Autor Zpráva
Roman Malý
Profil
Dobrý večer, rád bych požádal o radu/pomoc ohledně následující věci:
Pronikám do tajů objektového programování v PHP, nyní mám v plánu napsat jednoduchý skript pro klasický inzertní web (vkládání inzerátu s fotografiemi, možnost registrace a přihlášení, editace inzerátů z pozice administrátora i uživatele, klasický výpis s filtrem).
Potřeboval bych pomoci s návrhem tříd pro tento projekt. Napadají mě třídy dejme tomu Inzerat (metody pro ukládání, výpis, editaci inzerátů apod.) a Uzivatel (přístupová práva, registrace, login apod.). Dává má myšlenka smysl? Jak by se k tomuto dalo přistoupit lépe, elegantněji?

Díky moc za rady.
Alphard
Profil
Stavíte na nějakém frameworku, databázové vrstvě apod.? Míra použití objektů závisí na názoru. Předpokládám, že ty vaše 2 navrhované třídy budou jen jakési obálky nad databází. Jako hlavní část modelu dejme tomu (je to nejjednodušší, taky to tak někdy udělám :-)), ale bez podpůrných tříd v dobrém frameworku si to neumím představit. Přečtěte si něco o MVC a podívejte se na nějaký framework (osobně bych volil mezi Nette a Symfony). Jestli je to, co vám teď píši, na vás moc složité, tak to nějaký čas ignorujte, časem se k tomu dostanete.
Roman Malý
Profil
Nepoužívám žádný framework, postupně se k jejich použití chci propracovat. Nyní jde o jednoduchoučký projekt, na kterém bych si rád nacvičil použití objektů. Jde o klasické spojení PHP a MySQL.
Děkuji tedy za pomoc. :)
loyza
Profil
Kluci z Media kdysi napsali na zdroják článek o návrhu tříd v PHP: http://www.zdrojak.cz/clanky/architektura-aplikace-nad-doctrine-2/ je to sice starší článek, ale základní principy myslím platí doteď. Nemusíš to nutně psát nad doctrine. Já podle toho článku navrhuji svoje weby i když doctrine vůbec neznám a pracuji s dibi.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0