je potřeba, aby se v kódu vyznal někdo, kdo česky neumí (nebo umí česky hůře než anglicky). Problém je v tom, že to těžko do budoucna vyloučíme. :–)
Joker
Profil
nevimco2:
České názvy proměnných (samozřejmě bez diakritiky) mají tu výhodu, že je méně kolizí s (anglickými) klíčovými slovy programovacího jazyka.
Další argument ve prospěch českých názvů je, že spousta českých programátorů neumí zas tak dobře anglicky a má-li aplikace být nasazena v určitém oboru, část proměnných reprezentuje věci popsané odbornými termíny daného oboru.

Komentáře bych dělal podle toho, pro koho jsou určené. Když budu aplikaci vyvíjet sám anebo v týmu českých programátorů, psal bych komentáře česky. V týmu českých a slovenských programátorů mi přijde nejlepší, když každý píše komentáře svou mateřštinou. A jinak anglicky, případně jazykem, který je nejvýhodnější.

Rellik:
Proč? Komu to vadí? Pokud to kodérovi tak vyhovuje a nemá problém se v tom vyznat, tak je to jeho věc.
Tak v první řadě by měl komentáře psát tak, aby se v nich vyznal i někdo jiný. Od toho ty komentáře jsou.
Krom toho i když zrovna na projektu dělá sám, je lepší udržovat určité návyky. Jinak je pak těžké se odnaučit ty „zlozvyky“ a přejít na jiné návyky, když začne pracovat v týmu.
No a třetí důvod je, když se na ten kód podívá o půl roku později, aby si nemusel říct: „Jak jsem to tehdy mohl takhle napsat?“
A že tenhle pocit většina programátorů myslím zná :-)
joe
Profil
Kód mojí špatnou angličtinou a komentáře k němu česky :) A výsledek? Stejně ty kódy nikdo nečte :)
1Pupik1989
Profil
Anglicky a komentáře česky. Většinou metoda či funkce už v nějakém jazyce existuje. Momentálně je to třeba objekt Matrix z msdn. Příklad "Matrix.CreatePerspectiveFieldOfView"
ShiraNai7
Profil
Joker:
České názvy proměnných (samozřejmě bez diakritiky) mají tu výhodu, že je méně kolizí s (anglickými) klíčovými slovy programovacího jazyka.

V PHP to je zrovna u proměnných jedno, protože začínají znakem $. Můžu mít klidně názvy jako $break, $if atd.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0