Autor Zpráva
Jan Zabloudil
Profil
Původně e-mail pro Yuhů, Přepis:

Dobrý den,
Mám trhlinu ve znalostech v oblasti PHP, MySQL - a to konkrétně ve spuštění PHP, MySQL stránek na ostrém serveru (ještě konkrétněji - propojení PHP na ostrém serveru s datami z databáze). Nemohl by jste poskytnou na svém webu (jakpsatweb.cz - asi víte :D) článek o spuštění PHP stránek s MySQL na ostrém serveru?

PS: Myslím, že toto téma se na webu nevyskytuje moc často - a když není obecné a není určeno pro začátečníky. Určitě by vám zvýšilo návštěvnost stránek.
Nebo pokud by jste byl ochotný mi poskytnou alespoň soukromý e-mail kde by jste mi toto téma objasnil.

Mé znalosti (aby jste věděl jak na tom sem, a že to není problém jen úplných začátečníků) :
1) Znalost HTML, CSS včetně FTP - umím přesouvat stránky na net, ale jen ty statické. (mám za sebou i vlastní statické stránky)
2) Základy nastavení serveru
3) Základy PHP, MySQL (přečetl jsem knihu - Programování stránek pro úplné začátečníky - Martin Mikulák - kniha skvělá, ale na konci byla pouze věta - "Nyní můžete všechny soubory nakopírovat na ostrý server" - to je vše pro fungovaní MySQL na ostrém serveru????

DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

PS2: V případě, že se nebudete ochotný tímto e-mailem zajímat, prosil bych o stručnou odpověď typu - Nebudu na tento mail reagovat, nebo stačí prosté NE.
Omlouvám se že píši na váš e-mail, dotaz jsem umístil i do diskuze
Zechy
Profil
Většinou stačí nainstalovat i prachobyčejný XAMPP. Při zadání webové adresy v prohlížeči, se automaticky zeptá na port 80 - je-li apache zaplý, uživatel dostane obsah, který do XAMPPu nahrajete. S MySQL PHP pak lze propojit přes jeho funkce pro práci s mysql, kdy hostem je localhost.
Jan Zabloudil
Profil
Zechy
Takže stránky vytvářím na lokálním serveru - testuju apod.
V např. Xampp vytvářim databázi.
A potom stačí nahrát skripty na server - a skrypty se samy spojí s databázi na xampp??
Nebo musim databázi exportovat a soubor.sql uložit taky na server?
A jak potom funguje ukládání nových souborů do databáze?
juriad
Profil
Většinou máš u sebe na lokálním počítači co nejstejnější prostředí jako je na ostrém serveru. Pro začátek stačí odkázaný xampp.
PHP skripty jsou jednoduché, jde o obyčejné soubory, které stačí přes FTP překopírovat a budou fungovat.
S daty v databázi je to těžší, většinou máš během vývoje jen testovací data a ostrý server obsahuje jen reálná data. Během vývoje ti většinou stačí data, která si nasimuluješ, nepotřebuješ reálná. Pokud bys však potřeboval synchronizovat i data (například problém se projevuje jen málokdy a ty nejsi zatím schopný popsat kdy přesně), jde to. Většinou si celou databázi dumpneš a importuješ na svém lokálním počítači.

Server se nikdy nepropojí s tvou lokální databází, hosting ti většinou řekne, kde databáze běží a jak se k ní připojit.
Nestačí soubor sql jen překopírovat, musíš projít celý proces: http://dev.mysql.com/doc/refman/5.1/en/using-mysqldump.html, napřed dump, pak překopírovat a následně naimportovat.
Databáze funguje jako extrémně rychlá (na některé operace) černá krabička, s kterou komunikuješ přes programy mysql, mysqldump a PHP.
Amunak
Profil
Prvně je potřeba rozlišit, co vlastně myslíte pojmem server. Jako server totiž může fungovat i váš počítač (ostatně jak píšete, tak tam skripty testujete). Obecně řečeno musíte mít nějaký server (stroj), který je dostupný z internetu (má veřejnou IP adresu) a běží na něm nakonfigurovaný HTTP a MySQL démon (typicky Apache a MySQL, nebo Lighttpd, MariaDB apod.). Pokud máte klasický webhosting, tak za vás prostředí na serveru řeší právě jeho poskytovatel. V typické konfiguraci pak máte taky podobné prostředí doma, na testování.

Když máte funkční skripty i s databází lokálně, a ve skriptech se k databázi připojujete přes lokální smyčku (localhost, IP 127.0.0.1, IP ::1 nebo socket), a databáze je na ostrém serveru taky přímo, tak není skripty ani třeba měnit. Prostě je jen nahrajete do adresáře, který má Apache jako kořen webu. Stejně tak tam ale musíte přenést data z databáze (a to stihl popsat juriad v příspěvku [#4].)

Možností je několik, buď přes mysqldump a import v konzoli mysql, nebo přes rozhraní webhostingu, které má obvykle možnost importu, nebo přes nějakého klienta (třeba placený Navicat má šikovnou funkci přenosu databáze ze serveru na server). Kdyby tam takové možnosti nebyly, jde dump importovat i v PHP. Podle velikosti databáze by ale možná bylo potřeba rozdělit to na víc částí, aby se obešly limity délky provádění a paměti skriptu.

Moc jsem nepochopil otázku, jestli jde skutečně jen o dotaz na nahrání skriptů a import databáze, nebo jestli vám jde i o nastavení serverového software. Kdyby to byl ten druhý případ, mohl bych odpověď ještě rozvést.
Jan Zabloudil
Profil
Děkuju, všem za příspěvky
Jan Zabloudil
Profil
Mam ještě jednu otázku - ohledně skriptu pomocí kterého se připojujeme k databázi, na localhostu (když se připojuju k lokálnímu serveru na pc) to vypadá zhruba takto :

$host='localhost';
$uzivatel='root';
$heslo='nejakeheslo'; (nemusí být žádné)
$databaze='nazevdatabaze';

ale jaké hodnoty se zadávají při připojení na ostrý server?
Krakatoa
Profil
Jan Zabloudil:
Pokud máš vlastní server tak klidně ty samé, pokud hosting s databází tak se bude nejspíš lišit proměnná uživatel a přihlašovací údaje najdeš v administraci hostingu nebo např. registračním mailu.
A asi vhodné by bylo uvést co se skrývá pod pojmem "ostrý server".

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0